Rolety zewnętrzne bez informacji o położeniu, jak zrobic cover

Cześć wszystkim.
Nie znalazlem rozwiązania w czeluściach internetu.
Prosze o pomoc jak zrobic sterowanie roletami jako cover (karta cover mushroom), które nie maja informacji o polożeniu (klasyczne rolety w domu).

Popelniłem coś takiego w template, oba nie działaja prawidlowo. Pierwsze sterowanie wykonuje sie prawidlowo ale w trakcie pracy rolety po wywołaniu “stop” lub “w przeciwnym kierunku” blokuje się przycisk “w górę” lub “w dół”.

cover:
  - platform: template
    covers:
      roleta_t1:
        friendly_name: "Roleta T1"
        open_cover:
          service: switch.turn_on
          data:
            entity_id: switch.roleta_otw
        close_cover:
          service: switch.turn_off
          data:
            entity_id: switch.roleta_zam
        stop_cover:
          service: switch.turn_on
          data:
            entity_id: switch.roleta_zam
#
#
      roleta_t2:
        friendly_name: 'roleta T2'
        open_cover:
          service: switch.toggle
          data:  
            entity_id: switch.roleta_otw
        close_cover:
          service: switch.toggle
          data:  
            entity_id: switch.roleta_zam
        stop_cover:
          service: switch.toggle
          data:
            entity_id: switch.roleta_zam

roleta

Klasyczne rolety w domu z silnikiem? Co steruje silnikiem do otwierania i zamykania rolety?

Rolety są sterowane przez integrację Satel, moduły int-iors.
Zamykanie góra/dół jest poprzez załaczenie wyjścia zamknij lub otwórz roletę.
Wyjście jest aktywne przez zdefiniowany w Satelu czas ok 30s.
Roletę stopuję w trakcie pracy ponownym załaczeniem dowolnego wyjścia.

W HA encje są widoczne jako przełacznik (switch).
Aktualnie steruję nimi wykorzystując karty przycisk (button), akcja domyślna (przełącz)

Jeżeli masz dwa switche to najlepiej “zrobić” encję cover z uwzględniem czasu zamykania/otwierania rolety, na szybko znalezione takie coś https://community.home-assistant.io/t/custom-component-cover-time-based/187654. Niestety w przypadku takiego rozwiazania, jeżeli dodatkowo będziesz sterował rolety z przycisków to dojdzie do rozsynchonizowania połozenia rolety w HA.

Edit:
Znalezione na forum:


Długo analizowałem temat sterowania roletami i najlepszym rozwiązaniem wg mnie są dopuszkowe moduły sterujące.

1 polubienie

Sterowanie rolet dziala prawidlowo.
Wizualnie chciałbym to ubrać w cover zamiast switch/button.
Nie potrzebuję informacji o stanie otwarcia/zamknięcia rolety.

Zrobiłem i niestety również nie działa :frowning:

cover:
  - platform: cover_time_based
    devices:
      roleta_t3:
        name: Roleta T3
        travelling_time_down: 20
        travelling_time_up: 20
        open_switch_entity_id: switch.roleta_otw
        close_switch_entity_id: switch.roleta_zam
        aliases:
         - roleta_t3

Cześć,
Spróbuj z tym:

@macek

Długo analizowałem temat sterowania roletami i najlepszym rozwiązaniem wg mnie są dopuszkowe moduły sterujące.

Jest jakieś sensowne rozwiązanie do sterowania impulsowego ( z wyłącznikiem dzwonkowym - pierwsze wciśnięcie roleta w dół, drugie roleta stop, trzecie roleta w górę)

@fronteri kupiłem moduły Moduł OXT mini sterownik rolet ZigBee TUYA houseiq - Wszystko dla inteligentnego domu (nie znalazlem strony producenta więc link do sklepu), do sterowania używam przycisków DZP1A.01/11 - Przycisk żaluzjowy pojedynczy biały 16A wtedy naciśnięcie przycisku powoduje ruch rolety do “końca” - do pozycji przeciwnej, naciśnięcie dowolnego przycisku powoduje zatrzymanie rolety.

Witam, mam tą samą zagwozdkę, czy ktoś zna rozwiązanie?

Podbijam zapytanie. U mnie podobna sytuacja - rolety z silnikami aluprof, sterowane pojedynczym przyciskiem dzwonkowym. Z tym, że sygnał z przycisku idzie do rozdzielni, a tam wysterowywany jest przekaźnik podający impuls na roletę. Chciałbym uzyskać możliwość automatycznego otwierania, zamykania i ustawiania na +/- 50%.

Roleta spięta z HA ? Czy brak takiej możliwości ?
1 impuls zamyka/otwiera roletę do końca, drugi podczas zamykania/otwierania zatrzymuje roletę?

Do poczytania Cover single button control · Issue #1268 · esphome/feature-requests · GitHub

Automatyka budynku zrobiona w całości na Ampio, jednak nie ma tam dedykowanego sposobu do sterowania tego typu roletami. Doradzili pokombinować coś z node-red.

Działanie wygląda w ten sposób:
1 klik - roleta jedzie w dół (lub górę w zależności jaki był poprzedni kierunek)
2 klik - zatrzymanie rolety
3 klik - jazda w drugą stronę

Dojechanie do pozycji krańcowej zatrzymuje ruch rolety.

Udało się jakoś rozwiązać ten temat? Mam bardzo podobny problem

cover:
  - platform: cover_time_based_synced
    devices:
      cover_office_1:
        name: Roleta Biuro
        travelling_time_up: 20
        travelling_time_down: 20
        close_switch_entity_id: switch.office_shutter_down
        open_switch_entity_id: switch.office_shutter_up
        send_stop_at_ends: False #optional

  - platform: template
    covers:
      cover_office_2:
        friendly_name: "Roleta Biuro 2"
        open_cover:
          service: switch.turn_on
          data:
            entity_id: switch.office_shutter_up
        close_cover:
          service: switch.turn_on
          data:
            entity_id: switch.office_shutter_down

W przypadku wykorzystania template mogę jechać raz w górę, raz w dół, bo przeciwny przycisk staje się nieaktywny. Niestety stop nie rozwiązuje sytuacji, bo trzeba nacisnąć odwrotny przycisk, nie zaś zawsze w górę, lub w dół.

W przypadku wykorzystania cover_time_based_synced, wizualizacja graficzna jest ok, przyciski … o ile zadziałają zachowują się prawidłowo, jednak muszę przycisk kliknąć ze 30 razy aby zareagował :frowning:
Inne pomysły?

Dodam, że u mnie również instalacja oparta na satelu, więc punktem wyjścia są dwa przełączniki.

Kolega zrobi screen atrybutów. Narzędzia programistyczne-stany-wyszukać encje rolety…

template, czy cover_time_based_synced?

template ogarnąłem, zostawiając tylko open/close i stopując przeciwnym klawiszem. widzę, że wcześniej dałem zły listing bez trzeciej akcji (stop cover).

co nadal nie działa to cover_time_based_synced, a nie ukrywam, że na nim bardziej by mi zależało … a właściwie działa jak chce. poniżej atrybuty o które prosiłeś.

Aha … no i przy template słabe jest, że w przypadku piktogramu z labelką wyświetla się … unknown :frowning:

Co ciekawe, zmiana położenia rolety, uruchomionej z template zmienia wizualizację położenia rolety na time synced …

Jak dokładnie działa przycisk sterowania rolety “na ścianie”. Jeśli chodzi o time based to działa i ma się znakomicie a pokazuje to atrybut, pokazuje że jest otwarta w 63%. A do czego to template?. Zamiast template wstaw skrypty. Poczytaj dokumentacje time based.Jeśli jest to na zasadzie switcha on/off to po mojemu powinien kiedyś przechodzić w stan off a to moim zdaniem idzie ogarnąć w skrypcie.

Impuls podany raz w dowolnym kierunku uruchamia roletę w tym kierunku. Przycisk naciśnięty w kierunku przeciwnym albo zatrzymuje roletę gdy ta jedzie i uruchamia w tym kierunku jeżeli ta stoi.

Stan pokazywany przez atrybuty ma się nijak do rzeczywistości, jak już wspomniałem, wciśnięcie “przycisku” time based nie wyzwala rolety.

Najpierw skasuj to template później wstaw skrypt w pliku scripts.yaml chyba że masz wszystko w configuration ? to składnia będzie ciut inna

office_shutter_up:
  alias: office_shutter_up
  sequence:
  - service: switch.turn_on
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.office_shutter_up
  - delay:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 1
      milliseconds: 0
  - service: switch.turn_off
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.office_shutter_up
  mode: single

office_shutter_down:
  alias: office_shutter_down
  sequence:
  - service: switch.turn_on
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.office_shutter_down
  - delay:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 1
      milliseconds: 0
  - service: switch.turn_off
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.office_shutter_down
  mode: single

Później restart HA a następnie zmień zapis time based na:

cover:
  - platform: cover_rf_time_based
    devices:
      biuro_cover_time_based:
        name: Biuro
        travelling_time_up: 10
        travelling_time_down: 10
        close_script_entity_id: office_shutter_down
        open_script_entity_id: office_shutter_up
        send_stop_at_ends: False #optional

Restart i sprawdz co będzie.

Edit . Tak wogóle to nie ta integracja użyj z hacs Cover Time Based RF

Dziś już nie trzeba stosować hardkoru w stylu Restart całego HA, prawie wszystko można przeładować w Narzędzia Developerskie YAML, szablony, skrypty, automatyzacje itp.Lub na pustym dashboardzie wcisnąć literkę ‘c’ i wpisać, Group, switch, itp.

1 polubienie

I znowu się czegoś nauczyłem ,a właściwie nauczyłeś :slight_smile: . Myślę po staremu :stuck_out_tongue: