System alarmowy - satel integra?

Cześć,
Mocno się zastanawiam jak rozwiązać system alarmowy u siebie w domu.
Najchętniej zrobiłbym to tylko na HA, jednak obawiam się że w razie czego np. ubezpieczalnia może nie uznać tego jako pełnoprawny system alarmowy…
Więc na scenę wchodzi Satel Integra. Z tego co widzę ma integrację z HA - pytanie tylko jaką?
Czy jest możliwe wywołanie PanicMode (natychmiastowy alarm) w Satelu z poziomu HA?
Czy jest możliwe uzbrajanie/rozbrajanie z poziomu HA?
Czy jest możliwe używanie HA jako normalnego triggera (udostępnianie czujek HA, lub w sumie PanicMode też by załatwiało sprawę…).

Czy jest tu ktoś kto tego używa i jest w stanie polecić/odradzić?

Może to pomoże:

Temat centralki Satela był już poruszany na forum, skorzystaj z opcji Szukaj, wpisz “satel”.

1 polubienie

Integra do integracji potrzebuje dodatkowy moduł - musisz to wziąć pod uwagę przy zakupach.
W ramach integracji na pewno działa rozbrajanie / uzbrajanie alarmu oraz stany czujek. Na podstawie stanów spokojnie zrobisz automatyzację.
Alarm według mnie powinien być niezależny od HA. Integracja Satela działa, sam system mimo, że nie mam doświadczenia z innymi mogę polecić.

Podgrzeję temat - bo jest najobszerniejszy na forum.
Zintegrowałem Satel Integra 128 plus z HA, wszystko działa od strzału - ale jest problem z rozbrajaniem.
Mogę rozbroić system z poziomu HA przy pomocy KAŻDEGO kodu użytkownika, nawet admina. W configuration.yaml podałem początkowo kod użytkownika X utworzonego w Integrze z minimalnymi uprawnieniami, ale mogłem podawać kod każdego innego usera i HA go przyjmował. Potem w ogóle usunąłem linijkę “code” z .yaml ale nic się nie zmieniło.
Mam opory przed rozbrajaniem systemu przez HA, jak ograniczyć użytkowników mających dostęp do rozbrojenia alarmu z poziomu HA?

Moim zdaniem podany kod w linii “code” pomocny jest w automatyzacji.
Ja go używam tylko do uzbrojenia alarmu. I tak mam właśnie nadane uprawnienia w centrali dla takiego użytkownika (tak dla bezpieczeństwa).
Rozbrojenie z HA tylko przy pomocy klawiatury. I tu powinni działać wszyscy skonfigurowani w centrali użytkownicy. W końcu to taka sama klawiatura jak w aplikacji integra czy fizyczny ekspander.

Zintegrowałem sobie centralkę Satela z HA. Mogę zazbroić/rozbroić alarm, natomiast czujki nie zgłaszają stanów w HA. Gdzie szukać przyczyny takiej sytuacji?

W błędnej konfiguracji encji w konfiguracji HA.

To była porada na poziomie pracownika IT w korporacji:
– Panie, komputer źle działa
– To proszę go wyłączyć i włączyć ponownie
– Ale Panie…
– Proszę wyłączyć i włączyć
– … o zaczęło działać…

No więc co mi zależy… spojrzę w ten config… o kurde czujki przypisane są pod “outputs”. Szybka zmiana na “zones”, restart i działa.

Dzięki.

1 polubienie

Odpowiedziałem na tyle ile podałeś informacji, nie przytoczyłeś żadnej konfiguracji a ja szklanej kuli nie mam :grin:. Opisac w skrócie co nie działa, w skrócie odpowiedziałem co może być powodem błędu.

3 polubienia

Czy w integracji jest możliwość sterowania wyjściami OUT 1-16? Mam moduł ethm 1 plus, code wpisane w yaml, mogę uzbrajać i rozbrajać alarm, mam encje switch w HA, po wysterowaniu nie załącza wejścia a po około dwóch sekundach wraca do pozycji off.
image
image

To typowy objaw braku komunikacji HA z urządzeniem.

1 polubienie

Tzn, mogę uzbrajac i rozbrajać alarm , mam stany czujników, podany CODE i skonfigurowane OUPUTS:
image

To ja żeby nie rozpoczynać nowego tematu, mam problem z którym nie mogę sobie poradzić. Integracja działa mi dobrze, mogę zazbroić strefy i podejrzeć wszystkie kontaktrony i czujki. Jednak HA uzbraja system niezależnie od tego czy wszystkie kontaktrony są zamknięte. Już kilka razy spowodowało to wywołanie alarmu niepotrzebnie. Satel zawsze zgłasza błąd przy próbie uzbrojenia gdy choć jeden kontaktron jest otwarty.
Czy da radę takie warunkowe powiadomienie ustawić w HA? Lub chociaż żeby pokazywał błąd i nie uzbrajał jak coś jest otwarte.
Mam nadzieję że zrozumiale opisałem problem.
Pozdrawiam.

Może na tej zasadzie

Automatyzacji
Wyzwalacz - Akcje

  • opcja1 - grupa czujek “on”- Uzbrój- Powiadomienie (ok)
  • opcja2 - grupa czujek “Off” - Powiadomienie (problem)
alias: Test
description: ""
trigger:
  - platform: state
    entity_id:
      - sensor.big_klik_click
    to: "on"
condition: []
action:
  - choose:
      - conditions:
          - condition: state
            entity_id: group.sensor
            state: "on"
        sequence:
          - service: alarm_control_panel.alarm_arm_away
            data: {}
            target:
              entity_id: alarm_control_panel.home_alarm
          - service: notify.notify
            data:
              message: OK
      - conditions:
          - condition: state
            entity_id: group.sensor
            state: "off"
        sequence: []
  - service: notify.notify
    data:
      message: Problem
mode: single
1 polubienie

Da się sterować wyjściami, ale kluczowe jest ustawienie wyjść w Integrze jako “przełącznik monostabilny” lub “przełącznik bistabilny”.
Z ciekawostek, da się przełączać wyjścia wirtualne w centrali (czyli nie istniejące fizycznie). Można dzięki temu zrobić sterowanie z HA, a prostą logikę w centrali (będzie działać nawet jak HA padnie).
W pliku konfiguracyjnym HA nie musisz dublować wpisów dotyczących tych wyjść - może być tylko “switchable outputs”

Dziękuję za odpowiedzi, spróbuję wykorzystać pomysły.

Cześć… czy ktoś wie jakim wpisem w configuration.yaml można wyciągać stan wejścia z integry (ethm1) w HA, a co się z tym wiąże wyświetlić jego stan jak jest naruszone, (nawet jak centrala nie jest uzbrojona)?

Musisz miec modul ETHM-1 Plus, poczytaj Satel Integra - Home Assistant.

Ethm plus to ja wiem (mogłem dopisać plus), ale pytanie było o wpis w pliku… czy wystarczy tylko np.
04:
name: “nazwa czujki”
type: “motion”

i już powinien zmieniać się stan?

Tak - jeśli masz poprawną konfigurację to encje pojawią się w narzędziach i ich stan jest aktualizowany na bieżąco, bez względu na stan uzbrojenia