Sterowniki rolet ZigBee nie działaja jako routery

Witam,
Jak w temacie, mam 4 sterowniki rolet ZigBee ale zamiast zwiększać zasięg sieci wszystkie łączą się z bramką co skutkuje tym że najbardziej oddalone tracą zasięg i nie działa automatyka.
Zintegrowane są przez Zigbee2MQTT.
Próbowałem podczas dodawania problematycznej rolety wymusić dołączenie przez najbliższą (oddaloną 3m) ale jej nie widzi.

Zdajesz sobie sprawę ile jest modeli sterowników rolet na Zigbee? Jak mam Ci pomóc jak nie przekazałeś żadnych konkretnych i szczegółowych informacji.

Sterowniki mam teoretycznie różnych producentów (RTX, noname) natomiast w Z2MQTT identyfikują się jako Lonsonho QS-Zigbee-C01

“Lampka salon” jest w drugim końcu domu, natomiast “Roleta jadalnia” jest bardzo blisko “Roleta kuchnia”.
Niestety to nic nie daje.

Rozbuduj sieć o więcej urządzeń będących bezproblemowymi routerami (choćby żarówki Ikea), ja innej metody nie widzę jeśli te Tuye nie chcą współpracować ze sobą…

Ewentualnie możesz popracować nad koordynatorem (co nim jest, czy ma aktualne firmware?), czy to model z anteną, czy jest umieszczony optymalnie? (zazwyczaj chodzi o przedłużacz USB, by koordynator nie pracował w miejscu narażonym na silne zakłócenia jak bezpośrednia bliskość takiej elektroniki jak RPi, komputer czy router WiFi).

Jeśli chodzi o sterowniki rolet to też wypadałoby im zaktualizować firmware (ale skoro to Tuya, to może być z tym dramatycznie kiepsko).

Dzięki za rady, koordynator już jest na przedłużaczu, aktualizacji firmware nie znajduje.
Co do żarówki Ikea to “Lampka salon” to właśnie taka żarówka.
“Roleta taras” jest od żarówki 50cm bez żadnych przeszkód a i tak czasami nie reaguje na polecenia,
jak na razie moje doświadczenia z zigbee są kiepskie.
Reszta urządzeń które są na wifi, mimo że oddalone i za kilkoma ścianami działają bez problemów.
Wadą jest że potrzebują chmury żeby z nimi rozmawiać a to chciałem wyeliminować.

???
a napiszesz jaki to sprzęt i jaki masz firmware?
Może nie jestem na bieżąco, ale każdy koordynator zawsze aktualizowałem ręcznie i to poza HA (bo nigdy nie było dla nich opcji aktualizacji, chyba jedynie Conbee/Raspbee mają opcje aktualizacji on-site, ale nie jest ona zalecana)

Z doświadczeń wielu osób wynika, że działających poprawnie routerów musi być zbliżona ilość do ilości urządzeń końcowych (lub takich “routerów”, które nie chcą działać) po prostu sieć kratowa musi być “pełna routerów” i dopiero wtedy to działa przyzwoicie, jeśli uważasz, że jedna żarówka ma załatwić sprawę to nie tędy droga.
Jeśli masz problemy dotyczące zakłóceń, to niestety musisz poeksperymentować samodzielnie.
(“zdrowe” kanały Zigbee to 11, 15, 20 i 25, każdy inny nie jest zalecany, najbezpieczniejszy ten ostatni, WiFi 2,4GHz ustawiłbym na kanale 1, wtedy nie ma znaczenia czy będzie to 20MHz czy 40MHz - nie powinien interferować z Zigbee na ostatnim kanale) może dodam ze 3 słowa - czasem są takie urządzenia, które są lokalnymi źródłami zakłóceń (np. ściemniacze lamp - z moich doświadczeń wynika, że nie ma co liczyć na działąnie Zigbee ani z-wave w promieniu koło 30cm od klasycznego ściemniacza tyrystorowego/na triaku)

Obecnie tylko “ręcznie” można zaktualizować.

To jeśli do 6 rolet (które to miałyby być routerami) mam dokupić 6 albo i więcej żarówek, które muszą być również na stałe podłączone do zasilania to chyba poszukam innego rozwiązania.
A przecież każda roleta miała rozszerzać zasięg sieci zigbee…

To już musisz mieć pretensje do ich producenta (czemu wypuścił buble!?), albo do siebie, że kupiłeś jakieś trefny złom :stuck_out_tongue: (hmm w sumie istnieją jakieś prawa konsumenta - zwróć trefny towar).

Jak tam kwestia firmware koordynatora? (bo czasem takie cyrki wynikają z przestarzałego firmware), ale skoro olewasz temat, to chyba nie dążysz do rozwiązania problemu.

Nikt nikomu nie broni użyć innej technologii bezprzewodowej, albo i (naj)lepiej przewodowej (wtedy niezawodność jest naprawdę wysoka).

2 polubienia

Może zacznijmy od podstaw - z jakiego korzystasz koordynatora, z jakim firmware?

Koordynator to Sonoff Dongle Plus SZ102 (wersja oprogramowania 20210708), nie widzę żadnych aktualizacji to niego w Z2MQTT.
Sterowniki rolet kupowałem polecane (oceny 4,9/5).
Jaki inny system bezprzewodowy będzie bardziej niezawodny i nie będzie polegał na chmurze?

Jak widzisz soft ma ponad rok, na forum znajdziesz jak zaktualizować tego dongla do nowszej wersji.

I nie zobaczysz, musisz go zaktualizować ręcznie.

O jakiej chmurze piszesz, przecież podłączyłeś sterowniki do HA przez Z2M?

Biorę się za aktualizację.

Napewno przy działaniu z bramką TuYa :grin:.

W obecnej chwili nie ma w pełni niezawodnych systemów bezprzewodowych ID (i raczej nie będzie, ale wytłumaczenie dlaczego daleko wykracza poza ramy jednego posta).

U tysięcy innych użytkowników (i u mnie też) sieć Zigbee (jakkolwiek “pełna routerów” bo mam oświetlenie Zigbee) działa całkiem poprawnie od wielu lat i działała dobrze jeszcze zanim usłyszałem o HA, choć chyba już istniał, a z całą pewnością było to jeszcze przed 2015 rokiem, więc z mojego punktu widzenia jest to dość niezawodny system bezprzewodowy…

A wspomnianą datę pamiętam doskonale, bo wtedy Philips dokonał “przełomowego” ruchu wyłączając w swojej bramce Hue kompatybilność ze sprzętem innych producentów, co skończyło się masowymi zwrotami ich sprzętu na taką skalę, że tą kompatybilność przywrócili w kilka tygodni i już nigdy taki numer z ich strony się nie pojawił (sam zwróciłem swój ówczesny sprzęt przy tej okazji), ale uwaga współcześnie Chińczycy często specyfikację mają nieco w d… i przykładowa Tuya systematycznie wypuszcza sprzęt, bez trzymania się jakoby nadrzędnej zasady wzajemnej kompatybilności, ale to już jakby inna para kaloszy, bo autorzy takiego softu jak Zigpy czy Z2M starają się obejść takie problemy, więc jest to taki nieco pseudo-standard w fazie ciągłego rozwoju, stąd też wynika konieczność aktualizacji i softu zarządzającego siecią, i firmware koordynatora, jak i samych urządzeń).

Zigbee jest właśnie stosunkowo niezawodne, dzięki wykorzystaniu architektury sieci kratowej, ale ona do działania potrzebuje dużej ilości routerów (i to działających).

Podobnie do Zigbee działa też z-wave - jest to też sieć kratowa (ale od cen sprzętu boli głowa, szczególnie, że ze względu na zastosowane pasmo sub-1GHz występują odmiany regionalne i sprzęt z jednego rejonu z tego powodu jest niekompatybilny z adresowanym na inne rynki - u nas oczywiście jest to rejon EU, natomiast nie można stosować sprzętu produkowanego dla Ameryk czy Azji). No i właśnie - sieć kratowa więc też trzeba mieć dużo urządzeń stanowiących “przekaźniki” sygnału.
W z-wave architektura sieci jest nieco inna (można mieć więcej niż 1 kontroler sieci), ale skupmy się na podobieństwach (tu taka uwaga stosuję niepoprawną nomenklaturę - użyte słownictwo wziąłem z Zigbee) - gdy miałem za mało poprawnie działających “routerów”, to miałem też problemy z działaniem niektórych “urządzeń końcowych”, a problemy były dość podobne - sprzęt w rodzaju typowych chinoli wykorzystywał może z 10% możliwości jakie daje standard, a przede wszystkim praca w roli przekaźnika była problematyczna, gdy do sieci dorzuciłem urządzenia polskiej i tajwańskiej produkcji, które takich problemów nie miały sieć mi “odżyła”, więc problem szajsowego sprzętu może dotyczyć każdego standardu…).

Jeśli chcesz mieć w miarę uniwersalny bezchmurowy system WiFi to jesteś “skazany” na DIY, bo tak działa soft open-source i projekty takie jak ESPHome, Tasmota, Supla (polski, w pewnym stopniu dostępny sprzęt fabryczny - Zamel), OMG, czy OpenBeken (odpowiednik Tasmoty na niektóre inne MCU niż Espressif) lub Shelly (jest chmurowy, ale chmura nie jest obowiązkowa), pewnie znajdzie się jeszcze parę systemów umożliwiających pracę lokalną, ale z systemami zamkniętymi zawsze mogą być jakieś problemy.

PS coś na bis

Zarówno w przypadku Zigbee jak i z-wave można się szarpnąć na rozwiązania nie wymagające zewnętrznego zasilania i równocześnie “bezbateryjne”, przykładowo w Zigbee mam piloty, które nie wymagają zasilania , no nie do końca to prawda, bo to nie perpetum mobile :stuck_out_tongue: (mają piezoelektryczny energy-harvester) - tu akurat zasilaniem jest siła wciskania przycisków - i Zigbee ma na tę okazję specjalną grupę urządzań pod nazwą ZGP (Zigbee Green Power). Pilot mimo braku zasilania działa niezawodnie (ale jeśli ktoś go wdusi tyłkiem to się zresetuje - bo sygnałem resetu jest naciśnięcie obudowy przez ponad 10 sekund…).

W sieci Z-wave też miałem urządzenia “green” w tm wypadku:

  • stację pogodową zasilaną panelem słonecznym (w rozmiarach “zacierki” od pudełka zapałek - to był oczywiście błąd konstrukcyjny producenta - z takim rozmiarem panelu nadaje się do pracy na równiku, zimą co noc raportuje problemy z zasilaniem, dodatkowo jakiś idiota wymyślił, że obudowa będzie czarna, więc odczyty temperatury i wilgotności w dzień są o kant tyłka roztłuc, a ponoć to niemiecki projekt… :smiley: ) wkrótce zastąpi ją stacja pogodowa pracująca w pseudo-standardzie RF433 (który miałem dawno i myślałem wtedy, że kiedyś w końcu się go skutecznie pozbędę…)
  • syrenę alarmową zasilaną panelem słonecznym - tu rozmiar panela zbliżony do zeszytu A5 był wystarczający, ale za to były inne błędy konstrukcyjne, więc już ją wycofałem z użytku (choć zastanawiałem się nad modyfikacją zespołu akumulatorów, bo tym razem tutaj był główny problem - ze względu na temperatury panujące w słoneczny dzień wewnątrz degradacja aku była błyskawiczna, sprzęt musiał akurat wisieć skierowany na północ, ale zorientowałem się zbyt późno :smiley: )
1 polubienie

Dzięki za rozjaśnienie tematu, zacznę od aktualizacji kontrolera.
Jak to nie pomoże to problematyczne urządzenia tymczasowo spróbuję na wifi, do czasu rozbudowy sieci zigbee.