Sieć ZigBee - powiększenie zasięgu

Witam,
Zacznę od tego co chcę osiągnąć.
Chcę rozbudować mój dom o funkcję inteligentnego domu, tzn.
Mieć odczyty temperatur z każdego pokoju
Mieć dokładnie opomiarowaną kotłownię (temperatura CWU, temperatura wody na podłogówkę, temperatura wony na grzejniki i na powrocie)
Termometr zewnętrzny
Sterowanie odkurzaczem z poziomu HA
Sterowanie grzejnikami - muszę dokupić głowice ZigBee
Dwie zewnętrzne kamery
Sterowanie światłem zewnętrznym (detektor ruchu)
W dalszej przyszłości: Rolety, czujniki otwarcia okien
W tej chwili mam:
HA w Dockerze + Bramka AISdom na testy
Kilka termometrów xiaomi LYWSD03MMC - na fabrycznym oprogramowaniu
Gniadka xiaomi ZNCZ05CM
Odkurzacz Viomi 2 Pro
Bramkę Xiaomi Gateway 3 ZNDMWG02LM
Do tego 3 ESP32 z wgramyn ESPHome
Kontroler ZigBee

I teraz mam pytanie, jeśli zakupię głowice do grzejników to sygnał ZigBee na 99% nie dotrze do kontrolera (stary dom z bardzo grubymi murami).
Czy jest możliwość wykorzystania bramki ZNDMWG02LM jako “wzmacniacza” sygnału ZigBee (coś na zasadzie wzmacniaczy sygnału WiFi)
W tej chwili do ESP32 mam podpięte czujniki od Xiaomi, 4xDS18b20, HTU21D i BME280
Mogę np 2 ESP32 też wykorzystać jako wzmacniacz ? Tylko czy da się je zmodyfikować aby działały na ZigBee ?
Dziękuję serdecznie za pomoc.

Nie

Nie

Nie.

Napisałeś milion rzeczy, a nie napisałeś jaki masz koordynator Zigbee (zgaduję że chodzi o bramkę ZNDMWG02LM) ale w takim razie co to jest “Kontroler ZigBee”?

Generalnie jak chcesz tanio i metodą DIY stworzyć sobie routery Zigbee, to możesz np. wgrać do dongli CC2531 takie firmware

Inne rozwiązanie (moim zdaniem lepsze) to wykorzystanie Zigbee np. do kontroli oświetlenia - żarówki Zigbee z założenia mające stale zasilanie są routerami Zigbee (no może jest parę wyjątków - odradzane są Osram/Ledvance), to samo dotyczy praktycznie każdego innego urządzenia Zigbee mającego stale zasilanie (za wyjątkiem modułów sterujących klasycznym oświetleniem w wersji bez N), ale koordynator sieci może być tylko jeden, więc bramki są wykluczone z użytku jako router (dongle CC2531 i wiele podobnych są uniwersalne, bo zostały zbudowane jako urządzenia do prototypowania, ale to firmware determinuje tryb w jakim pracują, więc muszą być odpowiednio zaprogramowane).

PS
Prawdopodobnie smartplugi ZNCZ05CM są routerami

PPS
Jeśli bramka Xiaomi jest twoim koordynatorem sieci, to jako routery mogą pracować tylko takie urządzenia, które dadzą się z nią sparować(oczywiście w sytuacji gdy chcesz mieć sieć Zigbee na bazie tej bramki a nie jakiegoś innego koordynatora).
Jeśli koordynatorem jest coś innego (zakładam, że coś bardziej uniwersalnego) to ta bramka będzie bezużyteczna, niewiele wspomniałeś o głowicach, ale jeśli to nie Xiaomi, to ich nie sparujesz raczej z ich bramką (dlatego z góry przyjąłem, że masz też jakieś bardziej uniwersalne rozwiązanie).

Dziękuję za informację, czyli zostaje mi do wykorzystania gniazdko, a czy spotkał się ktoś z Was z gniazdkiem ale wewnętrznym który miałby pomiar poboru prądu i działał jako wzmacniacz ZigBee ?
jeśli dobrze rozumiem mając jednego dongla ZigBee wpiętego w usb gdzie jest zainstalowany HA i np w każdym pomieszczeniu żarówkę lub gniazdko z zigbee te głowice powinny bez problemu być obsłużone przez HA ?
Odnośnie głowic myślałem nad rozwiązaniem tego typu Moes TS0601

Chodzi o coś takiego?
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-zigbee-3-0-wlacznik-gniazdko-tuya-smart-9948380858

Chyba nie, oto jedna z opinii:
“Zgodny z opisem, po odcięciu wypustek na wkręty idealnie wpasowuje się do głębszej puszki. Parowanie z bramką i działanie bez zastrzeżeń. Urządzenie dodatkowo mogłoby mieć pomiar zużywanej energii a w tej wersji tego nie ma co oczywiście nie jest mankamentem ale spostrzeżeniem bo są na rynku inne z pomiarem.”

@szopen Fakt, pomiaru brak.

Szkoda że nie ma pomiaru zużycia energii, byłoby to rozwiązanie idealne dla mnie.
Chyba kupię jeden na testy i sprawdzę, ale najpierw muszę zamówić głowice termostatyczne do grzejników, a one do tanich nie należą (ponad 100zł jedna) a potrzebuje ich 7 szt.

Zależy co tam planujesz podpiąć, jest taka niestandardowa integracja (początkowo pisana pod współpracę z mostkiem Philips Hue, przy współpracy z którym pewne rzeczy dzieją się, że tak powiem w sporym stopniu “automagicznie” - konfiguracja zawiera profile poboru mocy dla niektórych modeli żarówek/lamp LED - dotyczy to sprzętu z listy Supported models), ale zdaje się że już jest możliwa do wykorzystania w dość ogólnym zastosowaniu:

oczywiście trzeba znać przynajmniej parametry znamionowe podpiętego sprzętu - sam moduł w trybie standby też pobiera jakąś moc, ale z tego co wiem jest możliwość konfiguracji, oto przykład (wartości mocy pochodzą z Osram Plug 1 bez podpiętego obciążenia - taki czysto teoretyczny przykład, więc w realnym użyciu mając tam obciążenie powiedzmy 24W należałoby zmienić wartość 0.98 na 24.98) - konfiguracja dotyczy v0.1.6 lub starszych wydań

sensor:
  - platform: powercalc
    entity_id: light.outdoor_light
    mode: fixed
    watt: 0.98
    standby_usage: 0.44

to jest wprawdzie tylko pomiar mocy, ale pomiar energii na tej podstawie jest chyba do ogarnięcia.

PS
w najbliższych wydaniach konfiguracja nieco się zmieni - jest już zaktualizowana dokumentacja (ale polecam póki co nie przechodzić na v0.2.0, bo moim zdaniem ma błędy)

sensor:
  - platform: powercalc
    entity_id: light.outdoor_light
    fixed:
      power: 0.98
    standby_usage: 0.44

edit: v0.2.2 ma już poprawione istotne błędy i jest bezpieczna w instalacji

Hej
Używam w domu 3 gniazdek Xiaomi Smart Plug Zigbee o takich i działają one jako AP/wzmacniacz sygnału dla systemu zigbee zwiększając zasięg. Działają bez problemu w HA, mają opcję pomiaru poboru prądu, statystyk.

to się po prostu nazywa router Zigbee

Opis i opinie od dawna są na forum :slight_smile:

Witajcie,
Chciałem poprosić o polecenie jakiegoś dobrego dopuszkowego przekażnika do oświetlenia i działającego jako router. Zaliczyłem jedną wtopę, i teraz nie chce się irytować ponownie. Znalazłem coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/aqara-pojedynczy-przekaznik-z-neutralnym-zigbee-10429582679
oraz
https://allegro.pl/oferta/aqara-uniwersalny-przelacznik-dwukanalowy-zigbee-8479072465
Jednakże w tym drugim przypadku, mimo że urządzenie podpięte na stałe do zasilania w komentarzu pojawiło się, że nie działa ono jako router. A w 1przypadku nie ma nigdzie informacji czy zwiększa zasięg… (Generalnie potrzebuje przekaźnika dwu-torowego oraz coś, co będzie pośredniczyć, zwiększając zasięg) Koordynatorem jest Conbee II, i używam Z2M.

Edit::
Lub przekaźniki moes? Ktoś jest w stanie na ich temat coś powiedzieć? - Moes Tuya ZigBee 3.0 inteligentna żarówka przełączniki przekaźnika moduł 1/2/3 Gang inteligentne życie/Tuya kontrola aplikacji, współpracuje z Alexa Google Home Yandex|Smart Remote Control| - AliExpress