Sterowanie oświetleniem w korytarzu

Czyli masz dwie oddzielne automatyzacje jedna w trybie pojedynczym druga w trybie restart?

Dokładnie tak, w planach mam zamiar (może nigdy) połączyć to w jedną automatyzację korzystając z Automation Trigger - Home Assistant.

Witam a jak będzie z przełącznikiem po mqtt a nie zigbee oparty na tasmocie

O co konkretnie pytasz ?
@Kobiel220

mqtt.json (3,4 KB)

Musisz tylko znać topic swojego przełącznika Mqtt i przefiltrować je w switch node

Chodzi mi o to jak zastosować aby akcje HOLD double trigle itp wykorzystać pod włączenie innego oświetlenia np :grinning:

Witam wszystkich.

Ja mam problem z włącznikiem i z czujnikiem ruchu. Chodzi o oświetlenie łazienki. Generalnie mam teraz tak:

Smart switch włączony jest cały czas, czujnik ruchu włącza żarówki smart (żarówki był pierwszym zakupem, po jakimś czasie dopiero dokupiłem smart switch).

Po 10 minutach jak żona leży w wannie światło się wyłącza (taki delay ustawiłem).

Chcę zrobić tak, że jak żona wchodzi do łazienki na dłużej, żeby delay podłączony do świateł nie uruchamiał się.

Po prostu na dłuższe siedzenie w wannie chcę pomijać tą automatyzację.

Jest opcja zrobić z takiego smart switch`a włącznik/wyłącznik automatyzacji?

Miałem zamysł taki jak na poniższym screenie ale to za bardzo nie robi…:smiley:

Jeżeli ten smart switch ma tylko włączać i wyłączać automatyzacje to tak.

Raczej nic to nie da. Na 99% raz uruchomiony proces musi skończyć , nawet jak go w trakcie go w trakcie wyłączysz.
Jest ro do zrobienia w NR ale potrzebowałbym trochę czasu

Działam tylko w NR także jak masz wizję to jak najbardziej poczekam :smiley:

Ten delay o którym pisałem, zastępuję go nodem Trigger, dla mnie ma lepsze zastosowanie, z resztą widać to na screenie.

Czekam z niecierpliwością :slight_smile:
Dziekuję z góry!

Jak wiesz - najbardziej losowym elementem jest żona, która przełączyła mnie na inny task - postaram się na spokojnie wieczorem.

Dosłownie dlatego chcę zrobić tą automatyzację. Zj*bkę już dostałem, że te “zabawki” jej nie są potrzebne itp:D

A ja, że święta idą :wink:
Sprawdz czy czujka raportuje naruszenie i powrót, czy tylko naruszenie?

Tak, ruch i brak ruchu zwraca.

Prawie znalazłem rozwiązanie, jednak zawsze występował jakiś przypadek, że światło niepotrzebnie gasło lub się zapalało.
Odpuściłem sobie gdy zacząłem rozważać - “… czy gasić światło jak teściowa umrze w wannie - po co ma się prąd marnować” :wink:

Wziąłem za priorytet

… więc dla Żony niech pozostanie włączanie/ wyłączanie manualne, a dla Ciebie jeśli zapomni wyłączyć, wyłączenie nastąpi automatycznie po długi czasie. Czas będzie mierzony od ostatniego naruszenia czujki. Jak będziesz miał szczęście to nigdy się nie zorientuje.

Światło będzie się również włączać na krótki czas tylko od czujki.
Jeśli Ci to odpowiada, to najpierw potestuj i dostosuj do posiadanych urządzeń.


flows (6).json (3,2 KB)

edit … ha, oczywiście to się “wyłoży” , gdy wyłącznik w ścianie będzie bistabilny. Wtedy będzie trzeba reagować na zmianę stanu i robić “toggle”.

…a to jest dokładnia to co chciałeś

flows (8).json (3,0 KB)

Ślicznie Ci dziękuję już to ustawiam w NR i zaczynamy zabawę:))

Hej.

Przepraszam Cię, że dopiero teraz ale miałem ostatnio urwanie głowy. Dziś zaaplikowałem Twój flow w pewnym momencie włącznik zaczął wariować, włączał się i wyłączał cały czas. Zaraz podeślę export w NR

flow.json (5.4 KB)

Jednak co żywy organizm to nie symulacja - jak pisałem trudno przewidzieć wszystkie przypadki.

  1. Źle ustawiony długi czas. Zmień to na minuty.
    Jeśli to nie pomoże, to prawdopodobnie zachodzi:
  2. Flow się zapętla przez samego HA.
    W tej chwili nie ma pomysłu jak to naprawić.
    Na potwierdzenie mojej hipotezy przebuduj go do takiej postaci.

    Obserwuj pojawianie się wiadomości.
    Nie wiem na czym masz zrobiony ten wyłącznik światła, ale jeśli moje podejrzenia są słuszne to trzeba rozdzielić to na dwie encje - osobno fizyczny kontakt i osobno przekaźnik sterujący.
    W tej chwili jest to ta sama encja, stąd może robić się ta pseudo pętla.
    Może ktoś ma inny sposób?

Jedno co zauważyłem, to ta automatyzacja/flow wogóle nie idzie na trigger, ten ze screena 3 minutowy. Znalazłem gdzieś na necie, jak gośc zrobił to czego szukam i dodał jeszcze pomocników do tego. Nie mam niestety aż takiej wiedzy po co to dał itp. Link do tego poniżej:

Próbowałem też samemu to poogarniać i z moich obserwacji wynika, że jak czujnik ruchu uruchamia włącznik światła, to automatycznie flow przechodzi na manual i dlatego to się zapętla. Tutaj nie wiem jak to zrobić aby robił - najprawdopodobniej sugestia z drugą encją dała by radę i tu pewnie pomocnik “wejdzie” ale co i jak ustawić - nie mam koncepcji w głowie :confused:

Czyli tak myślałem i czego nie przewidziałem… na razie myślę jak to zrobić w samym NR

edit… Przetestuj to - ja nie mam jak, bo na “stole” będzie działać.
To ma pewną wadę, że gdy flow uruchomi się od czujki, to przełącznik już nie zmieni na manual.
flows (9).json (14,2 KB)

Przetestuję jak do domu dojadę. Ja próbowałem coś takiego uzyskać:

Czujka uruchamia włącznik, wtedy flow nie jest na manual - czyli jest git. Jak chce przełączyć na manual muszę wyłączyć i włączyć włącznik… szukałem jakiegoś countera itp, sam próbowałem też to ogarnąc ale zliczało mi do jednego włączenia włącznika i tyla, więcej nie :frowning: