Sofar Solar inwerter - odczyt danych bezpośrednio przez fabryczny DataLogger

Dzięki, nic na razie daje sobie z tym spokój, za dużo z tym roboty.
Mam inne pytanie, czy ktoś z Was próbował zintegrować licznik Chint DTSU666 z falownikiem?
Podpiąłem go i mam tylko informacje o mocy oddawanej lub pobieranej z sieci. Ciekawi mnie czy można coś więcej wyciągnąć z tego licznika przez falownik, czy trzeba robić dodatkowy moduł modbus/tcp do licznika i czytać go bezpośrednio?

Pozdrawiam

Spekuluje, bo pewości nie mam.
Skoro ten licznik jest dedykowany to powinieneś mieć wszystkie informacje zawarte w dokumentacji.
Sekcja Ongrid adr. 0480 → i Offgrig adr. 0500 - > . Oczywiście aby to sprawdzić trzeba trochę zmian w procesie.

:wink:

Tak… ale jeśli wybierze ten sposób stracisz Reflux Mode i anti-backflow. Nie ma możliwości aby odczytywać licznik przez dwóch “klientów” jednocześnie.

Jeśli chodzi o falownik G3 to tak : nie ma możliwości podejrzeć faktycznie w solarman auto konsumpcji w falowniku również ponieważ nie mają one takiego interfejsu. Jedynie jest to możliwe do podglądu na SmartMeter

to jest odpowiedź serwisu :frowning:

To w takim, masz jakąś potrzebę aby licznik był podłączony do falownika?

Właściwie to nie, nie korzystam z Reflux Mode i anti-backflow, myślałem że jak w falowniku rejestry są to są wykorzystane i nie będę musiał robić dodatkowego interfejsu (najdziwniejsze jest to że sofar sobie wymyślił żeby te funkcje działały to licznik musi być podłączony odwrotnie). Ale tak naprawdę to też było by to nie do końca o co mi chodzi, ponieważ miałbym dane z licznika tylko wtedy gdy falownik działa. Szukałem jakiego opisu jak zrobić interfejs WiFi->modbus do tego licznika i jak go odczytać, ale jak na razie nic nie znalazłem.

To jest najlepszy powód aby to zrobić osobno.

Szkoda zachodu, kup gotowy. Gdy policzysz potrzebne graty to wyjdzie prawie na to samo.

Ten nawet obsługuje modbusTCP, polecam sam go używam od 2lat… można znaleźć taniej.

Co do servisu… to zadałeś zbyt rudne pytanie :wink: . W większości przypadków to wykracza poza zakres szkoleń.

Dzięki, kurcze nawet można to na szynie obok licznika zamontować :slight_smile:
Teraz jeszcze ogarnąć Node-Red i będę miał to co potrzebuje :slight_smile:

To fakt, mam do czynienia z wieloma serwisami i zazwyczaj wszędzie jest to samo :wink:

Gdy ogarniesz licznik to od razu połącz też falownik… w razie czego pytaj.

Falownik też przez ten adapter? Na razie mam podłączony przez sofarowe WIFi i działa, ale w sumie racja jak zmienią oprogramowanie to będzie jazda. Czyli wszystko łączę równolegle do konwertera i czytam z jednego interfejsu?

Dokładnie tak jak piszesz.
Trzeba tylko sprawdzić czy w falowniku jest to ta sama magistrala RS485 do licznika i modbusa.
Falowniki sofara mają dziwną właściwość, że czasami dają błędne odczyty prze logger Wifi, połączenie modbusowe działa pewniej. Więc skoro robisz licznik to czemu nie falownik ?
Nauczysz się przy liczniku to z falownikiem też dasz radę.

Na szczęście są osobne, więc nie powinno być problemów :slight_smile:

Tylko nie rób takiego koszmarka jak dla falownika - zapomnij o nodzie “buffer parser” - to ne jest do uratowania :).
Będziesz gotowy to załóż nowy temat to się pomoże.

Ok, wiem że to nie jest szczyt optymalizacji, ale to jest moja pierwsza przygoda z node-red :slight_smile:
dzięki

a to może być:

zapomniałem, że tam gdzie mam zainstalowane liczniki mam metalową szafkę i może być problem z zasięgiem, a skrętkę mam tam pociągniętą. I to też można zasilić po POE.

Ta wersja nie ma PoE (z PoE jest droższa, więc uważaj co kupujesz.
Z opisu, funkcjonalnie ma co potrzeba.

Dzięki za info, zamówiony :slight_smile:

Edit:

Założony tutaj: Sofar G3 + chint DTSU666 - odczyt danych przez logger ModbusTCP
Będę wdzięczny za sugestie od czego zacząć :slight_smile:

ja mam problem z dodatkiem SofarSolarMQTT. od razu po odpaleniu dostaję w logach taki błąd

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/local/lib/python2.7/runpy.py", line 174, in _run_module_as_main
    "__main__", fname, loader, pkg_name)
  File "/usr/local/lib/python2.7/runpy.py", line 72, in _run_code
    exec code in run_globals
  File "/inverter/__main__.py", line 1, in <module>
    import Inverter
  File "/inverter/Inverter.py", line 10, in <module>
    import anyconfig
  File "/usr/local/lib/python2.7/site-packages/anyconfig/__init__.py", line 24, in <module>
    from .api import (
  File "/usr/local/lib/python2.7/site-packages/anyconfig/api/__init__.py", line 124
    def version() -> typing.List[str]:
                  ^
SyntaxError: invalid syntax

Mam home assistant os i nie mam pojęcia dlaczego on chce korzystać z pythona 2.7?
error jest zrozumiały po typing został wprowadzony od 3.5 ale nie mam pojecia jak to naprawić

1 polubienie

A jakie masz wersje HAOS i HA?

najnowsze wszystko: core-2022.12.8, Home Assistant OS 9.4 i python 3.10.7

Więc zwróć się do autora Dodatku, bo problem powstał prawdopodobnie tam.