Shelly BLU Motion - przykład dobrych urządzenia bateryjnych, alternatywa dla Zigbee w HA

Zostałem poproszony o krótką recenzję czujnika Shelly BLU Motion, który od początku 2024r uzupełnia portfolio urządzeń bateryjnych i jest obecnie sporo ofert sprzętu w kategorii “po zwrocie” na popularnym portalu e-commerce. Od pewnego czasu rezygnuję z zakupów na Ali na rzecz dawania drugiej szansy produktom Shelly. O tym pisałem TU:

Shelly szybko przekonało się, że stworzenie dobrego urządzenia zasilanego bakteryjnie w technologii WiFi jest praktycznie skazane na porażkę. Chyba, że ktoś lubi wymieniać np. 2szt baterii CR123 w czujniku otwarcia okien/drzwi co dwa miesiące. O tym też się przekonałem sam:

Ale firma Shelly się uczyła i nadal uczy, słuchając zawsze użytkowników. Shelly współpracuje z wieloma platformami home automation, takimi jak Samsung SmartThings, HomeSeer, ioBroker, openHAB, Domoticz i inne. Można je również integrować z wykorzystaniem API, MQTT, webhooków itp. Jest jedną z nielicznych firm, która posiada natywną integrację z Homeassistant od samego początku. Gdy pojawiła się nowa rodzina układów ESP32 i projekty wykorzystujące możliwości komunikacji Bluetooth w tych MCU, firma Shelly na nowo zainteresowała się możliwością stworzenia urządzeń bateryjnych w oparciu o BLE i komunikację pośrednio z innymi urządzeniami budowanymi na bazie ESP32. I tak po tym przydługim wstępie mogę podać link do portfolio bateryjnych urządzeń z rodziny BLU:

Shelly BLE devices

Od ponad miesiąca używam dość intensywnie czujnika ruchu Shelly BLU Motion w połączeniu z prostą automatyzacją zapalania podświetlania biblioteczki po zmroku. Czujnik jest w jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc mojego domu. Obecnie umieszczony na wysokości 2,45m (róg dwóch korytarzy).

Zasięg jest w zupełności wystarczający, Wykrywanie na wprost i pod czujnikiem zadowalające. Lekko brakuje czułości w podejściu do czujnika z boku. Ale to rzadki i nieuciążliwy lag z większej odległości lub moje wygórowane oczekiwania. Jak już podejdę bliżej, to pole pod czujnikiem zdąży zadziałać. Czujnik pozwala na wyłączenie sygnalizacji działania w postaci LED pod klosikiem. Otrzymujemy również pomiar natężenie oświetlenia oraz procentowy wskaźnik stanu baterii. W tym modelu to guzik o słusznym gabarycie CR2477, który z założenia powinien starczyć na parę lat. Pożyjemy, zobaczymy. Tym czasem raportowanie ustawione na minimalne 30s i czułość największa z trzech możliwych ustawień.

Wymiary są moim zdaniem OK (na zdjęciu może wydawać się większy):


Ustawień programowych jest jeszcze parę i w śród ciekawszych “tryb sygnalizatora” - sprzęt wysyła informacje o rozpoznaniu ruchu, poziomie oświetlenia i żywotności baterii co 30 sekund. Jest też możliwość włączenia szyfrowania komunikacji. Dla połączenia z oprogramowaniem Shelly musimy wybrać inne urządzenie tego producenta z generacji co najmniej PLUS lub nowsze.

Z HA zintegrowałem czujnik za pomocą BTHome:

Zachęcam do własnych doświadczeń z tą rodziną urządzeń, gdyż za stosunkowo małe pieniądze, kupując dobry, europejski sprzęt (czujnik można spokojnie kupić za ok. 40zł z rękojmią w kategorii “ze zwrotów” czy “powystawowy”) mieć alternatywę do importu wątpliwej jakości, kapryśnych zigbawek z Ali z logiem tuya.

2 polubienia

Posiadam ten czujnik, zakupiłem go przy okazji kupna dwóch Shelly BLU Button1 czujnik pracuje w strefie Testowania jak na razie sprawuje się zadowalająco, brak jakiś zastrzeżeń.

Tak przy okazji nieudanej aktualizacji lub zmiany firmware.

1. Wyjmij baterię z przycisku BLU.
2. Usuń przycisk Bluetooth BLU z zapisanego ustawienia parowania w telefonie, jeśli jest dostępny.
3. Uruchom ponownie telefon komórkowy
4. Uruchom aplikację Shelly Blue Debug: https://apps.apple.com/us/app/shelly-ble-debug/id6449539118
5. Naciśnij przycisk na przycisku BLU i włóż baterię, przytrzymując przycisk.
6. Teraz naciśnij przycisk na przycisku BLU, aplikacja BLE Debug powinna to potwierdzić na wyświetlaczu, w logach.
7. W aplikacji BLE Debug kliknij OTA. Teraz licznik OTA powinien pokazywać 0-100%, a aktualizacja powinna się powieść.

:robot:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cloud.shelly.bledebug

:green_apple:
https://apps.apple.com/us/app/shelly-ble-debug/id6449539118

2 polubienia

Nie zgodze się. Posiadam dwie wersje czujnika ruchu wifi od shelly i obie działają wyśmienicie -mimo, że przeznaczone są do wewnątrz używam je na zewnątrz. W mrozie deszczu śniegu i słońcu. Bateria a raczej akumulatory trzymają minimum rok - ładowanie kilka godzin. Jest jeszcze jedna ogromna zaleta zasięg. Urządzenia mam oddalone od routera około 50 metrów gdzie wifi już ledwo sięga i wszysto działa wyśmienicie. Niestety nie widzę już tych urządzeń w portfolio. Nikt też nie chce ich sprzedawać na rynku wtórnym - brak ofert. Zakupiłem nie ukrywam ze względu na cenę Shelly BLU Motion. W porównaniu z urządzeniami shelly wifi to urządzenie ma jedną zaletę jest mniejsze zdecydowanie. Zasięg jest mocno ograniczony reakcja wolniejsza. Jedno z urządzeń, które jest w bardzo dobrym zasięgu działa dobrze ale musi być blisko blu Zasięg, który jest w opisie urzadzenia zupełnie nierealny. Testowałem na bthome na płytce esp32 - pewnie jakość płytki ma tu znaczenie.

To mnie zaskoczyłeś, jeśli działa rok na jednym ładowaniu, to zapewne jest parę uwarunkowań w Twoim przypadku, które to umożliwiają, może mała częstotliwość wykrywania ruchu. Szkoda, że nie podajesz konkretnego modelu, bo były ich dwie generacje. Widzę jednak, że druga generacja miała ogniwo, bagatela 6500 mAh :hushed: Ciekawe, że premierę miał w maju 2023 roku i kosztował ok. 45 EUR. Skoro tak szybko zniknął z rynku, to raczej na nim nie zarabiali.


Ale ja widzę jeszcze jedną wadę, którą doświadczyłem przy czujniku Door/Window 2 na WiFi, a mianowicie czas od otwarcie do zaraportowania wynosił kilka sekund, nie był natychmiastowy jak przy obecnie zastosowanym u mnie czujniku ShellyBLU Door/Window. Czujniki Wifi z ESP aby oszczędzać energię są większość czasu w trybie deep sleep, więc po wybudzeniu potrzebują do paru sekund na wznowienie połączenia z siecią. Sam widzisz, że cenę mocno podnosiła konieczność używania dużego ogniwa, aby w ogóle ten czujnik miał sens użytkowy i był jakkolwiek funkcjonalny. Aż ciekawi, co tam w środku inżynierowie zmuszeni byli umieścić i jakich sposobów użyć aby ten czujnik działał przez rok.

Wydaje mi się, że do wewnątrz one po prostu były zbyt toporne duże i dość ciężkie ze względu na ogniwo. Mam obydwa modele ten pierwszej i drugiej generacji. Mają do tego nie wiem po co jeszcze czujnik drgań ale to wszystko naprawdę działa i to dobrze i to wcale nie mało ruchu wykrywaja do tego w części roku w niskich temperaturach. Działa bardzo dobrze ustawienie odległości wykrywania ruchu. Ale to prawda co piszesz czujniki otwarcia drzwi/ okien i czujniki tmp wifi działaja delikatnie mówiąc średnio i do tego ciągle trzeba wymieniać baterie. Z nich zrezygnowałem.

Jest to związane z tym że moduł WIFI jest wyłączany po doczytaniu stanu, dotyczy to też czujnika WIFI Shelly flood. Co do samego Door/Window 2 bateria pracuje już 2 rok, fakt że okno nie jest często otwierane.