Sterowanie rekuperacją AERISnext 450

Hej,

Spróbuj tego: GitHub - vekexasia/comfoair-esp32: Interact with Zehnder Comfoair with esp32

Sam będę próbować z Q350, ale czekam z zamawianiem elektroniki do 11.11 :wink:

O kurde, ja jestem tak zgrzany żeby to działało ze mogę nawet teraz kupić. :slight_smile: daj znać jak coś to możemy działać wspólnie od poniedziałku :slight_smile:

Na pewno będę testować, ale dopiero jak dojdzie elektronika (potrzebuję więcej elementów do innych projektów, nie tylko ESP32 i moduł CAN).

Edit: Powyższe rozwiązanie działa.

1 polubienie

Mikka czy dałbyś radę poświęcić mi parę chwil na np. zoomie żeby przegadać tą integrację. U mnie coś nie chce ruszyć a zawsze łatwiej ogarnąć to osobie u której już to działa. Może to też wynikać z moich słabych umiejętności ;)…

Napisz tutaj z czym masz problem to postaram się pomóc.

Więc tak:
Ogólnie skompilowałem ten cały kod w platformio niby wykrywa mi go w sieci z adresem IP ale w mqtt explorerze go nie widzę. Ogólnie jak podpinam wyskakuje mi błąd okablowania modułu comfoconnect… ogolnie naczytałem tych wszystkich rozwiązań i już zacząłem się gubić czy na pewno wszystko dobrze podłaczyłem itp. stąd prośba o zooma bo czasami wystarczyłoby coś wyprostowąć a tutaj bym musiał pisać ściany tekstu.

  1. W kodzie który wgrałeś na ESP32 ustawiłeś prawidłowy adres i dane brokera MQTT do którego ESP będzie wysyłać (jako klient) dane z centrali wentylacyjnej? U mnie z oryginalnym kodem niespecjalnie chciało działać na HiveMQ przez SSL, musiałem postawić MQTT na maszynie z HA bez SSL.
  2. Jak podpiąłeś ESP32 do wentylacji? Są różne schematy, niektóre są błędne lub pod różne wersje ESP.

Oooo właśnie na mqtt explorer dostałem dane z reku:

natomiast jak je teraz ogarnąć do mqtt w HA ? Bo ide przez brokera mosquitto na adresie z HA i dnae do logowania podobnie.

I to jest właśnie jeden z schematów który jest błędny.

CAN_H z centrali musi isć do CANH w module CAN.

Pin 3.3V służy do zasilania modułu CAN, a samo ESP32 (ta wersja co na schemacie) powinno być zasilane z VIN (na przetwornicy zwiększ napięcie wyjściowe np. do 5V)

W HA jest integracja MQTT, a do tego np. How to install haconfig files? · Issue #22 · vekexasia/comfoair-esp32 · GitHub

Tak to wiem i to mam poprawnie podpięte (poprawione względem rysunku). Tak zgadza się z pinu 3.3V zasiliłem moduł CAN a samo esp32 zasiliłem z zasilacza komórki przez usb czyli jest zasilany z 5V chyba że się mylę?

Nie mylisz się, jest OK.

Z HA teraz to już prosta droga.

Ok dziękuję za pomoc. Zobaczymy czy mi się uda to ogarnąć w HA.

Dobra robota, szacun!

Chętnie dowiem się jak to skonfigurowałeś, żeby podziałać u siebie :slight_smile:

No właśnie miało być prosto i przyjemnie ale póki co utknąłem, staram się to ogarnąć zobaczymy.

Jakby co to pisz :slight_smile:

Przesłany wcześniej przykład z Githuba znacznie ułatwia sprawę.

Teraz mam problem bo po restarcie miga mi dioda a nie świeci na stałe w reku i niestety nie przesyła mi danych po mqtt :confused:

Już nie miga ale tym razem danych nie wysyła… ;/.

Dobra opanowałem wysyłanie z reku po mqtt. Wszystko działa aczolwiek widzę, że czasami to jest jakby losowe, ale teraz działa juz ok 1h i cały czas lecą dane.

Kolego mikka teraz tak ja mam najnowszego HA, i widzę że nie ma za bardzo pliku mqtt w file edytorze. Stworzyłem go sam ale widzę że to nie bangla. W tej automatyzacji też cos wywalało błąd ze względu na ostatnie linijki w kodzie. Możesz pomóc jak to ogarnąć w najnowszej wersji HA ?

Dane nie są wysyłane w tych samych odstępach, np. na Total Energy Saving czasami trzeba poczekać kilka godzin.

Na HA 2022.12.1 normalnie działa, w mqtt.yaml nie ma nic zależnego od wersji od HA. Może błąd to kwestia formatowania, np. tabulacji? Pliki wgrywałem z poziomu Linuxa.

Ok mqtt dodałem do konfiguracji yaml i ruszyło dane lecą.

Mam problem z tą pierwszą opcją:slight_smile:

Obecnie są pomocnicy w HA ale do końca nie wiem jak to ugryźć. A u Ciebie jak to ogarnąłeś na karcie żey móc sterować reku i mieć dane ?

Przykładowy dashboard:

W edycji dashboardu dodajesz encje które potrzebujesz, jeżeli zrobiłeś wg przykładu to przełączniki będą zarejestrowane w configuration.yaml, a dane z mqtt.yaml

Więc tak dane mam i to rozumiem. Tylko mam problem z tymi switchami żebym mógł dodać żeby reku zmienił tryb czy też bieg z 1 na 2 itd… a masz sterowanie bypassem?