Rozbudowa sieci Zigbee

Witam, Potrzebuję rozbudować sieć Zigbee na dwa budynki które mają wspólną sieć LAN i WIFI.
W budynku A jest serwer HA i podpięty na usb Coordinator oraz jeden sparowany z nim Repeater, plus oczywiście urządzenia domowe łączące się z którymś z powyższych. Potrzebuję w budynku B też mieć tą samą sieć Zigbee ale nie mam zasięgu Zigbee czyli Repeater odpada. Czy są jakieś urządzenia które mogę podłączyć pod sieć LAN lub WIFI jako taką niby bramkę (repeater) która rozszerzy obecną sieć ? Dodaję szkic orientacyjny sytuacji.

Tak są mogą slużyć jako koordynator lub router w zależności jaki soft się wgra:
Np:

https://smlight.tech/product/slzb-06/

199,17 zł 30%OFF | Wishcolor Zigbee 3.0 koordynator routera z portem LAN brama Zigbee dla modułu HamGeek CC2652P Zigbee2mqtt obsługuje synchronizację

Ok, to już jest konkretny kierunek. Znalazłem jeszcze takie coś, https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-bridge-pro-bridge-p-bramka-wifi-13097778186 to też będzie tak działało ? Te zwykłe ponoć nie, ale jeśli dobrze zrozumiałem to wersja PRO z Tasmotą mogła by to załatwić?

Nie korzystam/używam więc nie wiem. Ale jeden z użytkowników forum próbował uruchomić bodajże 3 instalacje Z2M i na tym miał problemy.

Moim zdaniem powinieneś odwiedzić stronę Z2M i wybrać koordynator, który pozwala na pracę po LAN.
Tak - jest nawet wybór i są linki buy do stron … chyba każda z tych konstrukcji pozwalana na zastosowanie oprogramowania routera.

Można taki router zbudować również samemu. Łącząc dwie płytki DEV, np WT32-ETH01 (UART->ETH,WiFi) i CC2530 (Zigbee->UART).

EDIT:
W linku powyżej do dokumentacji projektu Zigbee2Tasmota są rownież wymienione gotowe bramki z linkami do stron z tymi produktami.

Cytat po tłumaczeniu:
" Zigbee2Tasmota (Z2T) to lekka brama/most Zigbee działająca na układach Wi-Fi ESP8266/ESP8285 lub ESP32. Dlatego łatwiej jest wdrożyć go w dowolnym miejscu w domu. Został zainspirowany Zigbee2MQTT, ale został napisany od podstaw, aby pasował do ograniczeń zasobów układu ESP82xx z zaledwie 80 kB pamięci RAM i tylko 1 MB pamięci flash.

Sprzęt ~

Zigbee2Tasmota (Z2T) obsługuje szeroką gamę mikrokontrolerów Zigbee firmy Texas Instruments (CC253X, CC26x2, CC13x2) oraz firmy Silicon Labs (EFR32MG12/EFRMG21) i działa na ESP8266 lub dowolnym wariancie ESP32. Ponieważ ESP8266 ma bardzo ograniczone zasoby, zdecydowanie zalecamy preferowanie bramek Zigbee opartych na ESP32. "

Super!! Dziękuję bardzo :slight_smile: Wiem już wystarczająco czas przystąpić do rozbudowy!

Hej @Kovalski, coś podziałałeś z tematem? stoje dokłądnie przed tym samym zadaniem. 2 budynki połaczone w jedną sieć LAN. Masz już jakieś doświadczenie w tym temacie?

Zrobione!! Wiem ze po czasie ale odpowiadam :slight_smile: jak coś to mogę zebrać informacje do kupy bo prawdę mówiąc to zawziąłem się ze dwa tygodnie temu na to zadanie (samo się wymusiło)

1 polubienie

Czekamy z niecierpliwością na opis Twojego rozwiązania.

1 polubienie