Samo wyłączające się gniazdka Zigbee :-)

Najprościej?

Zewrzeć na stałe przekaźnik (stracisz możliwość sterowania, ale może możliwość pomiaru zostanie zachowana - moim zdaniem będzie zachowana, ale nie mogę tego zagwarantować).

Jeśli nie masz bladego pojęcia o elektronice i elektryce, to daj to do zrobienia komuś, kto wie co robi, przekaźnik można w ogóle wylutować (bez niego gniazdko będzie pobierało koło 0.5-1W mniej), a jego styki wyjściowe zastąpić stałą zworą…

Gdyby nie chodziło z smart-pluga Zigbee, to zaproponowałbym po prostu alternatywny firmware (np. Tasmota lub ESPhome)

Moje wyłączało się raczej od obciążenia a nie napięcia, ciekawe czy kalibracja napięcia na niższe coś zmieni.

trudno mi było rozebrać gniazdko, ale udało mi się znaleźć takie które obsługuje do 270V, na razie testy przeszły pomyślnie :wink:

kupiłem to: (to nie jest reklama, na razie działa tydzień ale nie było wielkiego słońca, wiec nie mam pewności że nie wyłącza się rzeczywiście :wink: )
https://allegro.pl/oferta/inteligentne-gniazdko-wifi-tuya-smart-270v-pv-12147643760

Ciekawe ile wytrzyma ten przekaźnik przy 20 A .

Opis:

  • Idealne do obniżania napięcia sieci przy fotowoltanice

Nie wiedziałem ze takie gniazdka obniżają napięcie.

  • Włączanie grzałki elektrycznej gdy napięcie w sieci jest za wysokie np większe niż 251V

Jakie znaczenie ma napięcie dla włączania grzałki :thinking:

To tzw. “bełkot marketingowy” :smile:.

No załączasz sobie grzałeczkę by obniżyć napięcie w sieci i zapobiec wyłączeniu PV :slight_smile: Bardzo wyrafinowane rozwiązanie ale może działa - tylko jak to zaprogramować ? Jakie mają być warunki aby gniazdko się wyłączyło ? :smiley:

No to sam musisz zdecydować, ale z pewnością będzie to spadek napięcia (do wartości jaką ustalisz metodą pomiaru) lub brak wystarczającej produkcji.

no ok brak produkcji ? - jak sprawdzisz gniazdkiem ? A jak spadnie napięcie to gdy odłączysz pobór zaraz wzrośnie i spowoduje znowu załączenie gniazdka :slight_smile: super.

Ja mam to ogarnięte na smart gniazdku - ale niestety w tle nodered i czytanie parametrów live z falownikach w ramkach 10 minut (taktowanie 5sek.) jak produkcja uboga to wyłącza - nie muszę sprawdzać napięcia bo wysoki uzysk z paneli = wysokie napięcie w sieci.

to zależy od tego jaki próg uważasz za “wysoki”.

Działa nadal, pisze gdyby ktoś się zastanawiał czy rzeczywiscie jak ktoś mówi że gniazdko działa powyżej 250v to rzeczywiscie tak jest :wink: przynajmniej w tym przypadku zamawiałem 2 szt od 2 różnych sprzedających, ale włąśnie ten model. Z opakowań troche się różniły, tak jak by były z innej serii, ale nadal oba działają.