Witam postanowiłem zrobić skrzynkę na listy często zapominam o listach hehe. Wykorzystałem do projektu esp32 połączyłem wszystkie elementy i działa , ale niestety nie tak jakbym chciał ponieważ chciałbym żeby w homie pokazywała się aktualny stan baterii i tym celu zrobiłem dziennik napięć wygląda on tak
problem polega na tym że on cały czas stoi i wartości 8v nawet jak baterie mają 6 v. Może źle zrobiłem ten dzielnik może procentowo się go podaje nie wiem…
Drugie moje pytanie jest takie. Zrobiłem sobie taki przycisk do skrzynki
i chciałbym zrobić żeby ten migał jak przyjdzie list da radę takie coś zrobić ?
Co do dzielnika napięcia, nie podałeś podstawowej informacji, co wgrałeś do ESP32? Domyślam się tylko, że to ESPHome. Jeśli tak, to słabo pomogę, wolę Tasmota
EDIT
Przeczytaj uważnie:
Upewnij się jakie masz napięcie max. dla użytego GPIO.
Doczytaj, w jakim zakresie jest realnie dokładny odczyt dla tego GPIO.
Sprawdź dzielnik pod kątem wielkości płynącego prądu na GPIO.
wykonaj prawidłową kalibrację.
Jak dla mnie w niej masz błędy. Nielogiczne jest dla mnie zapisanie, dla przykładu: 3.2 -> 8.0
a 3.45 -> 7.2
Generalnie, ESP słabo radzą sobie z oszczędzaniem energii. Więc jeśli nawet zaimplementujesz deep_sleep co 90s, to słabo to widzę. W Tasmota można wykorzystać pracę na regułach wpisanych w pamięci modułu. Wi-Fi, które pochłania najwięcej energii. Radio odpalane jest wówczas tylko po wyzwoleniu przez np kontaktron wybudzający z deep sleep i następnie reguła wysyła dany komunikat do HA po MQTT.
Zbieżny temat na innym forum:
Link do opisu sprzętowego deep_sleep w Tasmota i wykorzystania reguł:
a jaki jest sens sprawdzania czy w skrzynce jest list co 90 sekund? Wystarczy raz na 15 minut i to w godzinach “roboczych”, pytanie czy da się to ogarnąć w ESPHome?
Kolejna ważna sprawa to warunku otoczenia: w lecie skrzynka się nagrzewa, w zimie temperatura spada poniżej zera, jak widać parametry pracy baterii nie są sprzyjające.
W kwestii oszczędzania energii musisz brać pod uwagę, że samo zestawianie połączenia WiFi jest najbardziej prądożernym fragmentem, który ma najbardziej istotny wpływ na zużycie energii (można nieco zminimalizować używając stałego IP, ale negocjacji na poziomie zestawiania linku fizycznego się nie da pominąć), więc zbyt częste wybudzanie jest całkowicie nie na miejscu, więc ja bym pomyślał raczej o wybudzaniu co kilka godzin (właściwie biorąc pod uwagę metody działania “analogowej” poczty, to by wystarczyło raz na dobę, ale robiąc to nieco częściej unikamy sytuacji, gdy np. wybudzenie wypadnie np. w trakcie restartu HA i w ten sposób przegapimy zmian ę stanu).
Na czas uruchamiania projektu możesz ten czas zmniejszyć np 100x (wtedy po pierwszym rozładowaniu akumulatora będzie łatwo oszacować ile powinien on wytrzymać w gotowym projekcie).
Kolega zrobił czujnik do skrzynki na listy wykorzystując moduł Heltec ESP32 LoRa (opis rozwiązania: Redirecting...). Zapotrzebowanie na energię jest mikroskopijne, problemem jest jednak zasięg bramki LoRaWan, która niestety trochę kosztuje. Choć można pewnie też to zrobić w oparciu o dwa takie Helteki.
Zamontuj czujnik otwarcia okna przy klapce, jak ktoś chce wrzucić list to musi uchylić klapkę (ja mam zwyczajnie na zewnątrz). Moja skrzynia tak działa od czerwca bez zarzutu, do tego automatyzacja, głośnik google na zewnatrz, który dziękuje listonoszowi, powiadomienia na telefon, dodaje do listy warning, i dodatkowo czeka informacja jak ktoś wróci do domu to przypomina (czeka na połączenie wifi użytkownika) Skrzynka list.json (8,1 KB)
Mam podobnie. Kontaktron na skrzynce w domu powiadomienia głosowe. zostało mi sie uporać z połączeniem skrzynki do kamery i powiadomienia na tel spróbuję wykorzystać Twój szkic node red