Sterowanie ogrzewaniem na podstawie temperatury zewnętrznej

czy mieli byście pomysł jak zrobić automatyzację grzania w domu na podstawie temperatury zewnętrznej cos w stylu krzywej grzewczej. \w automatyzacji HA co prawda można by było z palca wszystko wprowadzić ale wolał bym zrobić do bezpośrednio w ESP. wiem że można to zrobić też NR ale z tym to ja sobie nie radzę całkowicie :grin: :grin: :grin:

Kluczowe pytanie czym ogrzewacz :house:?

Temat uważam za zbieżny z tym co jest już na forum i koledzy mają sprawdzone rozwiązania do wdrożenia pod własne potrzeby:

Jednym słowem pompa ciepła z klimatyztora.
Jaki to klimatyzator?
Mój Haier posiada moduł wifi i integracja z HA przy użyciu wtyczki Hon .
Za pomocą collserwis można ustawić temperaturę na klimie.

Domyślam się, że pisząc “w ESP” masz na myśli oprogramowanie ESPHome, a nie nazwę rodziny mikrokontrolerów od Espressif.
Nie czytałeś tego tematu. Koledzy @mariohome; @zaktom udostępniają w nim nawet swoje konfiguracje pod ESPHome

P.S.
@strzegus - używaj interpunkcji i zrozumiałych dla wszystkich skrótów, to łatwiej będzie Cię zrozumieć.
Dla Twojej wiedzy, projekt Tasmota umożliwia również zapisywanie automatyzacji w postaci reguł, które wykonują się w samym ESP.

Mój nie ma niestety wifi. Po za tym jest jeszcze problem z histerezą, bo oryginalne klimy mają histerezę 2 stopnie a wydaje mi się że potrzeba nam 1 stopnia. Żeby znowu moderator mnie nie skrytykował to tłumacze o co mi chodzi.
Gdy nastawiona jest temperaturą 25 stopni to urządzenie grzeję do 27 po czy się wyłącza . Nie da się tego zmienić bo jest to zaimplementowane w oprogramowaniu urządzenia.
Zależy mi na tym aby w jakiś sposób zmniejszyć tą histerezę

@angler Tak dokładnie chodzi mi o ESP Home. Chciałbym wszystko co robię spiąć pod jedno esp32 i właśnie dlatego Tasmota odpada. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
A nadmieniam że gdyby Pan przeczytał cały temat od początku to na pewno by Pan nie musiał się domyślać że chodzi o ESP Home

Czytałem cały temat od początku i nie użyłeś słowa ESPHome a tylko ESP. To nie jest tożsame, bo ESPHome to oprogramowanie, które wgrywa sie do ESP, które jest mikrokontrolerem. Softwarowe to nie to samo co Hardware.

klimatyzator przerobiony na grzanie wody w podłodze. sprawuje sie bardzo dobrze ale chcę to zautomatyzować w esp bezpośrednio żeby ustawiał mi temperaturę w podłodze na podstawie temperatury zewnętrznej. wkurza mnie poprostu latanie i zmienianie temperatury jak +5 to opuszczam jak -5 to podnoszę i tak co jakiśś czas. Jak zostawiłem na ustawach dla -5 to teraz sie gotuję :grin: :grin: :grin:

Nie używałem nigdy Tasmoty, mam za sobą jakieś próby z ESPHome. Ma moje oko, Tasmota, działa podobnie. Wgrywasz na ESP32, czy inny układ i albo działa to autonomicznie jak ESPHome, albo może podpiąć do HomeAssistanta, czy Domoticza czy innego oprogramowania jako peryferia. Mam wrażenie, że Tasmota może mieć więcej możliwości konfiguracyjnych niż ESPHome takich gotowych regół, ale nie koniecznie są tak elastyczne jak daje Lambda w ESPHome. Nie planuje tematu bardziej zgłębiać i będę ćwiczył ESPHoma, w miarę moich potrzeb, bo wydaje mi się bardziej przyszłościowy i bardziej zintegrowany z HA.

Kolega będzie oszczędniej krytykował wypowiedzi innych, żeby się domyślać lub nie, to będą życzliwsi, i wiele podpowiedzą.

Życzliwy.

1 polubienie

tylko ja nie krytykuję wypowiedzi innych . napisałem tylko że potrzebuję to zrobić w ESP HOME a ktoś mi na siłę wciska Tasmotę. Następnym razem poprostu przemilczę radę która nie spełnia moich potrzeb

Jedną z zasadniczych różnic między Tasmota a ESPHome jest sposób realizacji automatyzacji - reguł, w przypadku Tasmoty reguły piszesz w konsoli Tasmoty (na wgranej wersji firmware do ESP), możesz je w każdej chwili zmienić, w ESPHome reguły są zapisane w kodzie firmware więc ich zmiana wymaga ponownej kompilacji kodu i wgrania firmware (z zapisanymi regułami) do ESP.
Tasmota integruje się z HA poprzez MQTT (brokera MQTT), w przypadku ESPHome - HA łaczy się bezpośrednio do API ESPHome.

@macek tak wiem o tym. Ale wszystko co próbuję stworzyć chcę mieć w ESPHome na jednym module ESP32 . Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych awarii innych elementów systemu rozproszonego. A więc koncentracja wszystkiego na jednym ESP32. Generalini chcę stworzyć system do monitorowania i obsługi mojej przeróbki klimatyzatora na pompę ciepła do ogrzewania podłogowego.
Monitoring mam już ogarnięty i brakuje mi kilku elementów do automatyzacji.
A miał byś może pomysł jak zmodyfikować switch:

  - platform: gpio
    name: "Przekaźnik PC"
    pin: 16
    id: relay
    icon: "mdi:heating-coil"
    inverted: True
    restore_mode: RESTORE_default_OFF
    on_turn_on:
    - delay: 600s
    - switch.turn_off: relay

aby po wyłączeniu pozostał w tym stanie " wyłączony " przez 60m minut i nie reagował na ponowne próby włączenia???

Do blokowania switcha możesz użyć funkcji Interlocking - tworzysz drugiego switcha - lokalnego (internal), wirtualnego (z template) switcha, który po właczeniu blokuje tego pierwszego fizycznego.

1 polubienie

Widziałem w dokumentacji esp home te rozwiązanie ale wydawało mi się troszkę na około. Myślałem że znajdę coś prostszego. ale dziękuję bardzo za pomoc :smile: :smile: :smile: