REJESTRATOR KAMER - Software

Korzystacie z rejestratorów programowych ?
Mam komputerek z Promox na i3 z HA i nudzi mu się :blush:

Będę miał max 3-4 kamery zewnętrzne (przedział 150-250 zł ).

Co polecacie , Kamery jak i soft ?

btw. pierwszy post WITAM :slight_smile:

Ze znanych systemóm open source jest https://www.zoneminder.com, pełna integracja z HA

Można także rozważyć motionEye, rozwiązanie opisywane przez Artura https://arturhome.pl/dodajemy-kamery/

1 polubienie

Bardzo jestem ciekaw, jak obciąży ci to system HA, bo ja robiłem wczoraj po raz trzeci podejście do motioneye, dodałem tylko 2 kamery, zwiększyłem ram HA do 6GB i od razu było widać że system jest mocno obciążony, chociaż parametry na to nie wskazywały. Obecnie kamery używam na sofcie firmowym i chyba tak zostawie

1 polubienie

Jak chcesz mieć spokój i pewność, że obraz się nagrywa, to najlepszym rozwiązaniem jest dedykowany rejestrator. Nie są to duże pieniądze. Na 8 kamer 5 MPix możesz już kupić samo urządzenie za 350-400 zł. Z komputerami i oprogramowaniem to różnie bywa, to się zawiesi, to wejdzie nowa aktualizacja i wszystko się rozjedzie. Przemyśl i tą wersję.

1 polubienie

Zgodzę się z tym tylko, że dla takich tanich rejestratorów po roku od zakupu nie wychodzą już żadne aktualizacje firmware i może pojawić się problem braku kompatybilności z nowymi kamerami.
@GigiPawel wybór rozwiązania ogólnie będzie trudny, opinii mnóstwo, tyle ile użytkowników systemów NVR :wink:.

Dzięki, tak własnie mysle nad ZoneMinder na osobnej wirtualizacji w Proxmox.

A co myslicie o kupinie kamer z wyjscie Alarm OUT i nagrywaniem dopiero od tego momentu pojawienia się stanu wysokiego ?

@Krzysztof_Lusiak proszę podziel się używanym rozwiązaniem.

Ja mam rejestrator Hikvision 16 kanałowy w który póki co mam wpięte 6 kamer (docelowo 14) kamery też Hika. 4 szt to najprostsze 2mpix bez analityki (kupowane na szybko) pozostałe 2 to juz 8mpix z analityka (wykrywanie twarzy, przekroczenie linii, zniknięcie przedmiotu)
Całość obsługiwane odrębnie przez aplikacje HikConnect. Generalnie jakiś czas temu postanowiłem to wpiąć w HA (co z początku też nie było takie proste bo zarówno rtsp jak i onvif pokazywały zielone ekrany, ale po kilku zmianach w ustawieniach samego rejestratora teraz integracja Onvif z HA działa dobrze (tzn jest obraz) Dla tych lepszych kamer pojawiły się też encje alarmowe - czyli w teorii jeśli kamera wykryje przekroczenie linii lub twarz to będę mógł zrobić automatyzacje (np zapalanie świateł) Natomiast na razie ze względu na problemy z zasobami, o których wspominałem nie miałem czasu się tym pobawić, więc tak na prawde nie wiem jakie są możliwości.
Sam monitoring to ogólnie ciekawy temat teraz pewnie rozważałbym dwie opcje

  1. Dedykowany rejestrator Hika z Accusense - czyli z inteligentnym rozróżnianiem obiektów (jest w stanie rozpoznać czy ruch spowodowany jest przed ptaka, drzewo, samochód, człowieka itd) do tego kilka kamer 5-8 mpix i spięte z HA
  2. Kupić dedykowany serwer z windowsem i zainstalować BLUEIRIS to już jest mega rozwiązanie, ale najlepiej obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=fwoonl5JKgo&t=262s
1 polubienie

@Krzysztof_Lusiak dzięki, znów wiemy więcej w temacie rejestracji obrazu :slightly_smiling_face:

Fajny ale 60euro na Rok , szkoda że nie jedno razowo.

Nie wiem jak ta nowa wersja (chyba 5) , ale wcześniejsze miały wersje darmowe (basic) i można było obsłużyć bodajże 4 kamery

Raczej powinno to być wejście jeżeli kamera ma nagrywać od pojawienia się stanu wysokiego. Obecny systemy maja już zaawansowana logikę, dzięki której kamera może nagrywać tylko od momentu wykrycia ruchu.

Tylko ze samo wykrywanie ruchu to kiepski pomysł bo jeśli to kamery zewnętrzne to będzie pełno fałszywych alarmów. Przerabiałem już taki wariant i powiadomień było milion nawet wykluczając określone strefy na obrazie. To podstawowe wykrycie ruchu bazuje na zmianie obrazu więc wystarczy ze poruszy się drzewo, pojawi się ptak, pająk lub nawet inaczej ułoży cień i kamera pokaże stan alarmu. Dopiero kamery mające zaszytą analitykę mają tu sens (przekroczenie lini, zniknięcie przedmiotu, wykrycie twarzy itd)

Właśnie zmagam się z wyświetlaniem obrazu z rejestratora i podłączonych do niego 4 kamer (wszystko od hikvision). Testowałem motioneye, ale z uwagi na “zżeranie” wręcz zasobów CPU i duży lag szybko zrezygnowałem z tego rozwiązania. Wg mnie najlepiej sprawdza się transmisja obrazu rtsp. Z powodzeniem korzystając z platform generic czy ffmpeg streamuje obraz z kamer na różnych urządzeniach z IOS (testowane na 4), oraz na jednym z androidem wersji 5. Przyszedł ten moment, w którym zdecydowałem się na tablet do HA na ścianie - wybrałem w rozsądnej cenie Teclast P20HD z androidem wersja 10. Ku mojemu zdziwieniu stream rtsp z hikvision nie jest wyświetlany na nim, ale z wideodomofonu Dahua po rtsp jak najbardziej. Niestety w moim rejestratorze DS-7604N1-e1 nie mogę ustawić onvif, więc nie wiem już jak poradzić sobie z tym problemem. Dodam jeszcze, że VLC na tym tablecie z androdid 10 dokonale także radzi sobie ze streamingiem hikvision. Krzysztof czy możesz podpowiedzieć jakie ustawienia zmieniałeś w rejestratorze hikvision dla uzyskania obrazu?