Sonoff zigbee dongle przestał się łączyć

Witam,

mam HASSIO na NUC. po paru dniach bezawaryjnego działania zigbee przestało działać i wyrzuca takie logi:

Couldn’t start ZNP = Texas Instruments Z-Stack ZNP protocol: CC253x, CC26x2, CC13x2 coordinator
Traceback (most recent call last):
File “/usr/local/lib/python3.9/site-packages/zigpy_znp/api.py”, line 888, in request_callback_rsp
return await callback_rsp
asyncio.exceptions.CancelledError

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py”, line 152, in async_initialize
self.application_controller = await app_controller_cls.new(
File “/usr/local/lib/python3.9/site-packages/zigpy/application.py”, line 69, in new
await app.startup(auto_form)
File “/usr/local/lib/python3.9/site-packages/zigpy_znp/zigbee/application.py”, line 152, in startup
return await self._startup(
File “/usr/local/lib/python3.9/site-packages/zigpy_znp/zigbee/application.py”, line 243, in _startup
await self._znp.request_callback_rsp(
File “/usr/local/lib/python3.9/site-packages/zigpy_znp/api.py”, line 888, in request_callback_rsp
return await callback_rsp
File “/usr/local/lib/python3.9/site-packages/async_timeout/init.py”, line 129, in aexit
self._do_exit(exc_type)
File “/usr/local/lib/python3.9/site-packages/async_timeout/init.py”, line 212, in _do_exit
raise asyncio.TimeoutError
asyncio.exceptions.TimeoutError

Usuwałem i instalowałem integracje ale nie pomogło.

Do jakiego dodatku masz podłączonego dongla - ZHA czy Z2M?

do ZHA. I orobowalem jako wykryta integracje jak i instalowanie ZHA

Dużą masz sieć Zigbee?
W zanadrzu mam dość radykalne posunięcia, ale skończy się to ponownym parowaniem (najprawdopodobniej).

Przede wszystkim po usunięciu integracji ZHA powinieneś z katalogu config usunąć plik zigbee.db (lub lepiej np. przenieść na swój komputer przez sambę, bo może jednak się przyda? - wykorzystując plik utworzony wtedy, gdy wszystko działało można spróbować naprawy bez ponownego parowania, wrzucając go w ostatnim etapie na swoje miejsce i restartując hosta, ale najpierw trzeba zainstalować ponownie ZHA ręcznie i “na czysto”).
I dopiero na tym etapie możesz próbować ją reinstalować by stara konfiguracja nie bruździła.

Należałoby też stwierdzić jaka jest przyczyna tego “nagle przestało działać” - bo zazwyczaj to wcale nie jest “nagle”, tylko jest jakaś realna przyczyna - dla przykładu (akurat taką przypadłość jestem w stanie wygenerować na swoim sprzęcie, ale to jest dość typowy problem z urządzeniami USB): problemy się pojawiają tylko, gdy są podłączone 2 (lub więcej) urządzenia USB (ten problem nie występuje przy jednym urządzeniu USB) i występują one w losowy sposób tylko po restarcie hosta.
(W pewnych przypadkach szczególnych konfiguracji ten problem trzeba rozwiązywać inaczej, ale stick iTead’a przynajmniej taki w wersji CC2652P + CP2102N ma możliwość posiadania unikalnego “numeru seryjnego”, więc nie jest to szczególny przypadek, linki w treści dla użytkowników starych wersji, kiedy iTead jeszcze olewał unikalne identyfikatory).

Oto ten przykład (obrazki z menu Supervisora → hamburgermenu → Sprzęt)

a po restarcie hosta (jak widać ttyUSB1 i ttyUSB2 “zamieniły się miejscami”)

Metoda zapobiegawcza to nie używanie automatycznego kreatora
ZHA_auto_2022-03-24_00-04

tylko ręczna instalacja sticka w kreatorze instalacji ZHA
ZHA_manual_2022-03-24_00-04

kolejny krok to wybór “sterownika” (oczywiście musi być zgodny ze sprzętem!)

i na koniec clou, czyli ścieżka do urządzenia w postaci “by_id” (którą to ścieżkę należy sobie skopiować z menu Sprzętu w menu Supervisora lub w dowolny inny sposób - można ją poznać i w terminalu…)
ZHA_ustawienia_portu_2022-03-24_00-09
ostatnie słowa komentarza - pozostałe parametry trzeba wygrzebać z dokumentacji sticka (te na obrazku dla sticka “CC2652P Egony v4 Ebyte”)

sieć ma około 50 urządzeń. popołudniu będę walczył z tematem. i teraz pytanie: jeżeli okaże się, że muszę wszystkie urządzenia parować jeszcze raz to czy warto przed tym zaktualizować/ zmienić oprogramowanie sonoffa? W tej chwili jest takie z jakim wychodzi z fabryki.

Biorąc pod uwagę, że nie wiadomo czy się uda bez ponownego parowania, to w sumie od tego bym zaczął - teoretycznie aktualizacja firmware nie powinna powodować żadnych problemów z istniejącą siecią (w praktyce potwierdziłem to na podobnym koordynatorze).

PS Jak rozumiem zidentyfikowałeś problem związany z kilkoma urządzeniami USB i ich zmiennymi adresami? (jeśli on nie występuje, to wyżej opisane ruchy nie mają większego sensu).

walczylem wczoraj z tematem wedlug tego co napisales. Niestety nie pomoglo.

Zmiana portu USB nie zmienia sciezki dostepu do dongla.
W weekend bede probowal wrzucic nowe oprogranowanie, bo musze zorganizowac kompa z windowsem. Moze to pomoze, a jak nie to nie mam pojecia. :frowning:

odinstalowalem ZHA i probowalem z cc2531 i wyskakuje ten sam blad.

Jeśli nie masz innych urządzeń portów szeregowych na USB, to podstawowa ścieżka (ttyUSB0) się nie zmienia nigdy (chyba, że używasz ścieżki w/g portu fizycznego - w takim formacie jest “przyspawana” do konkretnego gniazdka).

Ponieważ problem wydaje się być powiązany z brakiem zgłaszania się urządzenia, więc do rozważenia są jeszcze takie opcje

  • przejrzeć wszelkie ustawienia w BIOSie (czy nie ma włączonego usypiania portów USB, linux wprawdzie powinien to opanować, szczególnie, że NUC jest dość typową platformą, ale nie szkodzi zajrzeć)
  • użyć innego przedłużacza USB niż obecny (lub tymczasowo z niego zrezygnować, ewentualnie zrezygnować na stałe jeśli np. wyłączysz kartę WiFi, NUCe w wersjach z fabryczną obudową są stosunkowo dobrze ekranowane i przynajmniej na NUC6CAYH nie miałem nigdy problemów z interferencją/zakłóceniami RF2,4GHz)
  • przeflaszować na świeżo firmware sticka

dzięki bardzo za info. Na dzien dzisiejszy poddalem sie po 3miesiacach walki. :slight_smile:
Za jakis czas sprobuje od nowa.

Witam. Mam pytanie. Kupiłem sonoff 3.0 plus E. Podłączone mam przez ZHA 2 gniazdka. Po jakimś czasie nie idzie nimi sterować tak jak by nie było z nimi kontaktu połączenia. Czy ten dongl jakoś się rozłącza? Czy może być bezpośrednio wpięty w Malince, czy musi być na jakiejś odległości? Ogólnie nie podoba mi się to i szukam innego rozwiązania. Myślałem nad wymiana dongla i pójść może w matter. Z2m odpada bo mam skonfigurowana suple po mqtt. Może ktoś coś doradzi?

Można mieć to i to razem, żaden problem, jest na forum, np. poczytaj MQTT + TASMOTA + SUPLA + inne jednocześnie.

Poczytaj Zakłócenia Zigbee spowodowane przez USB 3.0.

A co Ci sie nie podoba? Założę się, ze większość z nas na forum używa Zigbee i np. Z2M od kilku lat i wszystko działa poprawnie.

Sprawdzałeś dostępność urządzeń wspierających Matter? To raczej “przyszłość”, w mojej opinii, popularność za jakieś 2 lata. No chyba, że wgrasz do gniazdka Tasmotę i uruchomisz na tym eksperymentalne wsparcie dla Matter, to też jakiś pomysł.