Sterowanie 10 roletami

Panowie, mam w domu 10 rolet zewnętrznych, do każdej 3 żyły do silnika tylko więc bez czujników. Obecnie zamontowane zwykłe przyciski żaluzjowe kontakt-simon przy każdej. Od każdego przycisku do rozdzielni mam rzucone jeszcze dodatkowe 5 kabli do sterowania. Chciałbym w rozdzielni zamontować jakiś moduł do sterowania nimi z HA. Myślałem nad WiFi ESP8266 + NodeMCU v3 + 16 przekaźników 5v sterowanych stanem niskim

Wgrałem tasmotę ale płytka wg zaleceń może ogarnąć tylko 8 przekaźników.

Macie jakiś pomysł aby takie sterowanie zrealizować na jedynie 10 przekaźnikach i jakiejś jednej płytce np esp32D? Zmieszczenie do szafy 20 przekaźników nie będzie takie proste.

Ps wiem, że są rozwiązania, że montuję za włącznikiem przekaźnik dopuszkowy ale wolałbym to w rozdzielni mieć wszystko. RPI też mnie nie przekonuje ze względu na żywotność karty SD.

Do 10 rolet potrzebujesz 20 przekaźników.

Wszystko zależy od rodzaju przekazników .

1 polubienie

Odpowiednia karta (Karta SD Class A2 do RPi), odpowiednia konfiguracja systemu, proces disaster recovery i działa latami.

@Kracak Np. taka płytka

ma bodajże 28 GPIO (jeśli dobrze policzyłem), które mogą być wyjściami binarnymi (więc bez przeszkód ogarniesz i 20 przekaźników w najprostszy z możliwych sposobów).

PS Jeśli masz bez czujników to sterowniki napędów muszą być “inteligentne” na tyle by rozpoznawać sytuację przeciążenia skoro nawet nie masz krańcówek, więc się upewnij, czy to przewody biegnące faktycznie bezpośrednio do silników (jeśli tak to zapomnij o tym rozwiązaniu i pomyśl o dedykowanych modułach do rolet z funkcją wykrywania przeciążenia, bo “gołe” przekaźniki tego nie załatwią) czy do ich sterowników.

1 polubienie

Spróbuj tego GitHub - gryzli133/RollerShutterSplit: Roller Shutter code - multiple Files
Arduino Mega i przekaźniki od chińczyków, działa u mnie idealnie od 1.5 roku.

1 polubienie

No właśnie ja mam z tym problem i nie potrafię zdniagnozować przyczyny. Mam 7 rolet na 2 modułach 8ch (są jeszcze 2 moduły - w sumie 14 rolet - ale jeszcze nie podłączone). Na początku wszystkie rolety śmigały, po tygodniu jedna przestała się opuszczać i efekt jest taki że arduino nie reaguje na sygnał opuszczania a podnoszenie działa, ale w nieskończoność. Kolejne 2 rolety opuszczają się bez problemu, ale podnoszenie nie działa tak jakby arduino myślało że już jest podniesiona. Byłbym wdzięczny za jakiekoolwiek podpowiedzi lub pomoc.

Czy jak wysterujesz przekaźniki ręcznie to rolety działają ??

Dzięki za odpowiedź, nie wiem jak mogę wysterować ręcznie. Wystarczy podać napięcie (to samo co zasilanie modułu) na odpowiedni pin?

Tak , daj z Arduino z 5V na odpowiedni pin na moduł przekaźników, albo GND jeśli sterujesz masą.
Te przekaźniki potrafią się upalić jak są podłączone w takim sposobie jak masz teraz .

Jak rozumiem masz na myśli kaskadowe połączenie


ryzyko upalenia na złączkach można trochę zmniejszyć dając również do ostatniego przekaźnika (na zdjęciu u góry) złączkę “wąs” i podpinając ten dodatkowy kabel do źródła zasilania.

No i żeby zabezpieczyć sprzętowo rolety przed załączeniem dwóch kierunków podłącz do przekaźnika kierunku dół faze na COM , fazę na drugi przekaźnik (kierunek góra) z wyjścia NC pierwszego przekaźnika .

1 polubienie

Świetny pomysł z tym podłączeniem pod NC, muszę to pozmieniać.
Sprawdziłem moduły z przekaźnikami i wszystko ok, steruję stanem niskim i podanie masy na każdy pin modułu poprawnie steruje przekaźnikiem. Czyli z Arduino nie wychodzi stan niski, chociaż śmiagało od początku. Skupiam sie na jednym module na którym mam 4 rolety, z czego 3 działają normalnie a jedna się jedynie podnosi (ale w nieskońćzoność) a nie opuszcza się wcale. Na drugim module mam 3 rolety, z czego jedna działa normalnie a druga się podnosi ale opuszcza tylko przez “calibration time”, czyli muszę kawałek podnieść żeby przez 3 sekundy opuścić. Trzecia roleta działa jak druga ale odwrotnie, czyli przy podnoszeniu muszęna chwilę opuszczać. Nie wiem gdzie szukać przyczyny takich anomalii. Pomierzyłem i nie ma żadnych zwarć, wszystkie połączenia też są poprawne. Mam ochotę to wywalić i zmostkować na sztywno…

Wyślij mi pliki programu z arduino, może cos tam namieszałeś . (adas-fx@wp.pl)

Wrzucam dokładnie ten kod: GitHub - gryzli133/RollerShutterSplit: Roller Shutter code - multiple Files
Jeszcze przedchwiląporównałem kod z oryginalnym i jedyna zmiana to config:

RollerShutter blinds[] =
{
{1, 11, 12, 51, 43, 42, MP_PIN_NONE, 34, 33, 31, 30, 3, 50, 1, "Roleta taras"},
{2, 13, 14, 52, 41, 40, MP_PIN_NONE, 32, 31, 31, 30, 3, 50, 1, "Roleta wykusz 1"},
{3, 15, 16, 53, 39, 38, MP_PIN_NONE, 30, 29, 31, 30, 3, 50, 1, "Roleta wykusz 2"},
{4, 17, 18, 54, 37, 36, MP_PIN_NONE, 28, 27, 31, 30, 3, 50, 1, "Roleta wykusz 3"},
{5, 21, 22, 55, 44, 45, MP_PIN_NONE, 26, 25, 27, 26, 3, 50, 1, "Roleta kuchnia"},
{6, 23, 24, 56, 46, 47, MP_PIN_NONE, 24, 23, 27, 26, 3, 50, 1, "Roleta gościnny"},
{7, 25, 26, 57, 48, 49, MP_PIN_NONE, 22, 21, 25, 24, 3, 50, 1, "Roleta łazienka"},
{8, 31, 32, 58, 50, 51, MP_PIN_NONE, 16, 15, 31, 30, 3, 50, 1, "Roleta sypialnia 1"},
{9, 33, 34, 59, 52, 53, MP_PIN_NONE, 14, 0, 31, 30, 3, 50, 1, "Roleta sypialnia 2"},
{10, 35, 36, 60, A15, A14, MP_PIN_NONE, 1, 2, 31, 30, 3, 50, 1, "Roleta czytelnia"},
{11, 41, 42, 61, A7, A6, MP_PIN_NONE, 5, 6, 25, 24, 3, 50, 1, "Roleta garaż 1"},
{12, 43, 44, 62, A5, A4, MP_PIN_NONE, 7, 8, 25, 24, 3, 50, 1, "Roleta garaż 2"},
{13, 45, 46, 63, A3, A2, MP_PIN_NONE, 9, 10, 25, 24, 3, 50, 1, "Roleta garaż 3"},
{14, 47, 48, 64, A1, A0, MP_PIN_NONE, 11, 12, 27, 26, 3, 50, 1, "Roleta pracownia"}
};

Zacząłem odtwarzać układ na stole, mam jeszcze jeden terminal blok i kilka modułów. Odpale na krótko jeden moduł i sprawdzę czy to samo Arduino zachowuje się tak samo jak w szafie.

EDIT: sprawdziłem i na stole zachowuje się tak jak w szafie, czyli pierwszą roletę mogę jedynie podnieść a opuścić już nie. Arduino już wymieniałem bo miałem podobne zachowania wcześniej, ale też miałem kilka przygód z błędym podłączeniem i mogłem coś sfajczyć neichcący, dlatego wymieniłem na nowe i nie było problemu przez jakieś 3 tygodnie, nic też już nie grzebałem. Mogę wymienić na kolejne nowe, ale ile można…

a jak się komunikujesz z HA -jaka bramka ??

Nie mam jeszcze integracji z HA, planowałem serial, czyli po USB do maliny. Ale z takimi problemami nie miało to sensu.

daj maila to wieczorkiem wyśle ci mój program do arduino przerobiony po twoje piny, zobaczysz czy będzie działać .

dzięki, poszła wiadomość z mailem.