Sofar Solar inwerter - odczyt danych bezpośrednio przez fabryczny DataLogger

Ja też :wink: … robiłem to dla @_wesley i chodziło prawdopodobnie o moment zerowania liczników o północy a nie pierwszym rannym odczytem.

…zależy dla kogo :wink: … rozumiem niechęć i wcale nie nalegam :slight_smile:

ok zobaczę jutro jak odpali falownik i zobaczę co się stanie tylko jeszcze jedna rzecz bo nie znalazłem gdzie należy wpisać w config.yaml login i hasło do falownika? Czy nie trzeba?

To działa w NR i tylko tam kofigurujesz, W nodach KTL wpisujesz IP falownika i SN loggera LWS oczytanego za strony statusowej. Jest to gdzieś wytłumaczone pośród 263 wpisów :slight_smile:
Robiłem to dla siebie więc traktuj to bardziej jako zestaw “IKEA” niż sprawdzone rozwiązanie.
Zawsze możesz się połączyć przez modbus i konwerter RS485, to działa zawsze …pod warunkiem, że znasz adresy rejestrów… taka incepcja :slight_smile:

adres ip i loger sn mam wpisany ale login i hasło nie ma takiej rubryki

nie ma takiej potrzeby… czytasz bezpośrednio z falownika a nie z chmury … jak w innych integracjach.

modbus co to jest aplikacja czy jakiś logger ??

…hmm …uniwersalny protokół dla wielu różnych urządzeń dla odczytu i zapisu danych.
Przyda Ci się jego poznanie bo za chwilę zamarzysz sobie, żeby mieć jeszcze licznik energii :slight_smile:
Pierwotnie testowałem to rozwiązanie, działa stabilniej i pewniej ale wymaga dodatkowego konwertera.

coś tam wyczytałem że bedzie to potrzebne do pompy Ciepła aby można ją było dodać do HA. Ale ten protokół się dogrywa do uządzenia ?

Nie … albo je obsługuje albo nie. Ma tą zaletę, że możesz jednym konwerterem czytać wiele różnych urządzeń ( coś na podobiznę sieci)

Filtry zrobione przez RobinI30 w 100% robią swoją robotę, wykresy idealne i panel energia bez błędnych wyników.

Zerowanie wartości ustawia tylko wykresy po północy na zero, bez tego noda “zerowanie wartości” wykresy zerowały się dopiero jak falownik zaczynał produkcję i dane encja ruszyła z wysyłaniem danych

Filtr w nodzie funkcyjnym:
2
filtruje “piki” w górę i dół, nadaje się tylko do wykresów przyrostowych, w moim przypadku do: Wygenerowane_kW_Dzis, Dzienne_uzycie_energii_z_sieci, Dzienna_produkcja_do_sieci, Dzienna_energia_wchodzaca_do_akumulatora, Dzienna_energia_wychodzaca_z_akumulatora

Dziś właśnie będę testował to :slight_smile:

A czy to jest do czegoś potrzebne? Do jakiejś integracji lub coś w tym stylu? Zastanawiam się nad dodaniem tego, tylko czy to jest mi potrzebne w moim przypadku.

Jeszcze jeden temat,

czy ten nod się nada do wykresu całej produkcji (sofarsolarmqtt_suma_wygenerowanych_kw) ?
Zrobić chcę wykres miesięcznej produkcji, ale widzę że w tym wygenerowanych_kw też są piki w dół czy w dół. Wtedy pewnie zakłami mi wykres bez filtra

Żeby ładnie wyglądało na wykresach :slight_smile:

Filtrujesz tylko energię odczytaną z falownika (bo na tym poziomie występują błądne odczyty). Okresowe liczniki tworzysz w utility_meter tylko z jednej odfiltrowanej wartości total_energy. Panel energy dobrze sobie z tym radzi i sam dba o zerowanie wartości po upływie okresu obliczeniowego.

No to w sumie dogram to i sprawdze :slight_smile:

To wiem :slight_smile: Działam :slight_smile:

No kurde jednak coś nie działa
z1
z2
z3

Hej,

Też miałem problemy ze szpilkami na pomiarach wiec skorzystałem z kodu od @RobinI30 przerobiłem go na subflow który automatycznie tworzy sobie zmienne i wysłając mu injecta po północy automatycznie resetuje te zmienne.

Wystarczy go połączyć w szeregu z pomiarem i ustawić w parametrach jaki może być maksymalny przyrost i ile miejsc po przecinku.

Ja zapisuję bezpośrednio do bazy danych i dodatkowym plusem jest to że nie aktualizujemy zmiennych jak nic się nie zmieniło .

Jak widać na razie leci to u mnie tylko w debugu ale wyglada dobrze.

SpikeFilter.json (4.0 KB)


@Spatz2_ex_pab11o … to cos to niedziałający mqtt. Pod węzlem mqtt musi pojawić się conected.
Z reguły to w NR masz teraz zdefiniowane dwa serwery mqtt, jeden własny a drugi impotowany.
Usuń niepotrzebny, a węźle mqtt wybierz wlaściwy.

@RobinI30 Mam tylko HA_mqtt

Albo nie masz w ogóle mqtt, albo jest źle skonigurowany. Z obrazka widać tylko tyle,że nie podłączony. To jest narazie podstawowy problem, ze coś nie działa

Mqtt broker na pewno mam dobrze skonfigurowany bo inne urządzenia działają,