Sterowanie oświetleniem w korytarzu

Pytanie brzmi: jak poprawić ten proces aby światło samo nie wyłączało się po chwili w godzibach od 9 do zmierzchu oraz od 20 do 7 rano.

Pozwolę się podczepić pod temat, bo w podobnym miejscu utknąłem :wink:

Ustawiłem, że po danej godzinie, dajmy na to 22:00, konkretne światła mają się wyłączyć.
Nod inject wywołuje jednorazowo akcję gaszenia światła. Co zrobić, aby załączając któreś ze świateł po 22:00, światło świeciło się np. 10 min, a potem wyłączyło?

Uprzedzam, że próbowałem z takimi ustawieniami:

Niby działa, ale jak włączę światło np. minutę przed końcem danego interwału, rezultat jest taki, że siedzę na WC po ciemku :smiley: prawie zawsze mam smartfona więc niby nie problem załączyć, ale chyba nie o takie rozwiązanie walczymy :smiley:

Edit:

Chyba coś wymyśliłem :wink:

Nod current state jest ustawionu na “is-on”

Jakieś sugestie?

Cześć. Zaledwie kilka dni temu rozpocząłem swoją przygodę z NR . Przeniosłem już w większości swoje automatyzacje z HA do NR. Korzystając z wiedzy jaką zdobyłem czytając nasze forum udało mi się mniej skomplikowane procesy ogarnąć, jednak jak to przy początkach bywa (choć staram się jak potrafię) zostało kilka - na razie dla mnie nie do ogarnięcia.
Potrzebuję pomocy przy łączeniu prostych procesów ze sobą. Mam taki:
czujka w łazience wykrywa ruch i włącza światło, po 3 min światło zostaje wyłączone i działa to ok. Chciałbym do tego procesu dołożyć czujnik otwarcia drzwi i uzyskać po zamknięciu tych drzwi blokadę wyłączenia tego światła( ma się świecić bo tam jest żona, a ona nie lubi brać prysznica po ciemku. Następnie gdy otworzę drzwi światło po jakiś 20 sekundach ma zgasnąć i tak w pętli. Chyba że podpowiecie jakieś inne rozwiązania tych ciemności w łazience, przy założeniu oczywiście, że za długo światło nie powinno się tam świecić jak nie ma nikogo wewnątrz.
Dzięki za ewentualną pomoc.

To jest złe rozwiqzanie, bo jak zdecydujesz się dołączyć do żony i otworzysz drzwi to wam zgaśnie światło. Lepiej ustaw czujkę tak żeby nie wyłączała światła do puki jest ruch.

Powiem tak. Mam taka automatyzację w HA. Tam ustawiłem tak, że otwarcie drzwi na 20 sekund nie powoduje wyłączenia tego światła, także można wejść i spokojnie zamknąć drzwi za sobą. Po tych 20 sekundach proces wykrywania i braku wykrywania ruchu zastyga i nic nie gaśnie dopóki drzwi zamknięte. Natomiast jak już wyjdą wszyscy(oczywiście drzwi od łazienki muszą pozostać na te 20 sekund przynajmniej otwarte, to wtedy wszystko gaśnie i uruchamia się zwykły proces (ruch włącza, brak ruchy wyłącza światło). Zaczynając zabawę z NR chciałem stworzyć taki proces właśnie.

Mój problem polega na tym, że o ile potrafię w HA zrobić proces, który w sobie zawiera wyłączenie innego procesu, to w NR nie wiem jak to ogarnąć.

pytanie - w jakm nodzie wstawić żarówki które widać jako encje a nie urządzenia pokazuje całą platforme w enity Id

Możesz po Polsku bardziej?

Ale proces czy urządzenie konkretne ma wyłączać inne?

Chcę wpisać żarówkę light.philips_candle_1 do noda “call service” jak widać na obrazku ale w oknie Entily Id wyświetla nazwę całej platformy. Te żarówki w HA są widziane jako encje. Pytanie - w jakim nodzie wstawić żarówki które widać jako encje a nie urządzenia

call service, tylko spróbuj wkleić nazwę poszczególnych żarówek na “żywca”, mimo że jej nie pokazuje na liście. No i podstawowe pytanie, czy restartowałeś dodatek NODRED osobno po dodaniu template light?

dziękiii - świeci :slight_smile:

pytanie - jest node z zatrzaskiem? na change można to zrobić jeśli tak to jak? chodzi o to, żeby po inject - true poszło na górnym wyjściu a po kolejnym inject na dolnym - pisałem po polsku

Musisz chyba bardziej dokładnie napisać co chcesz osiągnąć, będzie łatwiej podpowiedzieć

chyba zrobiłem bo narazie działa ale napiszę o co chodziło, triggerem jest tu Alexa która wysyła tylko jeden stan - nadaje się idealnie do wł/wył TV ale do żarówki nie. Komenda “turn hall” włączy żarówkę ale jak ją wyłączyć tą samą komendą?


Użyj usługi toggle Screenshot - 13.02.2021 , 19_27_39

Cześć.

Analizuję ten problem, i natknąłem się na ciekawą zależność, wszystko bardzo fajnie działa z przełącznikami “zewnętrznymi” Próbuję to ogarnąć z sonoffem, gdzieś w którymś wątku spotkałem się z tym samym problemem, a mianowicie po włączeniu przełącznika, światło zaczyna migać.

Pora włączyć myślenie, dlaczego tak się dzieje?

Jeżeli w sekcji do przechwycenia informacji o włączeniu światła przełącznikiem (nazwijmy to sekcją B) mamy ten sam przełącznik , który w sekcji z czujnikiem ruchu (to nazwijmy, a jakże A) włącza światło, wchodzimy w niekończącą się pętlę, ponieważ informacja z sekcji A, ląduje na wejściu “events:all” która przesłała informację dalej i zmienia ustawienia FLOW,

Działa to tak, włączamy światło sygnał leci do funkcji , która zmienia OFF na ON, czyli wyłącza nam pętlę czujnika A, Niestety w pętli B na samym początku wyskakuje informacja z końca tej pętli czyli że SONOFF jest ON, co z automatu pojawia się w pętli B na samym początku i ustawia funkcję na OFF,ale zanim dojdzie do “FLOW stan przełącznika” przechodzi przez noda włączającego światło co z automatu w sekcji B zmienia funkcję i w FLOW daje nam znowu OFF … co powoduje, że pętla z czujnikiem zaczyna działać.

Korzystając z przełącznika SONOFF ni diabła nie udaje mi się tego tak zrobić , żeby włączenie przełącznika zawieszało pętlę A , czyli tą z czujnikiem.

Spróbowałem nawet przenieść “czy przełącznik” na sam przód , jeszcze przed nodem ze słońcem… ale i tak nie działa,

Wrzuć zrzut twojego flow

Jak na końcu pętli "stan przełącznika " zastosuję w nodzie wykonującym włączenie światła przez “toggle” wszystko zaczyna głupieć na maxa, i mamy ON/OFF/ON/OFF itd

Flow_lg.json (3,8 KB)

Doinstaluj Traffic light

Napiszcie proszę jaki Node zastosować gdy pod wyłącznikiem jest shelly, wyłącznik bistabilny.
Chodzi o scenę czujnik ruchu z wyłącznikiem.