Sterowanie oświetleniem w korytarzu

Hej, próbuje swoich sił w Node-red ale coś nie idzie.
Podpowiecie jak zrobić sterowanie oświetleniem w korytarzu?
Mam tam czujkę ruchu która jest ON tylko gdy wykrywa ruch, po braku ruchu natychmiast przechodzi w OFF. Do tego czujnik otwarcia drzwi wejściowych do domu.
Założenie jest takie:

1. Wykrycie ruchu przez czujkę zapala światło (gdy wchodzi się z wnętrza domu).

2. Wejście do domu czyli otwarcie drzwi z dworu zapala światło (gdy wchodzi się do domu z ulicy) a nie zapala światła otwarcie drzwi z wewnątrz domu.

Na razie proces wygląda tak:


Ale nie działa jak opisałem wyżej.
Problem jest taki:
-Mimo tego, że mam ustawiony czas na wyłączenie światła w przypadku braku ruchu przez 2 minuty to nie którzy domownicy wyłączają światło włącznikiem na ścianie i tu pojawia się problem bo czujka ponownie wykrywa ruchu i zapala światło (wiadomo że zgaśnie za 2 minuty ale wkurza że się zapaliło)
W jaki sposób to oszukać ? Myślałem o czymś co by “powstrzymało” ponowne wyzwolenie automatyzacji np. za 5 minuty ale nie umię tego zrobić.
-Otwarcie drzwi z wnętrza domu zapala światło, to chyba jednak jest nie do zrobienia.

W zwykłych automatyzacjach HA miałem to zrobione tak:
wyzwalacz czujka i drzwi z OFF na ON
akcje light turn on + opóźnienie 5 minut
tryb automatyzacji pojedynczy, czyli kolejne start automatyzacji było 5 minutach i 99% przypadkach było OK bo tyle starczyło na ubranie się i wyjście z domu

Z góry dziękuje za podpowiedzi.

Zobacz czy rozwiązanie z tego filmu Tobie nie pomoże w temacie ogarnięcia włącznika:

2 polubienia

Obejrzałem ale sam chyba sobie nie poradzę. Rozumiem, że muszę zrobić coś na wzór DeconzEvent z twojego filmu? Za bardzo nie wiem jak go zbudować. U mnie włącznik na ścianie to przycisk fizyczny i do niego podłączony dopuszkowy Tuya zigbee 2 gang

Przykład w filmie @artur -a dotyczy włącznika podłączonego do HA za pomocą conbee i deconz. Jeśli Twój włącznik podłączony jest za pomocą z2m to w miejsce deconz event wstawiasz nod “mqtt” i ustawiasz go pod siebie.

1 polubienie

Kurde jakoś nie mogę tego załapać…
Trochę to chyba dla mnie za trudne na początek.
Nie rozumiem tego procesu @artur do zapalania światła z deconz, czy jak go potrzebuje?
Ja zapalam przecież światło włącznikiem bez tworzeni dodatkowej automatyzacji do przełączania światła…
Spójrzcie na moje wypociny, dobrze kombinuje ?

Dobra to chyba jednak za trudne dla mnie.
Proszę powiedzcie tylko jak zrobić żeby kolejne wywołanie automatyzacji nastąpiło np. 5 minutach.
na tym prostym przykładzie

Czyli:
-czujka ruchu lub czujnik otwarcia zapala światło
-leci czas 5 minut i w tym czasie automatyzacja się nie uruchamia
-mija 5 minut i ponownie czujka ruchu lub czujnik otwarcia zapala światło i

Wiesz jaka jest wada takiego rozwiązania: jeżeli w między czasie “domownicy wyłączą światło włącznikiem na ścianie” to światło nie zapali się przy kolejnym wykryciu ruchu - np. gdy domownik zawróci, czujnik ruchu będzie zablokowany do końca 5 minut.
U mnie dziala to tak:

  1. jeżeli czujnik ruchu wykryje ruchu to włącz światło - automatyzacja w trybie pojedynczy
  2. jeżeli czujnik przestaje wykrywać ruch (trzeba uwzględnić parametr czujnika occupancy_timeout) czyli przechodzi ze stanu ON na OFF i trwa to przez kolejne 3 minuty to wylacz światło - automatyzacja w trybie restart

Czyli mogę się ubrać w 2 minuty albo w 10 minut, jeżeli będę w zasięgu czujki będę miał światło, po 3 minutach od braku ostatniego ruchu, światło zgaśnie. Na tym, wg mnie, polega automatyzacja w zależności od sytuacji :slightly_smiling_face:.

1 polubienie

@macek czy jesteś w stanie udostępnić flow do tego restartu?

@macek też proszę o przesłanie twojego flow, bo nie wiem gdzie/jak w node-red zmienia się tryb automatyzacji restart lub pojedynczy.

Opisałem automatyzacje bezpośrednio w HA, nie używam Node-REDa bo takie proste rzeczy ogarniam w HA.

u mnie ten flow rozwiązał problem


flows.json (1,7 KB)

W sumie prosta metoda, w głowie mam pewien pomysł też na to, ale jeszcze nie maiłem czasu się za to zabrać.

Witam, generalnie mam problem bo nie ogarniam jak zrobić że jak kliknę przełącznik to czujnik ruchu nie ma prawa mi go wyłączyć. oglądałem twój film lecz nie pojmuje tego

Spróbuj tak


Dodaje kod :
Korytarz.json (2,9 KB)
Encje podstaw swoje
Link do gate : Gate

okej, wiem o co chodzi teraz mniej więcej i skopiowałem sobie to co mi wysłałeś wszystko działa jak należy lecz mój przełącznik wysyła jeden sygnał, nie żadne “ON” “OFF” tylko “single” oraz “double”(to jest taki odbijający przełącznik) w tym nodzie change zamiast on i off wpisałem single i double więc moge tą bramkę zamknąć i otworzyc lecz jak zrobic bym nie musiał klikać pojedynczo by czujnik ruchu działał a pózniej dwa razy by tą bramkę otworzyć.

Jaki to jest przełącznik? MQTT, ZIGBEE czy inny

zigbee aquara, pojedyńczy. szczerze to Nie wiedziałem że do node reda trzeba miec az tyle wszystkiego by zaswiecic zarowke czujnikiem bądź przełącznikiem

Aby zaświeci żarówkę i zgasić wystarcza jako service użyć toggle

Screenshot - 20_01

Pobierz sobie program mqtt-explorer.com odczytasz co twój przełącznik nadaje.

Korytarz.json (8,8 KB)

Chciałem zrobić pewną automatyzację sugerując się załączonym filmem Artura.

A po kolei:
Przedpokój z przełącznikiem bistabilnym, podłączony sonoff mini.
W node red zrobiona automatyzacja polegająca na tym że: big timer włącza światło w określonych godzinach (od zmroku do 20:00 oraz od 7:00 do 9:00). W pozostałych godzinach nie powinno się świecić, chyba że ktoś włączy światło przełącznikiem to powinno się świecić aż do wyłączenia lub czasu gdzie zacznie działać big timer.

Kod który przygotowałem:

flows (1).json (6,6 KB)

A jakie jest pytanie i problem?

1 polubienie