Sonoff POWR320D Elite

Sonoff POWR320D Elite
Dość ciekawe urządzenie za niewielkie pieniądze.

Urządzenie wyświetla na ekranie zużycie prądu (A, V, kWh, W)
Przekaźnik w wersji 20A (do 4600W)
Powiadomienia przychodzące na telefon
Dzięki zwiększonej pamięci mamy pogdląd historii danych z 6 miesięcy
Dane zapisywane na wykresie - godzinowo
Nowo zmodernizowany chip ESP32, 50% większa prędkość niż chip POWR3

Jak przetestuje dam znać. Możliwość wgrania tasmota, firmware trzeba zaktualizować do najnowszej wersji
https://allegro.pl/listing?string=Sonoff%20POWR320D%20Elite

2 polubienia

Mam 2 szt eWelink i Tasmota.
Fajnie wykonany, po rozebraniu :slight_smile: ścieżki prądowe ładnie wykonane.
Miałem trochę kombinacji z Tasmotą, konieczna była kalibracja napięcia i prądu w konsoli, ale po tych operacjach działa rewelacyjnie.
Ewelink niestety wysyłał do HA tylko prą napięcie i moc, sensor energii niestety nie wysyła.
Zasięg wifi przyzwoity, wyświetlacz czytelny
wyświetla na przemian Prąd z Napięciem i Moc z Energią

Templates do licznika

{"NAME":"Sonoff POWR320D","GPIO":[32,0,9313,0,9312,576,0,0,0,0,9280,0,3104,0,320,0,0,0,0,0,0,9184,9248,9216,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":1}

Firmware wgrywałeś przez złącze
Screenshot - 15.12.2022 , 20_16_09
Jaka wersja Tasmota ? Coś trzeba zwierać przy flashowaniu?

Przycisk na obudowie jest podłączony pod GPIO0.

1 polubienie

Najnowsze wersje Tasmoty wspierają ten moduł , przed podłaczeniem konwertera do kompa wciskasz przycisk wbudowany , jak w większosci sonoff , na wyświetlaczu można sobie wybrać co ma wyświetlać , wersja powyżej 12.0 tasmoty, kalibracja tak samo jak każdy moduł z pomiarem. Po wgraniu trzeba moduł zasilić z 230V , żeby wstał i rozgłąszał sieć , wyświetlacz ruszy dopiero po wstawieniu prawidłowego template . Na kilkanaście tych modułów do których wgrałem tasmotę zero problemów .

1 polubienie

Można też wrzucić ESPHome, rozwiązania do wykorzystania z oficjalnego forum HA

2 polubienia

Do czego wykorzystujesz te moduły?

Większość to pomoc ludziom , którzy nie umieją wgrać firmware do ESP32 , u siebie mam do monitorowania pompy ciepła CWU i dwóch klimatyzatorów.
Aktualnie dwa czekają na wgranie i wysyłkę :slight_smile:

2 polubienia

nie kupiłem już takie wersje

Zasnatawiam się jak ten miernik będzie działał z mocą indukcyjną (klimatyzatory)… ile u Ciebie na klimie mocy zarejestrował maks? jakie prądy?

Wersja 320D poprawnie pracuje przy 15 do 18 A , chociaż dobrze żeby taki prąd był chwilowy , klimatyzatory jakie na tym pracują to max 7kW w chłodzeniu czyli coś około 9kW w grzaniu .
wersja 316 czyli słabsza , pracuje z max 5kW mocy chłodniczej

Ilem taka operacja kosztuje? Chętnie kupiłbym taki licznik

https://allegro.pl/oferta/sonoff-pomiar-mocy-inteligentny-sterownik-wifi-20a-12566561169

z wysyłka do Ciebie, potem wgrałbyś tasmotę, potem zamówie paczkomat do mnie. Ile za usługę liczysz?

Dla użytkowników Forum , koszt to jedno dobre piwo, wgrywam najnowszą wersję Tasmoty, wstepnie kalibruję wskazania na starej poczciwej żarówce 60W. Wersja PL. Jak zaiteresowany to pisać :slight_smile:
Na życzenie dokładam obsługę 1-wire - DS18B20 do 4 szt , ale to już nie za piwo :slight_smile:

Rozwiniesz myśl? W ofercie Sonoff są podobne urządzenia z pomiarem temperatury np. Sonoff THR320D.

THR320D ma wyjście RJ 9 , a ja sobie robię wyprowadzenie na złaczach ARK . Pozwala to łatwiej podłączyć kilka czujników, a dowolnym momencie np odłączyć tylko jeden. Przy tej RJ-tce to dość kłopotliwe. Od wersji tamoty 12.1.1 w obu wersjach modułu na wyświetlane wartości ma wpływ użytkownik , między innymi co ma być , jak szybko mają następować zmiany. Czyli w obu wersjach można mieć podobne wskazania

1 polubienie

Zgadza się ale to wyjście jest w THR320D a z poprzednich Twoich postów wywnioskowałem, że dodajesz obsługę czujników do modelu POWR320D, który nie ma żadnego złącza do czujnika temperatury. Jak to robisz? W przypadku DS18B20 i NodeMCU trzeba jeszcze dołożyć rezystor, a jak w tym przypadku musi być ?

Napisałem wiadomośc :slight_smile:

Dzieki

Owszem POWR 320 nie ma złącza pod czujnik, na dodatek GPIO 25 i 27, które są wykorzystane w THR, tu są zajęte. Dostępne i wole jest GPIO 22 i oczywiście potrzebny jest rezystor podciągajacy magistralę do 3,3V . Bardziej leniwi wykorzystują RX do podłaczenia czujników.

Czy ta wersja nie potrzebuje sterowania przekaźnikiem przy pomocy 2x GPIO? Wiesz może które sa do tego użyte?

Witamy na forum.
W linku powyżej jest szablon Tasmota dla POWR320D oraz innych urządzeń z ESP. Łatwo wyszukać informacje. Każdy szablon opisuje dokładnie jakie GPIO sa za co odpowiedzialne w danym urządzeniu.