Sonoff s55tpe firmware tasmota

potrzebuję info na temat tego gnizdka: sonoff s55tpe

Chciałbym zmienić soft na tasmote i dodać jeżeli to możliwe dodatkowe czujniki. Ktoś coś wie na ten temat ?

Sprawdzasz informacje u źródła?

A dlaczego chcesz przejść na tasmote ?
Jakie są korzyści rezygnując z oryginału ?

Podstawowa zaleta - brak chińskiej chmury, działa lokalnie choćby nie było internetu. Co za tym idzie nie masz lag`ów.

Ja sonoffa mam na AlexxIT/SonoffLAN i działa wyśmienicie

Sonoff też po lanie działa, ale chce dołożyć czujniki temp itp.

Ma ktoś rozpiskę gdzie na tym sonoffie znajdę wolne GPIO ?

iTead corz mniej chętnie dzieli się dokumentacją, co doskonale widać u źródła (tylko proste i stare modele mają swoje wiki):
https://www.itead.cc/sonoff-s55.html

więc pozostaje kupić rozebrać i normalnymi metodami reverse-engineering’u uzyskać te dane.

1 polubienie

Nie wiem jak to sie robi ;p

Coś ściemniasz chyba :stuck_out_tongue: w maksymalnym skrócie - rozbierasz i na podstawie PCB rysujesz schemat (czytając dokumentację zastosowanych podzespołów i używając np. lupy, podstawowego multimetru itd.), skoro chcesz w tym grzebać to na 100% wszystkie niezbędne narzędzia masz, potrzeba jeszcze trochę chęci i cierpliwości.

1 polubienie

Swoją drogą jeśli Tasmota ma opisane dane GPIO jako user, to chyba raczej są one właśnie do wykorzystania?

Tak chodzi mi o fizyczne miejsca GPIO na płytce :wink:

obraz

Jak nie podłączone to do wykorzystania, ale uwaga nie wszystkie.
Są GPIO specjalnego zastosowania, systemowe gdzie ważny jest stan.

Ja znalazłem takie coś:

Wyjścia bezpośrednio z ESP znam, tylko właśnie trzeba by widzieć które są nie do ruszenia a które wolne :wink:

Przy okazji zapytam czy czujnik BME280, uda się tu wcisnąć? wiem że chyba musi mieć dwa wolne GPIO ? Zakladając że GPIO z obrazka wyzej jest wolne tylko 2 to lipa?

Chyba Cię to przerośnie, kup sobie ESP32WROOM i podłącz to do zasilacza 5V. Będzie bezpiecznie i jeszcze sobie czujnik MiFlora zintegrujesz po BT w ogródku czy szklarence. Jak potrzebujesz to moduł przekaźnika też dołożysz.

1 polubienie

@emanuel
Jeśli dobrze kojarzę twoje wcześniejsze posty (z jakiegoś innego wątku) to miałęś wątpliwości co do możliwości instalacji czujnika w jakimś innym module zasilanym z ~230V, nie mam bohatera tego wątku, ale po zdjęciach z postów powyżej śmiem twierdzić, że ten sam problem występuje tutaj.

Więc na twoim miejscu poszedłbym za radą @angler i użył jakiegoś gotowego niskonapięciowego modułu służącego do prototypowania, a nie na siłę dokładał funkcjonalność do urządzenia zasilanego sieciowo i nie posiadającego galwanicznej izolacji SoC od zasilania sieciowego.

1 polubienie

Wcześniejszy post dotyczył sonoff POW i tam nie wolno dodawać nic na gpio, z racji miernika napięcia itp. jest na gpio wysokie napięcie. Do tego gniazda chciałem dodać mbe280 bo będzie to gniazdko na zewnątrz. A czy mnie przerośnie to zobaczymy, zależy czy ktoś napisze coś pomocnego :wink:

To że się da na osobnych modułach, to wiem, pytam o rozwiązanie jak w temacie, a nie zastępcze rozwiązania :wink:

@emanuel
Ujmę to inaczej - ja bym się nie zdecydował na modowanie tego sprzętu.

Kompilując powyższe informacje (powyżej masz komplet) - pod Tasmota do wykorzystania są GPIO 1, 3 i 4, za to łatwo dostępne do lutowania są 0 i 2 (z czego 0 nie do wszystkiego się nadaje z 2 powodów - jest tam już przycisk, którego nie można usunąć i jest używane do wprowadzenia SoC w tryb flashowania…) oraz 1 i 3 (które stanowią UART0, też używany do flashowania, ale to nie ma znaczenia - po prostu w razie konieczności flashowania innego niż przez OTA odlutujesz czujnik).

Skoro masz sprzęt w ręce, to musisz sam zdecydować czy dasz radę to lutować.

W kwestii bezpieczeństwa - przyjrzałem się zdjęciom (w sieci jest dość ubogo…) i wygląda na to, że zasilacz zawiera transformator (czyli SoC jest izolowany od zasilania sieciowego), ale mimo to nie wiem czy rozsądne jest modowanie urządzenia zasilanego sieciowo i równocześnie pracującego w wilgotnym środowisku (skoro istnieje mnóstwo bezpieczniejszych alternatyw), ale przy okazji po zmodowaniu sugeruję zaimpregnować PCB wraz z elementami i wszystkie złącza lutowane.

PS jednak coś mi tu zdecydowanie nie gra

na tym zdjęciu jest jakaś inna konstrukcja niż bohater wątku (a częściowo się na nim opierałem w kwestii dostępnych pinów… WIĘC PRZECHYLIŁEM TEN FRAGMENT co do którego realnie nie mam wiedzy), musisz więc rozebrać swój sprzęt i go obadać samodzielnie albo chociaż wrzucić na forum dobrej jakości zdjęcia (może ktoś będzie miał cierpliwość do wyśledzenia połączeń na zdjęciu, ale i tak sam będziesz musiał to zweryfikować).

1 polubienie

Zgadza się…
Wskazałem właściwe foto opisane Sonoff 55 Pinout ale @emanuel nie wiedzieć czemu pokazuje Sonoff Mini.

Chętnie wzbogacę wiedzę, czekam na foto z rozbiórki…

Przepraszam mój błąd, nie dopatrzyłem pomyłki. Zamieszczam zdjęcia mojego sprzetu.

Dzięki za chęci i pomoc :wink: