Supla na Home Assistant dwa sposoby

Witam Szanownych Użytkowników. Chciałem powiedzieć, że miałem podłączony licznik MEW-01 poprzez bridge z Supli do HA według instrukcji tutaj zamieszonej, za co bardzo dziękuję jej autorom. Po aktualizacji Mosquitto do wersji 6.2 integracja przestała działać. Pomógł powrót do poprzedniej wersji Mosquitto (6.1.3) - może ktoś bardziej biegły będzie wiedział, co trzeba zmienić, żeby uruchomić to na nowej wersji Mosquitto?

Powinieneś poznać opcję “szukaj” taka lupka w prawym górnym rogu.

Dzień dobry,
Wróciłem po 2 latach do HA i dzielnie walczę. Od kilku dni, wielu godzin nocnych i trzech reinstalacjach systemu :slight_smile: próbuję uruchomić Suplę przez MQTT Broker. Niestety dotarłem do ściany. Broker jest uruchomiony, nawiązuje połączenie (logi), ale nic nie pojawia się ani w urządzeniach, ani też w encjach. Wydaje mi się, że wykonałem wszystkie kroki zgodnie z instrukcją II wersja. Poproszę o pomoc.

Edit:

Temat rozwiązany. okazało się że nie skonfigurowałem dodatku Mqtt w integracjach. Nacisnąłem tylko przycisk “konfiguruj” i po uruchomieniu pojawiły mi się wszystkie urządzenia z serwera Supla.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za możliwość korzystania z poradników i Waszej wiedzy.

1 polubienie

Cześć, ma ktoś jakiś sposób na ponowne uruchomienie mqtt po restarcie, czy tam ponownym uruchomieniu maszyny z HA ? Musze manualnie uruchamiać mqtt by urządzenia z supli na nowo się wczytały i pobrały statusy

Jeżeli jest to dodatek to w dodatku jest opcja:

mam tak od początku zabawy z HA i mimo tego za każdym razem musze uruchom ponownie bo encje z supli sie nie wczytuja

:thinking: zzyli zaczytują sie dopiero po drugim restarcie brokera MQTT?

Tak, przykład z dziś : robiłem sobie zmiany na HA, następnie uruchom ponownie HA, wszystko wstało ale odczyty gniazdek, termometrów z supli nie zaktualizowały się dopóki nie wymusiłem uruchomienie ponownie dodatku mqtt . Po takim zabiegu do kolejnego wyłączenia HA działa płynnie

Ta opcja nie uruchamia całego systemu, tylko sam serwer HA (więc broker MQTT nadal działa i nie jest ponownie uruchamiany).

Jeśli nadawcy telegramów MQTT nie mają ustawionego retain, to wysyłane przez nich wartości nie są zapamiętane.
Wartości tych sensorów pojawią się samorzutnie gdy tylko urządzenie źródłowe je opublikuje (więc póki milczy to bez retain masz brak wartości).

Niestety nie pojawiają się (przynajmniej u mnie) np. sensory z MEW-01 czy liw-01, mimo , że broker supli wysyła je co 5 s.

A próbowałeś cofnąć wersję Mosquitto do 2.0.11?
Bo aktualna raczej ma coś zwalone w połączeniach mostkowych.

PS nie mam Supli ale mam też problemy z mostkiem

Problem występuje tylko w wersjach najnowszych tj. obecnie 6.2.1 a pojawił się u mnie w wersji 6.2.0 po Update mosquitto to 2.0.15

To by się zgadzało.
Próbując to ogarnąć rozwaliłem sobie całkowicie MQTT, więc obecnie jestem na aktualnej (konfigurowanej od nowa) i olałem temat mostka (tzn. teraz już naprawiam go metodą “włożenia do szuflady”, bo issue były nieskuteczne - niektórzy deweloperzy zlewają temat).

Mariusz poradziłeś sobie z problemem Supli ? Po dzisiejszej nocy mam ten sam problem, 43 urządzenia Supli przestały działać. Wersja MQTT 6.2.1.
NA maszynie testowej ten sam problem, cofnąłem wersję Mosquitto broker do 6.1.3 i bez zmian.

Cześć. U mnie dzisiaj w nocy też urządzenia Zamela przestały działać (sterowniki rolet) w Home Assistant (z aplikacji Supła działają normalnie). Używam integracji MQTT w HA. Na stronie Supli zmieniłem zresetowałem hasło MQTT, wyłączyłem i włączyłem integrację, ale w HA przy próbie połączenia dostaje błąd “Nie można nawiązać połączenia”. Żadnych zmian w swojej konfiguracji ostatnio nie wprowadzałem, wczoraj wieczorem sterownie rolet z HA działo normalnie.

Jak piszą koledzy wyżej problemem jest Mosquitto broker w HA.

U mnie podobnie występuje problem jak u kolegi @mskupin

Wszystko wróciło do normy, problem leżał po stronie Sewerów Supli.

Niestety nie udało mi się mimo prób problem zlikwidować, ale póki co sprawdza się u mnie zarówno na testowej jak produkcyjnej ustawienie w konfig mosquitto “debug_true” plus po każdym restarcie ponowne uruchomienie dodatku “uruchom ponownie”.

To u mnie był inny problem. Wszystko samoistnie wróciło do normy. Jak ustaliłem Supla w nocy miała jakieś problemy z MQTT.

1 polubienie