Sterowanie okapem kuchennym - burza mózgów :)

Witam, stanąłem przed zadaniem montażu okapu kuchennego, zastanawiam się nad warunkami które będą go uruchamiać i sterować płynnie obrotami silnika. Wstępnie planuje zamontować w nim :
Czujnik PM1.0, 2.5, 4 i 10, RH/T i VOC

Sterowanie PWM obrotami wentylatora:
https://forum.supla.org/viewtopic.php?t=7853
Mam płytę indukcyjną i odczytuję jej pobór mocy.
W kuchni mam tez odczyt temperatury otoczenia do HA.

Macie jakieś pomysły jakimi warunkami sterować ? Sterować tym wszystkim będzie ESP 32 z ESPHome.

Pozdrawiam.

1 polubienie

Postaw na możliwie najtańszy czujnik (pewnie spróbowałbym wykorzystać np. VINDRIKTNING), bo w warunkach kuchennych raczej długo nie pociągnie.

Myślę, że każdy kto czyścił okap kuchenny podzieli moje zdanie. Takie czujniki wewnątrz okapu nie będą działać zbyt długo, a z pewnością dobrze.

Edit:
@szopen byłeś szybszy…

1 polubienie

Ten “czujnik” z IKEI nie ma pomiaru LZO…

Nie ma.

W takim razie przemyśl montaż tego w jakimś innym miejscu (najlepiej nie w kuchni :stuck_out_tongue: ).

Wejdź na stronę AVT (skąd pochodzi regulator) i zastanów się dlaczego są tam trzy typy regulatorów silników jednofazowych. Poczytaj opis i zakres stosowania.
W wentylatorach mogą być stosowane różne rodzaje silników. Mam okap z silnikiem klatkowym z kondensatorem rozruchowym, dla krórego preferowana jest przetwornica częstotliwości.
Twój okap jaki silnik posiada?

2 polubienia

Jeszcze nie wiem, okap w drodze a instrukcja uboga ale to nie problem użyję takiej jak potrzeba, ten link z regulatorem był tylko zajawką.

Tego z instrukcji się nie dowiesz - nie rozbierzesz nie będziesz wiedział :slight_smile:
Taki okap już jakiś regulator posiada, więc może prościej nim będzie sterować.
Wiem - nie ma płynnej regulacji :wink: … zapewniam, że tylko przy pędzeniu bimbru trzeba precyzyjnie kontrolować parametry - przy okapie wystarczy skokowo.

2 polubienia

Trochę się zastanawiam, po co w okapie czujnik PM? Rozumiem, że chcesz zrobić tak, by okap sam się włączał, jak zacznie się gotowanie? Znam jedno komercyjne rozwiązanie, które działa na tej zasadzie. Okapy Solgazu. Tylko o ile się nie mylę, to mierzą one tylko wzrost wilgotności i temperatury. I chyba to by wystarczyło do określenia, czy coś się gotuje, czy nie. Sam czujnik PM to chyba taki przerost formy.

@gregusz
Autor wątku już oprotestował moje przypuszczenie, że chce wykorzystać czujnik cząstek stałych - ten który wybrał jest dużo bardziej rozbudowany.
Natomiast pomysł z pomiarem tylko temperatury i wilgotności całkiem mi się podoba, ciekawe na ile się to sprawdza.

Myślę o wykorzystaniu LZO, wilgotności i temperatury mierzonej przy okapie i w panelu dotykowym do światła w kuchni

Mam czujnik temp i wilgotności aqara przy okapie i sprawdza się całkiem dobrze. Włacza kiedy ma włączać i wyłącza kiedy ma wyłączać :D. Automatyka w nod red. Trzeba wziąść pod uwagę obydwa parametry. Temp włączania ustawiona na >30 stopni ,wilgotność >80.Tyle co kilka dni temu baterie wymieniałem ,wytrzymała 7 miechów. Oczywiście bez sterowania obrotami, zawsze ustawione na poziom 2 i mi to zupełnie wystarcza.
edit. PS Ktoś wspomniał wcześniej o okapie z solgazu. Niewiem jak z okapami ale ich ładne szklane płyty gazowe są ładne tylko przez pewien czas, Póżniej nie idzie tego umyć. Awaryjność duża - naprawa tylko przez serwis …Poparte doświadczeniem…

2 polubienia

Ja pisałem o Solgazie, no ale o okapie. Tam to mają opracowane i chyba prędkość też się zmienia dostosowując do tego, co się dzieje poniżej. Nie znam algorytmu. Tak tylko pisze z tego, co gdzie zauważyłem oglądając to rozwiązanie. Co do płyt, to też znam tylko z tego, co ktoś używa. Wypust o dużym formacie. Jakieś 80 cm powierzchni i 5 palników w ciekawym układzie. Ktoś jest zadowolony, ja w to nie wnikam. Nie ja na tym gotuje :slight_smile: Jedyne co mi się w ich produktach spodobało (i mają to też w płytach z tradycyjnymi palnikami) to pomiar temperatury pod garnkiem.

Jak najbardziej działa posiadalem w starym okapie czujnik temperatury i kit AVT z regulacja progu załączania i wyłączania .

1 polubienie

Ja swój stary okap musiałem przerobić z powodu uszkodzenia przełącznika ( obecnie nie do kupienia). Najprościej i najtaniej było zastosować gotowca ESP z 4 przekaźnikami (3 biegi + ośw).
Pomyślałem, że skoro już jest esp to warto to zautomatyzować.

  1. Sterowanie od temperatury
    okap
    Przy sterowaniu progowy trudno wyznaczyć odpowiednia jego wartość. W czasie upałów należałoby zmieniać nastawy lub sterować szybkościami zmian. Wentylator zbyt późno się załącza, pracuje jeszcze długo po wyłączeniu kuchenki. Jest to zależne od miejsca umieszczenia i rodzaju czujnika.
  2. Sterowanie wilgotnością.
    Z zasady działania czujnika, osady tłuszczu szybko zabijają czujnik a wyczyścić to nie jest tak prosto.

Dla mnie hałas z wentylatora jest uciążliwy więc załączam go z palca wtedy kiedy uznam, ze jest potrzeba.

Gdy ktoś rozważał sterowanie oświetleniem :slight_smile:
Czujnik PIR się nie nadaje, jest “oślepiany” przez temperaturę kuchenki.
Czujka mikrofalowa łapie wszystko dookoła i nie lubi się z bliskością WiFi.
Pozostaje ultradźwiękowy czujnik odległości… którego zabije tłuszcz.

Taka sytuacja… u mnie najlepiej sprawdził się palec.

2 polubienia

Jedyny opis Kita AVT jaki znalazłem i mógłby pasować do tego wątku ma tylko 2 termistory - to o ten chodziło?

@RobinI30 zawiera on pomysł, który mógłbyś spróbować zrealizować - czujnik temperatury odniesienia

1 polubienie

… a widzisz :grinning: :+1: “brzytwa Ockhama”

Własne chciałem zastosować dwa. Czujniki i odnieść się do różnicy temperatury aby temperatura otoczenia nie miała wpływu na załączenie się wentylatora

1 polubienie

Raczej coś w tym stylu tylko z wejściem na Czujnik temperatury DS18B20

https://allegro.pl/oferta/avt1428b-regulator-temperatury-kit-12820297070

mają i wypust na DHT11 (tyle, że nie używa temperatury?)