Stałe IP Home assistant

Witam jak ustawić stałe IP do HA po każdym restarcie mam inne ip.Strasznie mnie to denerwuje.

Przypisać w ustawieniach routera

Można tak jak podaje @rafkan lub możesz zrobić tak: Ustawianie stałego IP

Znalazłem takie ustawienia w Google ale niestety nie zmieniło mi IP, dodam że mam HA na WiFi.

1 polubienie

@szybki946 na czym masz postawiony HA?

Jaki masz router ? Jeśli z openwrt to network - DHCP dns - Static Leases. Na innych routerach podobnie możesz przypisać stałe IP do dango adresu mac.

Naprawdę polecam użycie nmcli z linku jaki podałem wtedy możecie zignorować router. Działa również z wifi

Działa, więc polecam.

Chyba za szybko pochwaliłem.
Teraz przy logowaniu się przez lokalne IP, HA ładuje się kilka minut, natomiast przez zewnętrzny adres w sekunde, jakiś pomysł co się mogło wydarzyć?

Albo pytanie jak przywrócić to tak jak było pierwotnie?

@pawelwaz a co zrobiłeś?
Tempo ładowania może być spowodowane błędną konfiguracja sieci. Np podałeś serwer DNS, który nie odpowiada i wszystko wisi na jakimś timeout lub podałeś zły adres default gateway.

Udało się i działa. Nie wiem co było nie tak

Może jakieś chwilowe problemy w sieci. Ważne że działa.

set ipv4.addresses IP/Maska np set ipv4.addresses 192.168.0.5/24

mogę dodać własny adres np:
set ipv4.addresses IP/Maska np set ipv4.addresses 192.168.31.222

Najlepiej wtedy wybrać adres IP spoza przedziału nadawanego przez router.
Może być sytuacja po zaniku prądu router przydzieli taki adres urządzeniu które wstanie wcześniej niż HA.
Jeśli adres jest przydzielany na sztywno z routera na podstawie adresu MAC nie ma takiego ryzyka.

Od wersji 2020.12 ustawienie IP (i generalnie podstawowa konfiguracja sieci) jest możliwe z GUI:
Supervisor->System->Host

Od wersji 2023 nie ma juz Supervisor więc jak wtedy ustawić statyczne IP w HA. Padł mi swich i po naprawie zmienil adres HA - wszystkie urządzenia Tasmota i Mqtt mają skonfigurowany poprzedni adres. Szybciej jest mi zmienić adres w HA niż w 20 urządzeniach , ale jak tego dokonać ?

Wszystkie pomocniki pokazują Supervisior->System->Host ale w 2023 tak nie ma już - więc gdzie tego szukać ?

edit: - znalezłem - nie było tematu :wink:

Teraz jest to w Ustawienia → System → Sieć
czyli w bardziej sensownym miejscu, temat był, bo to już nie jest tam gdzie dawniej i nie podałeś gdzie szukać po samodzielnym znalezieniu odpowiedzi.