Sonoff ZigBee bridge z Tasmota gubi urządzenia

Witam,
Korzystam z dwóch koordynatorów Sonoff Zigbee Bridge z zainstalowanym softem Tasmota. Podłączone do Home Assistant. Jedna jako ZHA druga zigbee2Mqtt bo Home Assistant nie wspiera dwóch urządzeń ZHA - co jest dziwne w sumie bo nie wiem dlaczego nie jest wspieranych więcej urządzeń ZHA niż max jedno, ale do sedna. Oba urządzenia są w osobnych budynkach które są spięte w jedną sieć LAN.
Często zdarza się że te bramki “gubią” urządzenia które stoją dosłownie kilka metrów od bramek. Nie ma reguły czy to czujnik otwarcia okna, czy czujnik ruchu albo temperatury. Losowo bardzo często znikają urządzenia i muszę je na nowo parować Podejrzewam problem z koordynatorami Sonoff.

W innej lokalizacji mam koordynator po USB CC2531 z antenką kupiony za 20 zł z Ali i on działa perfekcyjnie. Mam do niego podłączone 10 czujników i żaden od dwóch lat nie “zgubił połączenia” z bramką. Stąd moje podejrzenie na zawodność rozwiązania Zigbee Sonoff po WiFi z Tasmotą. Niestety nie mam możliwości połączenia koordynatora po USB bo HomeAssistant jest w serwerowni za daleko od urządzeń zigbee i nie byłoby łączności z koordynatorem stąd rozwiązanie z koordynatorami po WiFi.
Co byście mi proponowali zamiast koordynatorów Sonoff? Mogą być po LAN. Albo gdzie szukać problemów z rozłączaniem urządzeń?

Korzystam z dwóch rozwiązań DIY z naszego rynku, pracują między innymi na LAN. Robił je @Grzegorz_Sterniczuk ale ostatnio ponoć utrudniony jest z nim kontakt.
Pomagając koledze w konfiguracji Z2M zamówiłem mu koordynator CC2652P pracujący na LAN.
Tutaj masz opis producenta.
Zaletą powyższego jest współpraca z ZigStarGW-MT. Kwestia programowania staje się banalnie prosta.
Jak na razie sprawuje się bez zastrzeżeń.
Możesz jeszcze spróbować rozwiązania SMLIGHT-TECH (ostatni wpis z tego wątku).

1 polubienie

Poczytaj Alternatywa dla CC2531, jest tam wymienine kilka urządzeń, do wyboru do koloru.