Sieć Zigbee zasięg w domu

Mieszkam w budynku trzykondygnacyjnym (parter, piętro i poddasze). Mam sieć zigbee przez dongla sonoffa na poddaszu. Jak najprościej sprowadzić siec zigbee na parter?? Dom był budowany 25 lat temu i stropy są porządnie zazbrojone. Próbowałem kiedyś na piętrze złapać sieć przez dongla CC–2531(router) i przez jeden strop nie dał rady. Sieć Wi-Fi i LAN jest na każdej kondygnacji. Jakieś pomysły?

Najprościej dokup dongla LAN (umieść go na parterze) i uruchom na nim drugą instalację Z2M.

Też o tym myślałem, ktoś może polecić dobrego dongla LAN??

Proponuję zawsze zacząć od przeszukania forum, lupa w prawym górnym okienku, wpisałem “bezmyślnie” frazę “zasięg Zigbee” i oto efekty:
Rozszerzenie zasięgu Zigbee
Sieć ZigBee - powiększenie zasięgu

To też jest na forum, poszukaj “dongle Zigbee”.

Dongle - Conbee II - stary, sprawdzony, niezawodny - ponad 70 urządzeń w sieci i najmniejszych problemów.
Sonoff ZB-Dongle-E - dobre opinie, leży w szufladzie jako zapas ale jeszcze nie miałem czasu przetestować.

Co do zasięgu - większość urządzeń zasilanych z sieci (nie bateryjnie) działa jako router (“wzmacniacz”) więc spróbuj w strategicznych miejscach wstawić jakieś ciągle zasilane żarówki (np. ikea), “smart” gniazdka czy nawet “wzmacniacz sygnału” od ikea. Przy odpowiednim “nasyceniu” domu tego typu urządzeniami urządzenia bateryjne nie powinny mieć problemów. Testowane na mieszkaniu 2-poziomowym gdzie wifi nie przechodziło przez stropy i musiałem ciągnąć kabel a zigbee daje radę.

Proponuję zrobić test czy faktycznie to zapas bo może się okazać, że firmware w Sonoff jest dla Zigbee 3.x i wtedy bedzie trzeba parować wszystkie urządzenia Zigbee od nowa. Ja przechodziłem z CC2531 na Conbee2 bezproblemowo, w drugą stronę także bez problemów, trzeba tylko zmienic konfigurację serial.

Niestety wczoraj zrobiłem sobie taki test i skończyło się całkowitym rollbackiem… Nie dość że musiałbym parować wszystkie urządzenia od nowa, to jeszcze HA zgłupiało i po ponownym podłączeniu conbee cześć urządzeń dodało jako nowe encje.

Co prawda wykorzystałem to do pobieżnych testów i faktycznie urządzenia z Sonoff ZB-Dongle-E raportowały troszkę lepszy poziom sygnału w stosunku do Conbee2 jednak biorąc pod uwagę że z conbee i tak nie miałem problemów (w przeciwieństwie do CC2531) to jednak zamówiłem zapasowe Conbee2 do szuflady - nie uśmiecha mi się latać po całym mieszkaniu i parować wszystkiego od nowa.

Czyli moje obawy okazały się słuszne, Ty przy okazji dowiedziałeś się, że nie miałeś zapasu :wink: , pozostaje dla pewności przetestować zakupione Conbee2, dodatkowo sprawdź
firmware obu dongli przed testami podmiany.