System smart home do mieszkania

Mylisz się, nie wszystkie urządzenia zwave działają ze sobą. A ciekawostką niech będzie fakt że u mnie moduły RGBW Fibaro działąją stabilniej niż dimery Grentona z CLU Grenton. Co do automatyki przemysłowej to wierz mi (piszę to jako jej użytkownik) nie jest tak idealnie jak ci cie wydaje. tam też się zdarzają błędy transmisji, zawieszenia systemu, zakłócenia i inne problemy. I nawet autoryzowany serwis czasami nie wie co z tym zrobić. Bo taka anomalia pojawia się np. raz dziennie. Nie raz słyszałem to może być uszkodzony przewód/czujnik/moduł I/O - do wyboru. To jest elektronika to ma prawo zawieść.

Ja tak tego nie oceniam, bo wiem co miełem do dyspozycji 4 lata temu i na jakim etapie wiedzy byłem. Wiedziałem, że na takie funkcjonalności jakie chciałem osiągnąć nie wydam więcej jak 2,5 kzł. Mało kto słuszał o HA a do wyboru za wiele nie było, więc nie zgadzam się z twoją oceną. Błędem było, że tak jak ty obecnie zaufałem marketingowi danego producenta. Życzę udanych wyborów.

2 polubienia

Jasne, ja tego nie wiem, więc mogę oceniać źle. Że ja zaufałem marketingowi producenta? Wręcz przeciwnie. Dlatego właśnie jestem m.in. tutaj i pytam. Gdybym zaufał, to bym nie pytał, tylko brał, to co dają bez refleksji. Cofnij się do mojego pierwotnego posta i zobacz o czym on był - pytanie czy ktoś wie coś na temat wskazanego systemu. Pytanie wyniknęło z tego, że w sieci nie za bardzo można znaleźć coś o tym systemie, nie ma głosów użytkowników, instalatorów itp. Ale dzięki za dyskusję :slight_smile:

Ja też tak myślę. Dla osoby w miarę ogarniętej technicznie nie ma lepszego wyjścia niż postawienie na HA czy AiS. Mnogość integracji i dynamika rozwoju jest nie do porównania w stosunku do zamkniętych rozwiązań. Z AiS sprawa jest o tyle prostsza że po wyjęciu z pudełka mamy do dyspozycji wstępnie skonfigurowany produkt w dodatku z przetestowaną platformą sprzętową i oprogramowaniem. Co zmniejsza ilość potencjalnych problemów dla niedoświadczonego użytkownika.

To tylko fatalnie o nim świadczy.
ABB to wielka globalna korporacja, więc nie wypada nie mieć w portfolio rozwiązania pod smart home. Podobnie jak Legrand, Eaton itp.
No ale możesz zintegrować ze sprzętem AGD od Bosch i Siemens…
Ciekawe, może coś jak dla LidloMixa?

To jest szerszy problem, certyfikowane w z-wave są moduły radiowe i protokół (w końcu i tak pochodzi od 1 producenta, ale i tak ten system dorobił się już kilku różnych wersji) więc niby bez problemu sparujesz dowolny osprzęt dowolnego producenta z dowolną centralką (nie do końca prawda - D-Link’owi się udało wypuścić centralkę bezużyteczną z osprzętem innych producentów), ale pewności że zadziałają wszystkie funkcje już nie ma (zwykle nie jest to problem jeśli nie działa jakiś ficzer będący “kwiatkiem do kożucha”, ale sam się naciąłem na sprzęt w którym działa koło 1/3 funkcjonalności, a wsparcie producenta centralki ogranicza się do usunięcia zbędnych “encji” z interfejsu, zamiast wdrożyć ich funkcjonalność). Problemem u wielu producentów są braki w dokumentacji, więc faktycznie producentów takiego “bardziej kompatybilnego” sprzętu to można na palcach jednej ręki policzyć… (a jeszcze dochodzi brandowanie i nieudokumentowane zmiany w firmware dla brandów).
Mimo to interoperacyjność z-wave jest na bardzo wysokim poziomie porównując do wielu innych “standardów”.

W przypadku Zigbee wolna amerykanka jest jeszcze szersza - tu faktycznie problemem może być już nawet parowanie, wprawdzie ten standard nieco “krystalizuje”, ale i tak największe szanse dają “centralki” oparte na otwartych rozwiązaniach i takie w postaci dongli USB są obsługiwane w HA (tu akurat używam Hue Philipsa, które jest rozwiązaniem zamkniętym i ma sporo ograniczeń, za to potrafi działać samodzielnie, no i ma od samego początku API więc bezproblemowo integruje się z każdym liczącym się systemem o ile oczywiście jego producent o to zadbał, ale to jakby inna para kaloszy - Hue miałem i tak wiele lat wcześniej niż uznałem, że HA się do czegoś może przydać).

Nie miałem czasu na pisanie, ale widzę, że mogłem sobie darować, bo to co miałem na myśli już w zasadzie napisano :stuck_out_tongue:
@arkadiusz
Przepraszam za podejrzenia, ale jestem wyczulony na tzw. szeptankę, a ukierunkowujące pytania właśnie są charakterystyczne dla tej agresywnej formy reklamy.
Generalnie przy małym budżecie raczej nie masz szans na gotowe rozwiązania (jak by nie kombinować wychodzą on zawsze drożej lub są mniej funkcjonalne niż jak się pokombinuje).

1 polubienie

jak wiesz technologia cały czas nas zasypuje oraz zaskakuje nowymi rozwiązaniami więc z mojego punktu widzenia nie ma sensu zamykać się na kompatybilności jednej firmy, jak wybierzesz HA zbudujesz sobie wszystko pod siebie, na komponentach, które działają i wyglądają jak sobie życzysz, jeśli chcesz iść łatwiejszą drogą wybierz AIS ( to tez pewnego rodzaju HA, niestety nie posiadam więc nie będę się tutaj rozpisywał)

jeśli zamierzasz mieszkać w tym mieszkaniu, z czasem zaczniesz mieć te wymagania i stwierdzisz, że pewne rzeczy mogły by działać/wyglądać inaczej,

nie zamykaj się w jednym typie łączności, WiFi, Zwave, Zigbee, RF, skrętka, ja osobiście gdybym miał teraz możliwość poprzeciągał bym więcej kabli ethernet, nawet pod gniazdka, bo kto wie jakie urządzenia przyniesie przyszłość, a jeśli nie to zawsze to dodatkowy kabel korespondencyjny,

według mnie największym plusem rozwiązania HA: to ja jestem architektem systemu, monterem oraz serwisantem, nie muszę czekać na firmę, aż przyśle serwisanta lub słyszeć że czegoś się nie da zrobić, nie każdemu ten model odpowiada.

jestem zadowolony z HA mimo tego, że postawiony tylko na RPI4b 4GB

1 polubienie

nie szkodzi, wiem coś o tym, choć ta forma reklamy ma też sporo innych cech, przeważnie to jednak robią konta nowe lub niezbyt zaangażowane/rozmawiające ciągle tylko o jednym. No i najczęściej z takimi osobami nie ma dyskusji, jest tylko rzucenie tematu i jakieś podpytanie ewentualnie, też zmierzające w jednym kierunku, a tak to nie prowadzą szerszych dyskusji :wink:

Tu zależy co to jest “mały budżet” bo nigdzie tego nie określiliśmy. Prawda jest taka, że zawsze każdy chce wydać jak najmniej, po prostu. Dlatego z pewnością poproszę o wycenę wybranych systemów bardziej zamkniętych, aby zobaczyć jaka to będzie kwota. Nie mówię nie rozwiązaniu budowanemu całkowicie samemu, ale nie mówię też nie rozwiązaniu systemowemu producenta, po prostu badam opcje i rozważam

tak, zamierzam mieszkać. Jakieś ograniczenia zawsze i tak będą, zgadzam się jednak, że przy systemie własnym na HA na pewno będzie ich mniej

o tak, chcę prawdę mówiąc możliwie wszystko podłączyć kablem, a łączność bezprzewodową stosować tylko tam, gdzie będzie potrzebna

dzięki za wypowiedź

Zawsze z tymi stanami mam problem, czy już masz położoną instalację elektryczną w mieszkaniu?

Tak. Do momentu podpisania umowy mogłem próbować wprowadzać swoje zmiany, tzn. zgłaszać deweloperowi aby je zrobił, ale one zależą od stanu budowy (na część już było za późno w danych mieszkaniach) i tego czy deweloper się po prostu zgodzi oraz są dodatkowo płatne. Ja takich nie wprowadziłem, wchodzę na mieszkanie gotowe w “domyślnym stanie” przygotowanym przez dewelopera.

Myślę, że nie tylko ja jestem ciekaw jakie kwoty mogą paść w takich wycenach. Liczę, że podzielisz się takimi informacjami.

Czyli popełniłeś błąd i nie zrobiłeś własnej instalacji.

Dość jasno wypowiadałeś się o cenach na początku, więc myślałem, że sam w jakimś stopniu się orientujesz i mówisz. Chyba że masz na myśli konkretne systemy wspominane w wątku o których nie wiesz. Tak czy siak, nie widzę problemu, aby podzielić się szacunkowymi cenami.

Możesz tak to oceniać. Wg mnie nie popełniłem żadnego błędu, ponieważ nie mam mieszkania, a więc ciężko w nim cokolwiek zrobić :wink: Gdy je dostanę, to będę robił tak, jak będę chciał. To nie jest domek, który ja sobie buduję od pierwszej łopaty i ustalam wszystko, tylko blok, w którym deweloper działa po swojemu, a ja mogę się zgodzić lub nie, ewentualnie próbować coś dostosować, choć po rozmowach z deweloperem wiem, że z tym zmienianiem na ich warunkach wcale nie jest łatwo.

Cenę sprzętu można pozyskać z runku, bardziej interesuje mnie ile za taki system wołają instalatorzy. Takiej usługi nigdy nie wyceniałem, bo nie znalazłem w okolicy nikogo kto podjął by się tematu 4-lata temu. A i tak bym zrobił sam…

Nie oceniam i nie chcę być oceniany - dlatego pojechałem sarkazmem. Bez urazy :wink:
Ty wiesz najlepiej jak było i przecież to Twoje wybory, nic mi do nich.

1 polubienie

@arkadiusz możliwe warianty rozwiązania smart home zależą także od istniejącej instalacji elektrycznej, w zależności od niej bedziesz robił wszystko w rozdzielnicy elektrycznej (przewodowo i/lub bezprzewodowo) albo w puszkach podtynkowych (bezprzewodowo).

1 polubienie

@arkadiusz
Nie jestem instalatorem, tylko użytkownikiem, gdy ładnych parę lat temu cisnąłem kwestie wycen (wydawało mi się wtedy, że mnie stać na “gotowy ID”), to były to kwoty porównywalne z ceną (nowego) samochodu średniej klasy (a sam pomysł na wprowadzenia ID do remontowanej chaty był spóźniony, bo znaczna część remontu została już wykonana w/g cudzego projektu, a wprowadzenie automatyki wiązałoby się wtedy z całkowitą modyfikacją tego co już zostało wykonane) - stąd moja droga: najpierw RF433 (do czasu, gdy się przekonałem, że to niekompatybilne śmieci - żaden system nie był dostatecznie kompleksowy, a widziałem też problemy konstrukcyjne, do dziś swoją drogą zalega u mnie “modem” RFXtrx433E), potem z-wave, którego się trzymałem dość długo (centralka współpracowała z rxftrx) i sam z-wave (w sensie standardu) to właściwie pozostał do dziś jako jeden z wielu (wymieniając centralki na nowsze modele - bardzo słusznie, bo ta pierwotna skończyła żywot z dnia na dzień oczywiście już sporo po gwarancji, choć wymieniałem głównie ze względu na to, że producent centralki obiecywał w tych nowszych wsparcie z-wave+ - to akurat się potwierdziło :smiley: a w jeszcze nowszej miało działać Zigbee i BT, ale mimo zamontowanego w nich sprzętu nie działa do dziś i raczej nie będzie, w kolejnym modelu za to zaimplementowali dodatkowo RF433 onboard po czym mnie pusty śmiech ogarnął, bo zdecydowali się po prostu na wprowadzenie możliwie najtańszych akcesoriów tj, czujników czy elementów wykonawczych w “standardzie” z którym właśnie “zakończyłem współpracę”) i w ten prosty sposób zawitał u mnie HA (a podejmowałem też próby z innymi systemami, które miały umożliwić integrację różnych systemów, ale ten mi najbardziej przypadł do gustu).

Gdzieś po drodze pojawił się też Hue Philipsa (i to raczej w okolicach początku tej drogi - to było raczej ponad 5 lat temu, bo pamiętam do dziś wprowadzenie przez nich niekompatybilności - ale bosko, że kupowałem na Amazonie, to zwrot sprzętu okazał się być idealnie prosty, bezproblemowy i bez użerania się ze sprzedawcą), de facto do Philipsa wróciłem wkrótce, bo wśród bezprzewodowych systemów sterowania oświetleniem był i tak bezkonkurencyjny (a ktoś w tym korpo chyba poszedł po rozum do głowy? w każdym razie można znowu używać sporo osprzętu ZLL innych producentów), ale z tego co widzę chyba ten mądrzejszy już tam nie pracuje, bo znowu zmiany w ofercie idą w nieciekawą stronę… (wycofali z produkcji swój najciekawszy wypust z całej linii - bezbateryjny pilot…).

A wracając do tematu i to zupełnie niezależnie od tego na jaki system się zdecydujesz warto mieć 2 rozbudowane instalacje:

  1. dużą rozdzielnicę elektryczną (z oddzielnymi zabezpieczeniami na każdy punkt świetlny, roletę czy grupy gniazdek w pokojach oraz oczywiście to co jest normalne przewidziane oddzielnie, oraz sporą ilością miejsca w środku - na potencjalny montaż modułów, zapewne będzie lepiej montować ją już mając wybrany system, to wtedy ogarniesz wszystko w 1 kroku - o ile to będzie taki bardziej klasyczny system)
  2. oraz instalację IT + RTV - w dużym skrócie - skrętka “wszędzie” doprowadzona do centralnej krosownicy + ewentualnie jakichś mniejszych (ale na 50m^2 raczej nie będzie potrzeby tych dodatkowych) oraz instalacje antenowe i głośnikowe (nawet jeśli ich nie wykorzystasz).
  3. Do tego dobra dokumentacja jak to zostało położone i którędy idą przewody - aby budowlańcy robiący wykończeniówkę nie rozwalili istniejącej instalacji, co właściwie jest polskim (słowiańskim?) “standardem”… jeśli nie upilnujesz to prawdopodobnie połowa instalacji będzie uszkodzona jeszcze przed wykończeniem mieszkania…

Teraz doczytałem

No to już wiesz, że nie będzie łatwo - instalacja elektryczna, która jest w “standardzie deweloperskim” nadaje się jedynie do niemal całkowitego wyprucia i położenia nowej, o instalację IT tez się nie doprosisz (znajomy stosunkowo niedawno odbierał mieszkanie - przyłącze IT zamontowano mu w miejscu wypadającym za łóżkiem w sypialni :face_with_symbols_over_mouth:), to samo dotyczy instalacji RTV, która ogranicza się do anteny zbiorczej lub przyłącza kablówki.

2 polubienia

dzięki, konkretna wypowiedź :slight_smile: Sporo przeszedłeś i trochę tego właśnie chciałbym uniknąć - wybrać raz jakieś rozwiązanie, które nawet jeśli będzie trochę droższe, to zostanie porządnie od razu zrobione i będzie działać na lata. Stąd moje pytanie, stąd też rozważania o systemach zamkniętych, w obrębie którego jednak dogadywanie się urządzeń będzie lepsze. Że to ogranicza, oczywiście, sprawdzam w jakim zakresie, jakie sposoby komunikacji dane systemy oferują itd. W systemach zamkniętych może mnie pokonać także po prostu cena (w sensie gdy będzie zbyt wysoka to zostanie to z automatu odrzucone), to też jest całkiem możliwe, ale myślę że nic mi nie szkodzi orientacyjnie popytać i rozeznać się, aby mieć szerszy obraz.

Jeśli chodzi o ostatni akapit: no tak, masz rację, ale jak inaczej myślałeś? :smiley: Od początku mówię, że chodzi o mieszkanie. Któryś deweloper robi takie cuda pod smart home w standardzie i kładzie specjalne instalacje jak klient ma taki humor? Pierwsze słyszę, chyba że sam deweloper wciska jakiś system od siebie, to może. A tak to można sie dogadywać na wspomniane zmiany lokatorskie, ale to jest dodatkowo płatne i nie musi zostać przez dewelopera zaakceptowane. Ja to w pełni rozumiem, jak dla mnie taki jest urok bloku - zbudowany tak, aby był jakiś najbardziej podstawowy standard, a klient albo to akceptuje i kupuje albo nie. O instalacje prosić to sobie mogę, już dawno mam podpisaną umowę i deweloper nie zrobi nic poza nią, choćbym prosił. Z resztą znając etap prac budynku, to obstawiałbym, że moje mieszkanie już dawno ma wszystkie instalacje położone, więc choćbym i nawet bardzo ładnie prosił, to nikt nie pójdzie wszystkiego rozwalać, bo mam taką zachciankę. Na wejście dostanę 1 gniazdo ethernet oraz 1 gniazdo anteny/kablówki, tak jest w projekcie który deweloper mi przekazał, więc to też od początku wiem. Co prawda ten projekt nie obowiązuje ściśle dewelopera, nie jest częścią umowy - to tylko poglądowe. Tak więc jestem świadomy jak to wygląda, wypruwanie całej instalacji może być kłopotliwe, więc być może kierunek to będzie system rozproszony, to się jeszcze okaże.

No, ale to właśnie tak wygląda - jest część deweloperów, którzy oferują jakieś systemy (a raczej konkretnie jeden do wyboru - można go chcieć lub nie… :smiley: )
Natomiast w drugiej kwestii, to owszem - o ile tylko nie jest za późno, to radykalne modyfikacje są możliwe i z całą pewnością jest to rozwiązanie tańsze niż późniejsza wymiana instalacji (nawet jeśli dopłata wydaje się absurdalnie droga).

Ok, ale to jest wtedy nadal “standard dewelopera” - można jak to ładnie powiedziałeś chcieć lub nie :smiley: Zostaje wtedy tylko opcja własnych zmian. U mnie na te jest już na pewno za późno, o ile nie było za późno nawet już gdy podpisywałem umowę, bo sporo w tamtym momencie było zrobione. Nie ma co drążyć, będę myślał co zrobić dalej mając stan taki jak jest planowany do oddania, po prostu :wink:

Też tak myślałem na początku ale po przemyśleniach całkowicie zrezygnuje z instalacji nagłośnienia (zamiast tego dodatkowe gniazdka zasilające na głośniki z chromecast) a gniazdko antenowe (do anteny i anteny satelitarnej) będzie tylko jedno w salonie, w dobie telewizji internetowej więcej gniazdek tv-sat uważam za zbędne.
Napewno moja instalacji ethernet będzie rozbudowana - dużo gniazdek na ścianach, dodatkowe na suficie na access pointy (min. dwa na poziom), ethernet do zasilania kamer i domofonu.
W kwestii instalacji elektrycznej - tak jak @szopen radzi, wszystkie kable do rozdzielnicy (u mnie poza roletami, które będą sterowane modułami dopuszkowymi bo za dużo kabli musi pójść do rozdzienicy), do sterowania światłem wszystkie łączniki dzwonkowe na przekaźnikach bistabilnych. Taki układ daje duża elastyczność co do dalszego systemu sterowania tym wszystkim.
To wszystko powyżej to tylko moje plany, zobaczymy co z tego wyjdzie po realizacji :grin:.

1 polubienie

Planów, które “przyklepałeś” nie widziałem, ale niedawno przeglądałem plany znajomego (jeszcze przed akceptacją, w sumie nie wiem jak się sprawy potoczyły), z tym, że domku, ale z “masówki” stawianej przez developera, bo właśnie myślał o modyfikacjach pod jakieś proste funkcje ID no i niestety - instalacja elektryczna byłaby pewnie nowoczesna w latach 90 ubiegłego wieku - bardzo namiętnie stosowane wyłączniki schodowe wszędzie, gdzie się da… a to akurat trochę utrudnia modyfikację pod ID (szczególnie, że w ramach cięcia kosztów wszyscy robią instalacje “bezpuszkowe”), w bloku identyczny problem zapewne nie wystąpi, za to na 100% będą inne.

1 polubienie