SDM 630 wybór sprzętu

Witam
Czy ktoś może mi w skrócie wytłumaczyć różnicę pomiędzy tymi licznikami :

https://stromzähler.eu/stromzaehler/drehstromzaehler/fuer-hutschiene-geeicht/120/sdm630modbus-v2-mid-zweirichtungs-multifunktionsstromzaehler-mit-rs485-und-2x-s0?sPartner=googleproducts&gclid=EAIaIQobChMI3rOGi8nL9wIVVPlRCh19IgTGEAQYBCABEgJUmPD_BwE

Może polecicie jakiś inny model .
Na dzień dzisiejszy potrzebuję licznika z modbus do podłączenia z HA do odczytu zużycia prądu nie wykluczam podłączenia w przyszłości fotowoltaiki . Oczywiście 3 fazy .

Dziękuję za pomoc

Certyfikacją MID - https://bip.gum.gov.pl/bip/wspolpraca-miedzynarodo/dyrektywa-mid/ogolne-informacje-o-dyr/48,Ogolne-informacje-o-dyrektywie-MID-i-jej-wdrazaniu.html:
Elementem oznaczenia, świadczącym że przyrząd pomiarowy przeszedł pomyślnie ocenę zgodności z dyrektywą MID, jest dodatkowe oznakowanie metrologiczne – litera M i dwie ostatnie cyfry roku w prostokątnej ramce.
image

Kupowałem taki sam na Allegro, przy zamówieniu poprosiłem sprzedawcę aby wysłał licznik z MID, dostałem bez problemu.

Czyli musisz mieć licznik dwukierunkowy.

Czyli ten :

Dziwne że jest tańszy .

Tak (uzupełnienie do 20 znaków).

Dziękuję za pomoc w wyborze .
Mam taki moduł :

Wystarczy ?
Oczywiście po WiFi z ESP .

Nie pomogę bo nie korzystam z ESP z Modbus.

Sprzętowo wystarczy. Tylko musisz się zdecydować za co ten ESP ma robić?

  • serial serwer
  • master modbus → MQTT
  • mostek ModbusRTU <> ModbusTCP
  • … jest wiele możliwości i sposobów integracji.

Możesz przemyśleć jeszcze SDM72DM, też trzy fazy, też pokazuje zużycie na każdej, generalnie to samo co SDM630 ale bez pomiaru napięcia.

Brałem pod uwagę . Tylko doszedłem do wniosku że jak kupować to raczej coś lepszego żeby później nie żałować . Brałem też pod uwagę “shelly 3em” . Niby prostszy montaż . Tylko zniechęcił mnie brak wyświetlacza .

Coś lepszego to byłoby jakbyś nie kupwał Chinola a nie chinola z większą ilością opcji które są Ci zbędne :slight_smile:
72DM mam przy fotowoltaice i sprawuje się idealnie :slight_smile:

Kupiłem sprzęt od polskiego dostawcy ale i tak produkt jest “Made in China”, rozumiem, że mam zwrócić :smile:.

Akurat kontrola napięcia w przypadku “wszechobecnych” paneli fotowoltaicznych to raczej, wg mnie niezbędny parametr monitoringu sieci energetycznej.

Ja kupiłem taki licznik, czeka na zamontowanie wiec jeszcze nie mogę nic o nim powiedzieć. Przekonała mnie cena.

1 polubienie

Ok
Namieszaliście :slight_smile: mi w głowie .
Może faktycznie wartość napięcia nie jest mi potrzebna i tak nie mam na nią wpływu co innego zużycie prądu :slight_smile: .
Z tego co czytam to te sprzęty są z Chin nie ważne kto firmuje . Osobiście wolę kupić od dystrybutora z EU .
Może jakieś za i przeciw ?
Pytanie dodatkowe :

  • czy jest możliwość ustawienia stanu zużycia prądu w celu synchronizacji z licznikiem głównym ?
    Nie wiem czy jasno się wyrażam.
    Chodzi mi o to czy mogę wprowadzić do tych mierników bieżącą ilość zużycia prądu którą pokazuje licznik główny co za tym idzie zsynchronizowanie ich wskazań .

Jak najbardziej mozesz, w SDM72 mam ustawiony stan z dnia kiedy montowalem i przyznam ze sie pokrywa :smiley:

Kolego macek, jakbys nie wiedzial to kazdy falownik mierzy napiecie, nie wiem po co mi dodatkowy miernik tak na zas :wink:

Poczytaj np. Instalacja fotowoltaiczna a zbyt wysokie napięcie w sieci - Sunvival Energy

Ja do tego podszedłem w ten sposób: instalacja dodatkowego licznika to jednorazowa instalacja bo raczej za rok nie będę wzywał elektryka żeby zamontował mi inny licznik bo ten co kupiłem “nie jest do końca odpowiedni”, zamontowałem (w sumie czekam na elektryka) licznik raz i zapominam o nim, nie ma fotowoltaiki, mam w planach ale po instalaji fotowoltaiki nie mam zamiaru zmieniać licznika więc ta róznica w kosztach zakupy SDM630 jak dla mnie jest pomijalna.
Każdy sam podejmuje decyzje i bierze za nie odpowiedzialność :slight_smile:

1 polubienie

Ale wiesz ze kazdy falownik rejestruje napiecie, wiec po co dublowac pomiary dodatkowym miernikiem ?

Nie każdy… np. w nocy

Nie każdy ma falownik, autor wątku również, @darek pisze: “nie wykluczam podłączenia w przyszłości fotowoltaiki”.

Jednak Eastron SDM-630-MODBUS-MID trafiłem w Amazonie na promocję - 99 Euro .
Cena chyba ok .
Czy ktoś mnie naprowadzi jak mogę ustawić stan początkowy licznika ?
Jakoś nie mogę znaleźć .
Znalazłem coś w domoticzu :

To jest LICZNIK MID, nie ma możliwości korekty odczytów. Offsetować możesz jedynie pomiary w samym HA. Swoją drogą to ten licznik mi się kiedyś “zawiesił” - ciekawe czy naliczał?