Repozytorium Garbage Collection - Ikony, przełączniki, obrazki

Tak dwa razy i to samo, usunąłem integrację, zrestartowałem HA, dodałem integrację, na karcie wpisałem daty, kliknąłem zapisz i dostałem komunikat:

    Success!
Utworzono konfigurację dla Wywóz śmieci.

Nie udało się załadować integracji, spróbuj ponownie uruchomić Home Assistanta.

Uruchomiłem ponownie HA i nadal błąd.
Działa, usunąłem wpis w configuration. yaml

A właśnie miałem dopisać ale już wcisnąłem w nocy guzik hibernacji :stuck_out_tongue: - albo integrację się konfiguruje w YAML (configuration.yaml) albo w GUI - to jest zasada ogólna - nie znam żadnej integracji która by dopuszczała równocześnie 2 rożne config flow.

Przypominam, że karta to karta, mając encje można je zwizualizować w dowolny sposób.

Te same encje co powyżej, ale w innej karcie - tu używam np. custom:auto-entities (też w HACS) co daje sortowanie encji (wymaga to nazywania encji w sposób jaki opisałem paręnaście postów wyżej, od biedy można je wylistować ręcznie, ale wtedy konfiguracja karty nie jest taka “elegancka”) - u góry to co się odbędzie najwcześniej (pod kawałkiem prezentującym “odbiór dzisiaj”) tym razem karta trochę “na kolanie pisana” ale mi i taka wystarcza (kilkalności dostępnej w custom:garbage-collection-card i tak nie używam)

type: vertical-stack
show_header_toggle: false
cards:
  - type: entities
    title: Kiedy wywóz?
    entities:
      - entity: calendar.garbage_collection
  - type: 'custom:auto-entities'
    card:
      type: entities
    show_empty: true
    filter:
      include:
        - entity_id: sensor.garbage*
    unique: entity
    sort:
      method: attribute
      attribute: days
      numeric: true
      reverse: false
      first: 0
      count: 5

hmm akurat kod tej karty załączyłem już parę post ów wyżej… to jest tam i obrazek

Czy mógłby ktoś przesłać plik smieci.yaml z przykładami wykorzystania terminarzy co tydzień co drugi tydzień co miesiąc itp? z góry dziękuje

Nieco nie na temat, ale konfiguracja YAML jest już wyraźnie oznaczona w dokumentacji jako deprecated (przestarzała) i zalecanym sposobemkonfiguracji jest wykorzystanie GUI.
Przykład konfiguracji YAML w dokumentacji

jest doskonały - kliknij tam w YAML configuration example: to się rozwinie.
Jeśli chcesz użyć include to pamiętaj, że w załączanym pliku powinny być wcięcia o rząd niższe (2 spacje mniej).

1 polubienie

Wchodzę do Konfiguracja → integracje → daję dodaj i nie widzę Garbage-Collection. Wydaje mi się, że wcześniej miałem. Nie wiem co źle robię.

@Zbyszek instalowałeś z HACS czy manualnie?
Post wyżej @szopen dodał link do repozytorium tam są opisane sposoby instalacji

OK, w HACS to mam, ale chciałem konfigurować to przez GUI

No ale nie da się konfigurować czegoś, co nie jest zainstalowane.
Zdecydowanie sugeruję instalację z HACS. (oczywiście potem restart HA)

Jeśli masz w configuration.yaml wpisy dotyczące tej integracji, to jeśli mnie pamięć nie myli nie da się jej konfigurować z GUI. (więc najpierw je musisz usunąć jeśli były, najlepiej przenieść do jakiegoś pliku, byś miał referencje co i jak chcesz skonfigurować).

Takie moje podpowiedzi (bo nie wszystko co jest domyślne mi się podoba i to fragmenciki z mojej konfiguracji)
format trybu gadatliwego

{date}, za {days} dni

format daty dla trybu gadatliwego

%-d-%m-%y

Dzięki @szopen za podpowiedzi :slight_smile: , w sumie nie bardzo kumam o co chodzi. Wczoraj wieczorem walczyłem z uzyskaniem możliwości instalacji Garbare-collection poprzez GUI. Miałem zainstalowane w HACS, ale coś nie trybiło i odinstalowałem zrestartowałem HA, po czym ponownie zainstalowałem w HACS, oczywiście zrestartowałem po tym HA. Wtedy to z konfiguracji zniknęła mi możliwość instalacji Garbare-collection poprzez GUI, nie było integracji do dodania. W końcu napisałem na forum prośbę o pomoc i dałem sobie z tym spokój z myślą, że jutro powalczę, może ktoś coś podpowie. Dzisiaj z rana wchodzę i integracja jest. Czy to musiało się jakoś “przegryźć” ?

U mnie też to nie chciało trybic odrazu. W HACS się instalowało… W integracjach nie. Po jakimś czasie ruszyło. I tak na początku próbowałem to ustawić przez yaml i za chiny ludowe nie szło tak potem przez GUI od strzała.

Polecam odrazu sobie dopisać brak zanikania encji po kliknięciu w nią w dashboardzie. Niestety jak już zniknie to trzeba się naczekac aż wróci :stuck_out_tongue:

@mnichu, mógłbyś przybliżyć temat

@Zbyszek chodzi o to że jak np klikniesz w którąś ikonkę a jej termin będzie w stanie “jutro” lub “dziś” to zniknie z dashboardu aż do zakończenia cyklu (czyli pojawi się po północy tego dnia kiedy był odbiór śmieci)
Mam nadzieję że dobrze wyjaśniłem.

@mnichu

Super wyjaśniłeś. Dzieki.

Hehe można i tak, ale przecież nie ma musu by korzystać z karty dedykowanej dla śmieci, gdzie znikanie po kliknięciu jest jedną z głównych możliwości tej karty ;D (taki feature)

U siebie do dziś używam tej prostackiej konstrukcji z sortowaniem w/g daty (po uzupełnieniu o gabaryty)
smieci_posortowane_Screenshot 2021-08-25 at 11-57-04 Przegląd - Home Assistant

type: vertical-stack
show_header_toggle: false
cards:
  - type: entities
    title: Kiedy wywóz?
    entities:
      - entity: calendar.garbage_collection
  - type: custom:auto-entities
    card:
      type: entities
    show_empty: true
    filter:
      include:
        - entity_id: sensor.garbage*
    unique: entity
    sort:
      method: attribute
      attribute: days
      numeric: true
      reverse: false
      first: 0
      count: 6

z wykorzystaniem

Chciałem wszystkim podziękować za pomoc. Na ten moment osiągnałem zamierzony efekt.

Czy zmieniałeś coś aby informacja za ile dni wywóz była w języku polskim ? U mnie jest w języku angielskim.

Dodaj do karty “language: pl” u mnie dopiero to zadziałało

Witam,
Mam problem z powiadomieniami w integracji “garbage” Próbowałem zrobić to zgodnie z poradnikiem Artura na YT ale problemem jest current stste nod, który nie rozpoznaje wartości 0, 1, 2 sensorów. Wszędzie mam wpisaną jedynke (powiadoemienie dzień przed) jak na rysunku poniżej Co robię nie tak ???

2

Mam tak samo ustawione jak ty w NR i to u mnie działa. Może problem jest wcześniej lub później? U mnie odpalam Injectem wieczorem, jako przypomnienie, a po state node ze sprawdzeniem sensora garbage już tylko treść powiadomienia i wysłanie na głośnik.

a może tu masz błąd, 1 to wartość liczbowa a nie litera
obraz