SolarEdge ZIGBEE Inverter Slave Kit

Czy może ktoś ma wiedzę czy taki moduł do inwertera SolarEdge współpracuje z Conbee II? Starałem się wyszukać, ale nic mądrego nie wyczytałem.
https://www.alternergy.co.uk/solaredge-zigbee-inverter-slave-kit

A nie masz podłączonego inwertera do swojej sieci wifi?

Mam. Ale myślałem, że przez moduł ZigBee będę miał odczyty lokalnie, a nie przez chmurę. Ale teraz czytam, że i tak chyba jest wymagana bramka SE żeby pchać wyniki do ich portalu.

Włącz sobie modbusa i wtedy będziesz mógł czytać produkcję (i kupę innych rzeczy) bezpośrednio z falownika. Tutaj masz info, jak to zrobić: GitHub - binsentsu/home-assistant-solaredge-modbus: Home assistant Component for reading data locally from Solaredge inverter through modbus TCP

trochę odgrzebie temat, ale mam pytanie (może trochę głupie, więc wybaczcie)…
w linku jaki podałeś jest mowa o aktywacji modbusa po TCP, co jeszcze musiałbym dokupić i jak przerobić podłączenie (poza dociągnięciem kabla do inwertera, bo teraz mam połączenie po wifi) żeby połączyć się do HA?

Możesz albo kupić smartmeter od SolarEdge albo mierzyć eksport/import na Shellysach (w innym wątku to kolega proponował zamiast smartmetera).
Jaki kabel chcesz dociągać do inwertera? Jakie podłączenie chcesz przerabiać?

Mam inwerter 7K, obecnie mam podpięty go do swojej sieci poprzez Wi-Fi (więc pisałem o kablu LANowskim), a do samego HA poprzez integrację w chmurze.
Mam tylko info na temat wyprodukowanej energii.

smartmeter od SE to masakryczna kasa, lepiej wydać ją na coś innego :), o shelly 3M i/lub zamelu wiem i mam w planach ich zakup, ale nie do końca rozumiem co mi wtedy daje uruchomienie modbusa… czy tylko to że mam info lokalnie (w sumie inwerter chyba i tak potrzebuje chmury do poprawnej pracy, chociażby z powodu nadzoru przez firmę instalującą instalację)

Bez smartmetera możesz dzięki modbusowi śledzić aktualną produkcję w zadanych interwałach innych niż integracja SE (u mnie co 15s). Plus namięcia/natężenia na każdej z faz itp. Możesz wtedy olać chmurę.
Do modbusa możesz wbić się przez wifi - nie trzeba kabla. Odblokowujesz go przez aplikację SE na telefonie.
Co do nadzoru to hmmm, myślisz, że tam gdzieś w internecie patrzy się na twoją instalację jakiś chińczyk, który tylko, jak podskoczy napięcie powyżej normy, wyłączy falownik? :wink:

chińczyk to raczej nie, ale firma która montowała mi instalację prowadzi (ponoć) monitoring, wszystkich swoich instalacji, pod kątem poprawności pracy.

wracając do modbusa, czyli wystarczy zainstalować integrację z Twojego postu wyżej i włączyć modbusa w ustawieniach, a cała komunikacja powinna chodzić lokalnie?

Inwerter do celów monitoringu łączy się z chmurą, ale nie robi tego przez integrację z HA.
Tam na tej stronce masz napisane, jak to zrobić - najpierw odpalasz modbusa przez apkę SE, a potem integrację konfigurujesz.

ok, dzięki za info
przetestuje w weekend

Jest jeszcze jedna rzecz, dla której możesz wykorzystać smartmeter SE (lub trzy Shelly’s). Jeśli masz 3 fazowy inwerter (a raczej masz, bo pisałeś, że masz siódemkę) to warto sprawdzić, jaki pobór energii ma każda z faz). Dzięki tej wiedzy możesz zrównoważyć pobór energii per każda faza i maksymalnie wykorzystać produkcję na autokonsumpcję, nie tracąc 20% z energii, którą oddasz na fazach, gdzie nie masz poboru energii. To tak, jeśli chcesz być eko i oszczędzać :slight_smile:

Teoretycznie OSD powinien zapewnić bilansowanie międzyfazowe.

Masz rację, ale mi chodziło nie o bilansowanie międzyfazowe, tylko obciążenie poszczególnych faz przez odbiorniki w domu.

1 polubienie

Każdy inwerter SE ma taką możliwość?

Szczerze, to nie wiem. Szukałem informacji do swojego, także ryj neta :wink:

Na pewno każdy z tych bez wyświetlacza. Zresztą, sprawdzić możesz, nic nie zepsujesz. Jedyne co, to każde uruchomienie apki powoduje update firmware falownika.

Cześć,
Podpowiecie gdzie mogę mieć błąd?
Mianowicie mam falownik SE6K, zalogowałem się do Panelu konfiguracyjnego setApp poprzez przeglądarkę (IP: 172.16.0.1), włączyłem modbus TCP, port ustawiony 1502. W opcjach komunikacji mam ustawiony RS485-1 na Modbus (mutli-device), a RS485-2 na Non-SE logger (SunSpec).
Niestety w logach HA : “Connection to (192.168.8.250, 1502) failed: timed out”.
Podpowiecie gdzie szukać błędu?
Oczywiście integracja SolarEdge Modbus

Da się pingować 192.168.8.250 ?

A widzisz, nie próbowałem, a niestety PINGi nie lecą.
Wszelkie sugestie mile widziane