Z-wave Home Assistant - problem

Witam, to mój pierwszy post na forum
Może ktoś będzie mi w stanie pomóc.
Otóż mam z-wave sticka do integracji urządzeń od fibaro z home assistantem. Zainstalowałem zgodnie z tym filmem (Home Assistant How To Set Up Z-Wave 2022 - YouTube) dodatek do home assistanta - wszystko przebiegło pomyślnie. Ale gdy chce dodać ten samo model czujnika ruchu co na filmie mam tylko 6 encji a na filmie ma 16 encji przez co nie wszystkie funkcje są dostępne.
Zna ktoś może rozwiązanie tego problemu?

Chcesz żebyśmy oglądali półgodzinny filmik? Powaga?

Może trochę więcej konkretów?
Co to za stick?
Co za czujnik?
Czy masz taką samą wersję sprzętu i firmware tej czujki jak na filmie?
Może jakiś punkt czasowy, gdzie widać te 16 encji?

Ok, sorry :slight_smile:

Chodzi o to że czujnik dodaje sie normalnie ale widać tylko takie parametry jak natężenie światła, temperatura oraz bateria a posiada więcej parametrów.
Czujnik to Fibaro Motion Sensor
Stick to ten: Z-Wave USB Stick - moduł Z-Wave Botland - Sklep dla robotyków
Wersje oprogramowania mam 3.3 a na filmie 3.2.
A wersja dodatku jest nowsza niż ta na filmie.
A encje widać na 20:59 :slight_smile:

A może chociaż parę screenshotów z twojej instalacji (ponadto z-wavejs daje się zainstalować z tego co wiem na 2 różne sposoby).

W 20:59 widzę 2 urządzenia (stick+czujnik), które łącznie mają 16 encji, więc może im nie włączyłeś encji diagnostycznych i wszelkich innych pierdół, które standardowo są wyłączone?
Nie mam takiego czujnika, więc nie porównamy sobie instalacji.

Widzę, że gość z filmu dwukrotnie przeprowadza wywiad (być może za jednym zamachem nie udało się wykryć wszystkich możliwych encji z powodu timeout’u).

zwave1




Tak to wygląda.

Istotnie masz za mało encji, szczególnie jeśli to jest czujnik PIR spróbowałbym usunięcia i ponownego dodania urządzenia, nie mam czasu teraz na oglądanie całości filmiku.

Sticka masz innego niż koleżka z filmu.

Wiem ale wcześniej używałem tego sticka z domoticzem i działał więc tu też powinien działać. Chyba że to ma znaczenie

Parowałeś ponownie, czy przeniosłeś “sieć z przyległościami” (bo coś mało urządzeń na migrację).

Parowałem kilka razy i nic. Te urządzenia to są tylko urządzenia ze sticka bo mam tylko ten czujnik ruchu, normalnie mam więcej urządzeń

No i to jest taka akcja - “znajdź 20 szczegółów, którymi różnią się te obrazki”.
Dziad na filmie używa oficjalnego Dodatku o nazwie Z-Wave JS (który wykrywa wszystko “od strzała”), a Ty użyłeś Z-Wave JS to MQTT (z grupy Community, podobno lepszy ze względu na brak zależności od działania HA, u siebie póki co mam sieć z-wave zintegrowaną za pośrednictwem centralki Vera, więc nie mam doświadczenia użytkowego odnośnie ZwaveJS, gdyż on obsługuje tylko chipsety serii 500 i 700, ale nie obsługuje starszych jak dongla drugiej generacji, a jedynie taki miałem do niedawna) z którym trzeba troszeczkę powalczyć (wydaje się to dziwne, bo oba pod spodem mają taki sam “sterownik” Z-Wave JS, ale robiąc eksperyment, który skutkował odpowiedzią zauważyłem, że aktualna wersja Dodatku Z-Wave JS 0.1.66 zawiera sterownik Z-Wave JS 10.0.1, a aktualna wersja Dodatku Z-Wave JS to MQTT 0.45.0 zawiera sterownik Z-Wave JS 9.6.2)
to na obrazku poniżej to właśnie “ponowny wywiad” (nie mając po ręką instalacji nie mogłem wcześniej napisać jak to się konkretnie nazywa w GUI HA, ale sformułowanie wywiad jest kalką dość powszechnie stosowanego słowa interview)

PS te Dodatki “się gryzą” więc albo jeden albo drugi, każdy z nich współpracuje z Integracją o nieco mylącej nazwie Z-Wave JS (jakkolwiek oczywiście konfiguracja integracji jest różna i tylko ta różnica między ws://a0d7b954-zwavejs2mqtt:3000 a ws://core-zwave-js:3000 naprowadziła mnie na trop)
Ponadto nie wnikam jak migrujesz starą instalację (można to zrobić na taką ilość sposobów jakiej sobie chyba nawet nie wyobrażam).

1 polubienie

U mnie te czujniki (jak i inne z Fibaro) z dodatkiem Z-Wawe JS działają poprawnie. Spróbuj urządzenie zresetować przed kolejnym dodaniem. (trzymasz guzik tak długo aż dioda będzie żółta i potem klik. Czerwony kolor przez chwilę potwierdza reset urządzenia)

To jest metoda tylko dla Fibaro (w światku z-wave panuje trochę taka wolna amerykanka i każdy producent sam decyduje jak ma wyglądać ta procedura, więc mając w sieci urządzenia różnych producentów trzeba mieć ich dokumentację), jakkolwiek potwierdzam, że czasem po usunięciu z jednej sieci i przed dodaniem do innej warto wykonać factory reset (z doświadczenia wiem, że warto to zrobić jeśli się dokonało aktualizacji firmware, w innych przypadkach nie było u mnie nigdy konieczne, ale nie mam takich czujników Fibaro).

@andrzejski a znasz może metodę migracji sieci z jednego kontrolera z-wave na inny spod Z-Wave JS?
(mam na myśli kluczowe funkcje sieci z-wave jak “Copy Z-Wave network from a primary controller” czy “Controller shift”)

Faktycznie dodatki się gryzły. Wywaliłem zwave mqtt i teraz jest dobrze.

Edit:
@andrzejski O super, reset pomógł - pojawiło się to czego potrzebowałem.
Dziękuję :slight_smile:

Pomijając wszystko, bo już się pozbyłeś podobno lepszego Dodatku Z-Wave JS to MQTT to używając akcji zaawansowanej można też zrobić sobie powtórny wywiad hurtowo z jego interfejsu

Niestety nie znam. Mam u siebie większość modułów z-wave (głównie FIBARO) ale przenosiłem je z centrali Fibaro HC3 do HA pojedynczo. Przez jakiś czas działało to jakby na dwa fronty - część urządzeń przeniesiona do HA a część na integracji z centralą Fibaro. Teraz już wszystko mam na HA i działa to bez zastrzeżeń na donglu Aeotec Z-Stick Gen5 i integracji Z-wave JS.