SSL - dostęp do HA z apki na telefonie Android nie działa

Idąc dokładnie za treścią artykułu “Zabezpieczamy nasz system” autorstwa @artpc wykonałem wszystkie kroki wymagane opisaną procedurą, instalując poprawnie (mam nadzieję) SSL.

Od tej chwili mam problem z uzyskaniem dostępu do HA z poziomu apki w telefonie Android.

Próba połączenia lokalnego generuje następujący błąd:

Myślałem, że porty są źle przekierowane, ale w routerze mam wszystko chyba ustawione poprawnie:

image

Ciekawe, że do HA nie mam dostępu wyłącznie z poziomu apki w telefonie. Bez problemu dostaję się do HA z poziomu zewnętrznej przeglądarki Firefox w telefonie, jak również z poziomu każdej przeglądarki (Firefox, MS Edge) na dowolnie wybranym komputerze zainstalowany w moim LANie…

Czy to jakiś bug w telefonicznej apce? Czy coś nieświadomie przeoczyłem? Czy macie/mieliście podobny problem u siebie? Czy i jak go rozwiązaliście?

I pytanie dodatkowe: gdy łączę się z HA z przeglądarki MS Edge na kompie, dostaję na twarz taki oto ekran:

Klikajć w przycisk “Advanced” mogę jednak uzyskać upragniony ekran z dashboardem HA. Ale czy znaczek przekreślonego protokołu https na powyższym ekranie ma oznaczać, że jednak instalacja SSL nie powiodła się??
Dlaczego “atakujący może próbować wykraść informacje z home-assistant” skoro https jest protokołem bezpiecznym (jak sama nazwa wskazuje)?

Bardzo proszę o ratunek i łopatologiczne wyjaśnienie problemu.
Już teraz z góry serdecznie dziękuję! :slight_smile:

Logi nie wykazały żadnych błędów podczas instalacji. W powyższej konfiguracji usunąłem jednak cudzysłów z treści tokena oraz nazwy domeny (aktualna dokumentacja podaje, że - w przeciwieństwie do instrukcji podanej przez @artpc - cudzysłów nie jest już wymagany):

Korzystam z internetu mobilnego, nie mam stałegi IPka.
Przejrzałem też inne podobne dyskusje, w tym SSL - problem z dostępem po https ale nie rozwiązują one problemu dostępu do HA z apki na Androidzie…

A masz wykupioną usługę dającą publiczny IP oraz możliwość wyłączenia operatorskiego firewalla?

Masz windows to zobacz np.
nslookup krzysztonek.duckdns.org
czy to jest twój IP na interfejsie WAN routera - sądzę że nie (pozwoliłem sobie zeskanować parę typowych portów i nie ma tam żadnych usług, więc sądzę, że po prostu jesteś za operatorskim NATem i firewallem).

Cudzysłowy nie są potrzebne, ale w nieobsługiwanej konfiguracji sieci twoja subdomena nie będzie działać, bo prowadzi do IP, który nie jest WANem twojego routera tylko IP “wyjścia na świat” NATu w którym jesteś (1 lub kilka hop’ów od twojego routera).

Problem dostępu z zewnątrz załatwi np. Zerotier (klienty instalujesz na smartfonie i na HA), ponieważ są jakieś marudzenia, że VPN żre baterię - no cóż u mnie nie żre w zauważalnym stopniu, ale jeśli się nie korzysta z wszystkich możliwości takiego połączenia to nie musi być odpalone na stałe w tle.

Witaj @szopen
Jak zawsze, jesteś bardzo pomocny, za co WIELKIE DZIĘKI :slight_smile:
Jak tylko ogarnę temat, zaraz zaraportuję status.

Tymczasem zastanawiam się dlaczego przez przeglądarkę webową w telefonie mam wjazd na HA po SSL, a w apce - w tym samym telefonie - już nie mam. Czy to bug w apce, czy to jej ograniczenie?

Pozdrawiam serdecznie :wink:

Certyfikat zapewne nie pasuje do adresu (przeglądarka to jest w stanie ignorować i łączysz się w niezabezpieczony sposób - dlatego masz skreślone https).
Właściwie to możesz odpuścić ssl jeśli jesteś w sieci bez żadnego otwartego dostępu z zewnątrz.

Czy ktoś jest mi w stanie odpowiedzieć dlaczego na dwóch tel. z androidem bez problemu łączę się z HA w sieci lokalnej, a na trzecim za nic? Tak jak by był problem z siecią albo telefonem, odinstalowywałem już aplikację, instalowałem starszą, resetowałem HA i nic. Został tylko reset do fabrycznych, ale wolał bym tego nie robić póki co. Zmieniałem też ustawienia wifi w tel, z DHCP na statyczny, ale też nic.

Szklanych kul nie mamy…

Diagnostykę zacząłbym od podstawowych narzędzi w rodzaju ping, jest on dostępny w różnych toolbocxach na androida, bo przecież nie wymagam ogarnięcia tego w terminalu… (jak na obrazku poniżej)

Wstawka o szklanych kulach nie jest bezpodstawna, po prostu post w którym zawierasz zero konkretów nie umożliwia żadnej diagnozy problemu.

To tak jakbym na forum motoryzacyjnym napisał:
“Mam 3 samochody, jeden nie odpala, tak jakby był problem z paliwem, spuściłem z baku, potem zatankowałem E98 nic nie dało, znowu spuściłem z baku, zalałem E95, nadal nic. Akumulatora wołałbym nie ruszać. Zdemontowałem immobilzer, ale nie pomogło…”

Jasne rozumiem, tylko nie wiem co napisać aby trochę zawęzić poszukiwania, sprawdzę ping jak będę w domu, ale internet oczywiście działa na tym telefonie bo wszystko normalnie się łąduje tylko nie HA.

Obrazek to był przykład, chodzi oczywiście o ping do HA.
I to w takiej postaci jakiego adresu używasz w pozostałych telefonach.

Zrzut z pingu, na telefonie na którym nie ma problemu test prawie idetycznie.

Łączysz się po IP czy adresie url?
Czyli masz dostęp bez ssl?
czy może samopodpisany certyfikat? (zainstalowałeś go na tym trzecim telefonie?)
pokaż jak się łączysz z telefonu który działa

Lokalnie przez URL i mam SSL i nie ma problemów w sieci LAN nigdzie tylko na tym jedynym tel. Certyfikatów nie instalowałem na telefonie żadnych na żadnym tel.


Błąd się pojawia już na samym początku przy wyborze instalacji z którą chce się łączyć.

Więc puść pinga na cośtam.duckdns.org (za cośtam podstaw swoją nazwę)
nie wiem jak aplikacja, którą używasz, ale ta z linka poniżej pokaże czy nazwa się rozwiązuje na jakiś IP

Jeśli nie instalowałeś certyfikatów, to musisz się łączyć z cośtam.duckdns.org a nie z lokalnym adresem IP

PS testowo możesz użyć mójlogin na duckdns chociaż nie odpowie na ping, to IP się powinien rozwiązać.

Ok zrobiłęm ping na obu telefonach i na tym co się łączy pingowało z ip lokalnym 192…, a na tym co nie, łączy się z ip zewnątrznym czyli 37.108… i tu moze być problem. Tylko jak to zmienić?
Ciekawa sprawa, po restarcie routera zrobiło się to samo na tablecie, też łączy przez wifi z ip zewnętrznym i nie można się połączyć z HA.

Edit:

Nadal walczę i nic nowego, czasami uda się połączyć przez wifi w domu, ale jak aplikacja się zatrzyma to się rozłącza i dalej problem, a najlepsze jest to że przez przeglądarkę wchodzi bez problemu. Przez aplikację mam błąd:


albo na tablecie podczas próby zalogowania do instalacji:

Dlaczego w ustawieniach aplikacji w lokalny adres wpisujesz adres z duckdns a nie lokalny adres Swojego HA?

21

W telefonie na którym zawsze działa, tak mam i jest ok. Niemniej próbowałem ustawiać https://192…, http://192… z portem i bez portu i zawsze to samo.
Przestawiłem na HA na:
haa
i to samo, dodatkowo krzyczy o błąd certyfikatu.

Jeszcze jedno, do aplikacji logujesz się z tego samego użytkownika założonego w HA czy do każdego telefonu masz osobnego użytkownika?

Próbowałem i tak i tak a problem dalej jest, chociaż chyba jak loguje się na jedno i to samo konto to częściej zaskakuje, ale i tak do rozłączenia z siecią.

A próbowałeś wpisać tylko jedną sieć (2.4 lub 5) w opcje aplikacji?

Edit:
Jeśli jeszcze nie testowałeś to zaznacz w ustawieniach sieci lokalnej HA na automatycznie.
ip

O to Ci chodzi?


Tez próbowałem. Ustawień automatycznych też i nic.

Huawei B535? Masz publiczny IP na łączu GSM? Pochwal się co to za abonament.