Stacja pogody Bresser 5 in 1

O jakim konfigu piszesz? Poza nowym formatem mqtt oraz template nic się nie zmieniło.

Aha. OK.

Mam taki problem, że zczytuje, a za chwilę mam 0 i tak na zmianę. Na wykresie tak widać poszarpany.

image

Od dwóch lat działa u mnie bez zastrzeżeń:

stacja

W jaki sposób odczytujesz dane?

Tak, jak w pierwszym wątku komenda rtl_433 spod ubuntu, do którego podpięty dongiel. Przekazuje do lokalnego MQTT w linuskie, a HA mam na VM i tam odczytuje tak, jak wskazujesz również.

Zmieniłem też na MQTT brokera, który jest na HA, ale również podobnie mi zczytuje z MQTT. Wygląda to tak, jakby rtl do MQTT przekazywał z dziurami.

wyłączyłeś tego (do niego też przekazujesz dane)?

Edit:

Jeśli nie masz zainstaluj MQTT-Explorer i na nim “posłuchaj” jednego a potem drugiego brokera.
Czy też będą występowały przerwy

Mam Explorer, a jak mam złapać te przerwy w nim? Jak powinno wyglądać ciągłe?
Stacja też nie przekazuje ciągle, więc co pare sekund jest odczyt

A i dodam, że miałem tą integrację kiedyś zrobioną, gdy dongle był zmapowany do virtualboxa i problemu nie miałem. Musiałem się przesiąść, bo często awarię miałem tego rozwiązania i dongiel był nie rozpoznawalny przez virtualboxa. Wtedy też korzystałęm z dodatku rtl_433 w HA.

Przekazuje gdy zmienia się mierzony parametr.
Pisałeś wyżej, że:

Teraz zobacz czy Explorer-e też pojawia Ci się wartość 0 “co chwilę”

To w takim razie już mam. Np. kierunek jest ok

Ale juz temperatura jest w Mqtt co drugi odczyt. W MQTT widać, że raz doda 2 linie, raz odejmie

Do testu zmienić funkcję retain i zobacz czy poprawi to odczyt temperatury. Twoj czujnik to bresser 6w1, jeden z użytkowników forum miał z nim problem. Poszukaj w issues rtl_433 czy tam miał ktoś podobny problem:

Prześledziłem i nie znalazłem niczego, co by pomogło.
Próbowałem również z dockera na nowszej wersji rtl-433, ale bez rezultatu. Ciekawe, że korzystając z dodatku rtl_433 w HA i dongla podpiętego pod virtualbox problemu nie było.

Edit:
Znalazłem niby jakieś obejście, ale nie wiem, jak zastosować to pod linuxem.
Add Protocol Weather Station Bresser 6in1 · Issue #1214 · merbanan/rtl_433 · GitHub

Dodałem usb do HA i sprawdziłem, jak tam to zczytuje i jest taka sama sytuacja. Co ciekawe wcześniej, gdy Virtualbox był pod windowsem, a nie pod linuxem zczytywanie było prawidłowe.

Z tym HA to mam cały czas pod górkę, ech…

To nie wina HA tylko środowiska w jakim go uruchomiłeś, każda wirtualizacja niesie ze sobą potencjalne, dodatkowe problemy.

Nie no wiem. Właśnie po to z donglem uciekłem na linuxa. Niestety brak rozwiązania. Co drugi odczyt nie ma temperatury. Już nawet przenosiłem odbiornik bliżej stacji, by wykluczyć jakieś problemy z zasięgiem.

Też miałem ten sam problem z tą stacją gdy używałem rtl_433 w osobnym kontenerze.
Gdy przesiadłem się na dodatek do HA problem nadal występował, ale jak zainstalowałem dodatkowo dodatek rtl_433 MQTT Auto Discovery (rtl_433-hass-addons/rtl_433_mqtt_autodiscovery at main · pbkhrv/rtl_433-hass-addons · GitHub) i stacja dodała mi się przez niego automatycznie do Mosquitto broker problem sam się rozwiązał.

Generalnie po dzisiejszych bojach w tej chwili dongiel zmapowany do virtualbox z HA. Obecnie działa płynnie. Przy którymś restarcie zaczęło działać prawidłowo.
Dokładnie, tak jak szala1981 pisze przez dodatek rtl_433

Część, chciałem uruchomić stacje 5W1 od Bresser>

Chciałem zrobić bramkę z esp8266 + cc1101 (868Mhz)

Jest nawet odpowiedni git do tego ale jestem za głupi aby to skompilować samemu aby działało.

Próbował ktoś może albo ma jakieś inne rozwiązanie? Szkoda mi wrzucać malinkę z tunerem dvbt tylko do odczytu stacji pogodowej

Po co ta malina? Nie możesz podpiąć tunera do tego komputera, na którym masz HA?

zabawa z LXC i udostepnieniem tunera to juz całkowicie porabana sytuacja xD

1 polubienie

Postaw kontener z rtl_433.

Wszędzie ciągle słyszę ze zamiast robić nowe maszyny lepiej robić lvn ale ciągle z nimi same problemy xd

Rtl_433 można postawić na czymkolwiek i gdziekolwiek, nawet na Androidzie z Termux. Jest też pakiet pod ENTWare. Sama kompilacja to też nic trudnego. Nie znam się na LXC I LVN … Sam korzystam pod takie potrzeby z Docker i nie ma z nim żadnych problemów. Do tego Portainer i wszystko staje się proste.

EDIT:
@Jabol - przypomniałem sobie o jeszcze jednym projekcie zawierającym rtl_433_ESP a mianowicie:

Są gotowe binarki ale pod płytki z ESP32:


2 polubienia