Switch ściemnialny zigbee i żarówki

Jakiego rodzaju żarówki stosuje się w przypadku switcha takiego typu:

Czy zwykłe, ledowe zadziałają? Czy muszą być jakieś dedykowane?

W ogóle to od razu opiszę czego bym oczekiwał.
Chciałbym, by światło łazienkowe w nocy (między np. północą o 6 rano) świeciło na poziomie 20% i żeby HA to ustawiał.

Muszą być przystosowane do pracy ze ściemniaczem. Najczęściej w opisie napotkasz ikonę (coś w stylu jak poniżej) i dopisek DIM lun Dimmable.

Z ciekawości: jesteś już w posiadaniu tych modułów? Bo to w sumie nowość.

Tak jak @angler opisał muszą być zwykłe ściemnialne żarówki, używam takich w kilku miejscach w domu, z podobnymi ściemniaczami ale “różowo” nie jest bo niektóre dimmery nie do końca są poprawnie wspierane w Z2M (brak czasu na testy w ZHA) dlatego od bardzo długiego czasu szukam odpowiednich modułów Zigbee. Akurat mam żarówki LED GU10 i z funkcjonalnością ściemniania też jest różnie bo żarówki różnych producentów mają inne minimalne poziomy natężenia światła, czasami jak zmniejsza się jasność na przycisku (musi być dzwonkowy) to żarówki są wstanie przestać świecić ale nadal mają zasilanie (domownicy wtedy “głupieją” i zaczyna się klikanie i przyciskanie na “pałę” żeby zaczęło świecić :frowning:) dlatego moduł ściemniacza Zigbee powinien a wręcz powinien mieć funkcjonalność:

ograniczającą ten poziom minimum. Jak rysunek pokazuje, fukcjonalność ta nie działa poprawnie dla tych modułów w Z2M :frowning:.

Znając wcześniej wymienione wyżej ograniczenia ściemniaczy Zigbee a chcą mieć podobną funkcjonalnośc jak Ty, podczas remontu, przewidziałem miejsca na dodatkowe oświetlenie typu paski LED z Ściemiacz (dimmer) LED 12 - 24V na Zigbee z przyciskiem i to działa bardzo dobrze, można naprawdę zmiejszyć jasność do minimum.

2 polubienia

No właśnie tak myślałem, ale jak zacząłem przeglądać oferty to trafiłem na teksty, które mnie wybiły z tej ścieżki:

“Warto zauważyć, że ściemnianie za pomocą zewnętrznych ściemniaczy może prowadzić do nieprawidłowego działania, więc zalecamy korzystanie z funkcji ściemniania dostępnej w aplikacji Tuya Smart.”

https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e14-smart-wifi-sciemnialna-ciepla-2700k-5-5w-470lm-14662380886

A ten moduł jest de facto zewnętrznym ściemniaczem, jak to zatem jest?

@macek

Ten moduł już do mnie jedzie, jak dotrze podepnę pod Z2M i pokaże co ma dostępne. Jeśli go rozpozna.
A z tym minimalnym natężeniem światła nie do końca zrozumiałem. Chodzi o to, że jak jest o jakiejś tam wartości, np. 10% to ma wtedy odciąć zasilanie?

Pytanie kolejne. Piszesz, że wymagane są włączniki dzwonkowe. Czyli nie mogę mieć zwykłego włączania, bez regulacji poziomu, a poziom regulować tylko z poziomu HA? To mnie zmartwiło. Regulacja poziomu świecenia pstryczkiem mało mnie pociąga i jest mi zbędna, ale konieczność przez to używania włączników monostabilnych to jest zasadniczo zonk. Już widzę jak żonę ch… bierze i każe mi spadać z tymi “bajerami” :slight_smile:

Czyli nie ma opcji, że do tradycyjnego obwodu ma pstryczku podpinam moduł, który jedynie w zadanych godzinach steruje jasnością?

No widzę że jednak niewiele rozumiesz

  1. Ta żarówka z twojego linka się nie nadaje, nie możesz ze ściemniaczem łączyć smart-żarówek, żadnych, one do tego się nie nadają, mają własne wbudowane ściemniacze i należy je sterować z dedykowanego ekosystemu.

  2. Do smart-ściemniacza (czy w ogóle do jakiegokolwiek ściemniacza) możesz podłączyć zwykle żarówki tj. takie żarowe, z drucikiem wolframowym, lub tzw. halogeny, jeśli chcesz podąłczyć tzw. żarówki LED, to MUSZĄ być oznaczone jako nadające się do pracy ze ściemniaczem - zawsze i bezwzględnie mają logo identyczne lub podobne do tego pokazanego wyżej, żadne “inteligentne” się nie nadają

  1. NIE, nie ma odcinać zasilania, tylko ma nie ściemniać poniżej 10%, tzn. te 10% będzie na tym końcu suwaka gdzie masz 0% (bo dana żarówka poniżej 10% i tak sama zgaśnie lub będzie migotać itp.)
  1. To wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, a co się da zależy od konkretnego produktu, pod kątem wysokiego WAF (wife acceptance factor) mogłeś wybrać jakieś bardziej przyjazne rozwiązanie, np. smart-ściemniacz z pokrętłem lub zestaw w postaci smart-żarówek i nie żaden ściemniacz tylko dedykowane piloty (praktycznie każdy taki pilot ma opcję montażu ściennego, choć nie każdy jest mistrzostwem ergonomii).

  2. Jeśli chodzi o wysoki WAF to u mnie w chacie - np. piloty żyroskopowe Ikea
    IKEA ICTC-G-1 control via MQTT | Zigbee2MQTT
    miały zerowy WAF w ich typowym zastosowaniu = szybkie kręcenie to on/off, a powolne to ściemnianie/rozjaśnianie, natomiast jako pomocnicze “ściemniacze” są OK, no i z tego co piszesz w twoim zastosowaniu mogłyby się sprawdzić (można nimi obsługiwać ściemnianie żarówek Zigbee, które są wyłączane z zasilania, najlepiej to działa oczywiście z bramką Ikei, z Hue Philipsa też działa, w innych wypadkach wymaga eksperymentu) - tu przyszło mi do głowy rozwiązanie na które może powinieneś spojrzeć - systemy Zigbee Ikei lub Philipsa, oba dedykowane głównie oświetleniu, oba integrują się z HA.

Niestety ze względu na WAF Ikea je wycofała ze sprzedaży - miały też inne wady np. za slaby magnes i przy gwałtownym użyciu można było je zrzucić z '“bazy” na ścianie, no ale zalety też jakieś mają m.in. właśnie mobilność, więc u mnie wyszły z użycia jako podstawowy element sterujący (mogę odsprzedać używane dla chcących eksperymentować, niestety już bez dedykowanej taśmy dwustronnej do montażu podstawki na ścianie).

Moim zdaniem, jeśli to ma być tylko światło noce, to cały ten pomysł ze ściemniaczami jest przerostem formy nad treścią. Chyba, że to przy okazji remontu. U mnie przy tej funkcjonalności sprawdza się od lat lampka wtykowa do gniazdka z wbudowanym czujnikiem zmierzchu/światła. Są też takie, które mają wbudowane gniazdko aby nie zabierać możliwości dalszego jego użytkowania.
Taki model mam:

1 polubienie