System smart home do mieszkania

Cześć,

zbliżam się do odbioru nowego mieszkania, stan deweloperski, okolice 50m. Szukam do niego systemu smart home i waham się między różnymi opcjami. Mieszkanie dość małe, nie mam jakichś dużych wymagań i nie mam też bardzo dużego budżetu :wink: Odezwałem się do kilku firm zajmujących się takimi tematami z zapytaniem i został mi wstępnie polecony system ABB free@home. Czy mamy tutaj kogoś, kto miał z nim jakąś styczność, użytkuje, instaluje lub coś takiego? Albo chociaż czytając o nim, komuś rzuca się coś w oczy, jakieś uwagi czy sugestie?

To zdanie jak dla mnie nie pasuje do rozwiązania ABB free@home. I na pewno nie będzie free lecz ABB. Myślę, że za cenę samego panelu serownia od ABB można 50m2 mieszkania zrobić miarę kompleksowo pod smart (zależnie co sobie tam wymarzyłeś)
Jeśli masz jakiekolwiek zacięcie techniczno informatyczne, to tzw. smart home zrobisz sobie sam za ułamek ceny proponowanych rozwiązań danej firmy otwarty na różne urządzenia wielu producentów.

To zdanie jak dla mnie nie pasuje do rozwiązania ABB free@home. I na pewno nie będzie free lecz ABB.

Rozwiniesz? Dobrze rozumiem, że w Twojej opinii wspomniany system jest drogi (w stosunku do innych systemowych rozwiązań)? Miałeś z nim jakąś styczność, coś możesz powiedzieć?

Jeśli masz jakiekolwiek zacięcie techniczno informatyczne, to tzw. smart home zrobisz sobie sam za ułamek ceny proponowanych rozwiązań danej firmy otwarty na różne urządzenia wielu producentów.

Zacięcie mam, też o tym myślałem i to byłoby fajne z jednej strony, ale z drugiej zastanawiam się czy kupienie jednej całości jednego producenta nie będzie po prostu lepsze, bardziej stabilne, dopasowane i wygodne. Z pewnością chciałbym się w wiele rzeczy pobawić i otwartość jest tu dobra, ale stabilne działanie, aby co chwile nie trzeba było tam grzebać, również jest bardo ważne.

Tak, bo wiem że nie potrzebuję jednolitego systemu tupu Fibaro, ABB czy innych. Sam popełniłem ten błąd 4-lata temu ale szybko dojrzałem do szukania rozwiązania otwartego.
Problem z systemami jednego producenta jest taki, że jest jednego producenta. Choćby nie wiem jak wysoko pozycjonowana marka nie zapewni w domu 100% funkcjonalności jaką po czasie chciałbyś mieć. Do tego dochodzi mylne przekonanie, że takie systemy są stabilne może wyjątkiem jest KNX.
Już na pewno nie są dopasowane i wygodne ale o tym użytkownik przekonuje się jak już pomieszka i chciałby coś zmienić.
Jeśli chciałbyś zacząć przygodę w samodzielne skonfigurowanie swojego domu, to osobiście polecam projekt http://ai-speaker.com/. Myślę, że będziesz miał łatwiej niż większość z nas gdy zaczynaliśmy choćby przed rokiem przygodę z Home Assistant Home Assistant .
Podaj jakie masz założenia, co chcesz zrobić, osiągnąć podpowiemy rozwiązania.

Tu jest właśnie pole do tego. Masz system domowy “produkcyjny” gdzie nie grzebiesz i ma być stabilny.
Obok stawiasz na czym bądź np VM i masz poligon dla swoich pomysłów i edukacji. Jak przechodzi testy, to dokładasz funkcjonalność. Ogranicza cię tylko wyobraźnia i zasób wiedzy.

Sam popełniłem ten błąd 4-lata temu ale szybko dojrzałem do szukania rozwiązania otwartego.

Mogę zapytać co wtedy wybrałeś te 4 lata temu i gdzie pojawiły się dokładnie problemy? Co sprawiło że “dojrzałeś”? :slight_smile:

Problem z systemami jednego producenta jest taki, że jest jednego producenta.

To jest problemem i nie jest problemem - zależy jak się na to spojrzy. W przypadku chęci podłączania wielu różnych urządzeń, na wiele różnych sposobów i szukania otwartości, zapewne sporym problemem faktycznie jest.

Do tego dochodzi mylne przekonanie, że takie systemy są stabilne może wyjątkiem jest KNX.

A są niestabilne? Z jakim konkretnie miałeś problemy i jakie były mniej więcej?

to osobiście polecam projekt http://ai-speaker.com/

Hmmm… nie do końca rozumiem sens tego projektu, to jakaś dedykowana bramka, na której jest przygotowany Home Assistant? W czym ta bramka jest lepsza niż taka, którą mogę sobie zbudować sam, dołożyć odpowiednie sposoby łączności/okablowania i zainstalować HA? Poza tym to wygląda na bardzo świeży projekt, dokumentacja wygląda na bardzo podstawową, na GitHubie nie za wiele się dzieje, to nie wróży dobrze.

Podaj jakie masz założenia, co chcesz zrobić, osiągnąć podpowiemy rozwiązania.

Myślę że dość standardowe: sterowanie oświetleniem, jakimiś roletami/żaluzjami, sterowanie ogrzewaniem, zapewne przydadzą się też różne czujniki jak otwarcie okna, czujnik pożaru, zalania, ruchu; może sterowanie niektórymi gniazdkami wł/wył…

Przeczytaj ciekawą dyskusję:

Mam w mieszkaniu kilka żarówek, do tego gniazdka. Wszystko to działa poprzez WIFI i na kilku aplikacjach w telefonie. W grudniu na laptopie z Win10 zainstalowałem sobie HA i teraz wszystko pomału sobie łączę w HA i testuję. Oczywiście nie jest to docelowo. Na razie tylko testy. Docelowego sprzętu jeszcze nie wybrałem. I tak pomalutku, małymi kroczkami buduję sobie sieć. Aż w końcu przyjdzie czas na przesiadkę. Jednocześnie obserwuję to co się dzieje w Ai-speaker. Bo to jest ciekawe rozwiązanie.

Z tym fragmentem to się niezupełnie zgadzam (by nie mówić, że wcale), bo wcześniej sugerujesz system “produkcyjny” na jednej platformie sprzętowej, a “testowy” na innej (a generalnie nawet wirtualizacja i natywna instalacja na identycznym sprzęcie w pewnych aspektach zachowuje się inaczej), powiem więcej mam za sobą etap, gdzie zdalną lokalizację miałem na innej platformie i zdecydowanie odradzam takie posunięcie.

A co do systemów zamkniętych to się zgadzam - bywają problematyczne i to bardziej niż można sobie wyobrazić - po prostu są sytuacje gdzie dochodzi się do “ściany” możliwości, więc trzeba dokładnie określić czego się oczekuje i zadowolić się tym, co system zaoferuje…
(a też z pewnych względów - chyba oczywistych - brak okablowania poszedłem w z-wave jakiś czas temu, ale jako centralkę wybrałem Vera - oczywiście wystąpiły wszystkie wady zamkniętych rozwiązań, choć Vera jest “półotwarta” - systemem centralek sprzed paru lat jest openwrt, ale oczywiście samodzielne grzebanie w systemie nie jest przez producenta wspierane, natomiast tamten system miał całkiem rozwiniętą sieć developerów i wiele rozwiązań po prostu od nich pochodziło w mojej konfiguracji, wskutek dziwnych ruchów producenta ta społeczność się rozpadła, a gdy “dorosłem” do czegoś innego to ostatecznie wybór padł na HA, choć myślałem wcześniej o innych podobnych rozwiązaniach, i teraz krok po kroczku przewalam całość tego co już miałem jako-tako działające do HA traktując bramkę Vera jako "modem " z-wave).

@arkadiusz trochę mam wrażenie, że wpadłeś na to forum by pozycjonować/reklamować system o który pytałeś na wstępie… ale skoro już tu wpadłeś i pytasz to chyba oczywiste, że każdy tu poleci HA lub jakieś jego wariacje (AIS nie będę bronił, bo nie używam, część ich pomysłów mi się podoba, część nie, jeśli się jakoś wygrzebię z sytuacji którą mi sprawiła “korona”, to pewnie kupię ich wynalazek z czystej ciekawości, jeśli oczywiście ich obecna sytuacja nie zmiecie z rynku…).
Jeśli jednak po prostu chciałeś podpytać to podpowiem - wybierz takie systemy, które w tej chwili już się ładnie integrują z HA i postaw na możliwie mało takich systemów (nie ma nic gorszego w “utrzymaniu przy życiu” niż patchworkowa mieszanina).

@angler ok, poczytałem trochę. Wygląda to wszystko całkiem fajnie, obiecująco i ciekawie, ale jakoś mnie nie przekonało. Poza tym, o ile dobrze widzę, to urządzenie nadal jest nazywane jako “dev”, a ja nie szukam czegoś na - jak to wcześniej określiłeś - poligon, tylko rozwiązania, które pozostanie ze mną na lata i będzie w miarę dopracowane i niezawodne.

@Grzegorz_R dzięki za wypowiedź, ja jak najbardziej wiem, że tak się da, tyle że nie o to mi chodzi. Nie mam czasu na budowania systemu małymi kroczkami i kombinowanie z tym czy z kilku aplikacji na telefonie uda się zejść na samego Home Assistanta. Ja dostaję mieszkanie, wchodzę i mam kilka tygodni aby to zrobić :smiley: Jasne, później fajnie będzie sobie eksperymentować, dobudować sobie coś własnego, ale generalnie chcę to zrobić porządnie na start, a nie testować i bawić się w sklejanie małych klocków nie wiadomo przez ile czasu. A WiFi nie nadaje się do obsługi gniazdek czy żarówek, więc jak dla mnie to odpada. Tzn. z pojedynczymi urządzeniami to pewnie nie ma żadnego problemu, ale całego systemu inteligentnego domu na Wifi bym nie budował, a więc wolę całościowo zrobić to dobrze.

@szopen mylne wrażenie, na forum jestem ładne kilka miesięcy, może nie najbardziej aktywny, ale coś tam pytałem o przygotowanie mieszkania i HA już dawno temu. Nie mam nic wspólnego z tym systemem, firmą która go produkuje ani żadnym innym systemem. Po prostu został mi zaproponowany do instalacji i zacząłem szukać, a że nie znalazłem nic specjalnego, to zacząłem pytać. Co więcej, mogę nawet śmiało powiedzieć, że po tym co zobaczyłem o tym systemie, takim “pierwszym wrażeniu” w postaci braku opinii czy informacji od ludzi na jego temat, bardziej przekonuje mnie obecnie Grenton, polecany przez bardzo wiele osób. Wpadłem tu bez zbędnego zakładania, pomyślałem że mogę spotkać wiele ludzi i ktoś może mieć różne doświadczenia z różnymi rzeczami, w tym systemami innymi niż budowanymi samodzielnie na HA. Tak, chciałem po prostu podpytać. Tak, nie chcę za bardzo mieszać, stąd też mam wątpliwości co do postawienia HA i na nim mieszaniny różnych urządzeń różnych producentów, ale jednocześnie rozumiem jakie problemy powoduje system zamknięty i co do tego też mam wątpliwości :wink:

To nie zostaje Ci dużo systemów do wyboru (Grenton spełnia Twoje wymagania) a HA w sam sobie nie posiada takiej funkcjonalności. Ja zdecydowałem się na mini-sterownik PLC (Sterowniki w inteligentnym domu), który w sam sobie będzie miał już pewną logikę sterowania, wszystko co bardziej zaawansowane bedzie realizowane na HA, z którego będę mógł także sterować tym sterownikiem. Na Grentona mnie niestety nie stać, moim zdaniem kosztuje to za dużo jak na te funkcjonalności co oferuje.

1 polubienie

Bo ja wiem czy nie zostaje dużo, trochę tych systemów jest, a wykluczenie Wifi chyba niewiele zmienia - przeważnie systemy umożliwiają normalnie komunikację po kablu. Ja jeszcze nie wiem czy mnie na Grentona będzie stać, bo nie mam żadnej wyceny :wink: Prawdopodobnie o takową gdzieś poproszę, warto sprawdzić ile to by wyszło u mnie. Masz ten sterownik PLC, to taka jak rozumiem baza, a co dalej? Dokładasz różne bardziej gotowe urządzenia na “końcach” czy budujesz coś samemu też?

Mam w planach (remont w toku, elektryka planowana na czerwiec), ma sterować całym oświetleniem, czujkami ruchu, może u mnie jeszcze roletami, do tego HA i Zigbee, niczego więcej nie planuję, jeżeli WiFi to bardziej na zasadzie gadżetów.

Niestety nie mam na to czasu, używam gotowych “klocków”.

1 polubienie

Cztery lata temu poszedłem na etapie budowy domu w radiowy system Exta Life firmy Zamel (tej od produktów z Supla). Była to nowość, prostota instalacji, łatwo konfigurowalne, działa niezależnie od kontrolera oraz lokalnie (fizyczne przyciski - tradycyjna instalacja). Wydawało mi się, że dobre rozwiązanie jednej firmy z renomą i porządną elektroniką. Nie chciałem wywalać wielkiej kasy, smart miał załatwiać rolety, oświetlenie a z czasem może inne funkcje. System cierpiał na poważne braki programistyczne od początku i nic z tym nie mogłem zrobić. Brakowało obiecywanych modułów i nawet jak coś wypuszczali na rynek, to nie miałem wpływu na to jak produkt działał.
Dopiero odkrycie integracji z HA jednego z użytkowników tego systemu, otworzyło mi oczy i pozwoliło pomyśleć, że ExtaLife to nie wyrok.
Link do forum ExtaLife - Natywna integracja z Home Assistant (komponent) 2.1.
Dziś zespół AIS wraz z twórcą integracji dodaje ją jako natywną z GUI asystenta.

AIS prowadzi tak jak HA cykle wydawnicze i podąża za nimi zawsze o jedną wersję wstecz dla kanału stabilnego. Na takim jestem i pracują moje automatyzacje w HA na bramce AIS. Gro urządzeń to odbiorniki Exta Life. Przybywa sporo urządzeń po Wi-Fi z Tasmota działających z bramką po MQTT. System radiowy jest niezależny od HA. Może działać bez niego jak i same odbiorniki mogą pracować z nadajnikami niezależnie od systemów parowane 1-1 czy w grupy.
Bez problemu zintegrowałem wszystko co się znajduje w domu i jest “smart”. Monitoring na chńskich kamerach, TV, odkurzacz itp. Mógłbym zintegrować alarm Satel ale nie tę centralkę wybrałem 4 lata temu. Mogę dokładać urządzenia Zigbee jak przyjdzie ochota. Jeśli na tym etapie budowy i wyposażania masz dom, to możesz mieć go prawdziwie "smart’ dla wielu, wielu funkcji o których dziś nawet możesz nie wiedzieć, że są spod palca - dzięki HA.
Jeśli już się przekonasz do HA, to z AIS po prostu będzie dużo mniejszy próg wejścia. Nikt nie każe Ci dołączać do kanału Beta i być ich testerem. Możesz być na stabilnym kanale wydawniczym i cieszyć się ze stabilności systemu i jego rozwoju. Home Assistant nie przestanie cię pozytywnie zaskakiwać.
Miej również świadomość, że nie ma dziś laszej platformy, która nadążała by za rozwojem technologii IoT.
Co do Grenton, polecam kolejną lekturę:
https://support.grenton.pl/pl/support/discussions/topics/35000012289

Nie chciałem wywalać wielkiej kasy, smart miał załatwiać rolety, oświetlenie a z czasem może inne funkcje. System cierpiał na poważne braki programistyczne od początku i nic z tym nie mogłem zrobić

Czyli jak dla mnie popełniłeś po prostu błąd wybierając rozwiązanie na bardzo wstępnym etapie rozwoju i niesprawdzone. Zakładając ten temat, z pytaniem o najpierw wspomniany system, chciałem uniknąć np. tego i dowiedzieć się czy ktoś coś o nim wie :wink:

Poza tym, wydaje mi się, że błędnie zakładasz, że nie mam pojęcia o tym co potrafi HA i dlatego patrzę na systemy zamknięte. A jest wprost odwrotnie, znam Home Assistanta i jego możliwości. Na pewno nie wszystkie, ale sporo znam, testowałem i sprawdzałem. Mam postawioną małą instancję obecnie, co prawda za wiele ona nie robi, bo po prostu nie mam za wielu urządzeń i nie chcę ich kupować, będą wybierane dopiero pod nowe mieszkanie. Ale HA mam, działa sobie, mam nawet dodatkowo swoje skromne własne integracje/pluginy, choć to co prawda bardziej łączenie danych z pewnych usług online w jedno miejsce (w sensie do HA, tak dla wygody) niż coś smart wewnątrz domu. Nie wiem więc czy nie przestanie mnie pozytywnie zaskakiwać i nie wiem czy się finalnie na niego zdecyduję, to się okaże, ale bardzo możliwe że tak. Wiem że Grenton nie ma pełnej integracji z HA, tak jak i system o którym pisałem w pierwotnym poście. Jednak nie wszystko się sprowadza do HA. Ja wiem, że to jest forum głównie na jego temat, że kanał Artura jest głównie o tym i spoko, nic do tego nie mam. Powiem nawet, że HA jest bardzo fajny, na pewno dużo lepszy niż Domoticz, który jak dla mnie był fatalny. Cieszy mnie że jest w Pythonie, super że jest open source, no fajna sprawa. Liczyłem jednak przychodząc tu, że można się nie zamykać na wszystko inne poza HA.

z AIS po prostu będzie dużo mniejszy próg wejścia. Nikt nie każe Ci dołączać do kanału Beta i być ich testerem. Możesz być na stabilnym kanale wydawniczym i cieszyć się ze stabilności systemu i jego rozwoju

A jest stabilny kanał wydawniczy? Nie orientuję się, ale na Allegro jest napisane wyraźnie:

Czym jest wersja deweloperska ? Jest to platforma, którą rozwijamy i przygotowujemy do umieszczenia w naszym końcowym produkcie - inteligentnym głośniku.

Jeśli wiec to jest ciągła wersja deweloperska, to nie kwalifikuje się do użycia “produkcyjnego” - podpięcia do nowej instalacji w domu, która ma niezawodnie działać na lata - w mojej ocenie oczywiście. Do testowania, próbowania czegoś nowego, może próby zmiany aktualnej instalacji jak ktoś nie ma nic i eksperymentuje - pewnie. Ale jak kładę coś zupełnie nowego, na czysto, co ma służyć, to nie włożę tam niczego co jest niesprawdzone i jest ciągle testowe, bo to się może skończyć tak jak Twoja przygoda, którą zacytowałem na początku. Oczywiście, to głównie sama centralka, a reszta urządzeń może niezależnie pozostać, ale nadal.

Mam Grentona (zarówno 1.0 jak i 2.0) i AiS i z całą odpowiedzialnością mogę ci powiedzieć że AiS nie jest mniej stabilne w wersji DEV niż Grenton w wersji produkcyjnej. Powiem więcej, przewodówka Grentona jest w miarę ok. natomiast zwave jest bardzo niestabilne. Zigbee na AiS działa szybciej i stabilniej niż przewodowy Grenton który bez znanego mi powodu potrafi łapać lagi co jest bardzo wkurzające np. przy sterowaniu oświetleniem. Do tego MyGrenton ma mnóstwo ograniczeń w stosunku do aplikacji AiS.

1 polubienie

@arkadiusz wszystko rozumiem co piszesz ale nie znajdziesz dla siebie systemu smart home, za dwa lata będą te same problemy do rozwiązania o których piszesz dzisiaj. Można kupić coś dziś lub czekać kolejne lata :wink:.

1 polubienie

myślę że znajdę, to jest kwestia po prostu wyboru czy idę w któryś bardziej zamknięty gotowiec jednej firmy i ewentualnie dodatkowo HA i jakieś tam dodatki czy idę typowo w HA i budowanie wszystkiego po swojemu :smiley: wybór nie jest prosty, ale w końcu będe musiał go wykonać, 2 lata na pewno nie mogę czekać :stuck_out_tongue:

Dzięki, to jest jakiś konkret. Aby nie było, nie podejrzewam AiS o niestabilność, nie korzystałem, więc po prostu się uczciwie nie wypowiadam. Jeśli jednak twórcy tak to oznaczają, to zakładam że mają ku temu powód i faktycznie jest to wersja typowo deweloperska. Chyba że źle oznaczają, a wszyscy tego używają jako wersji produkcyjnej, nie wiem. Jak dla mnie gdy coś jest oznaczone jako “dev” “beta” “testing” itp. to znaczy, że trzeba się temu uważnie przyjrzeć, a nie z automatu uznawać za gotowe. Co jednocześnie nie oznacza że wszystko co nie ma takiej informacji jest gotowe i nie trzeba się przyglądać hehe :smiley:

To teraz mnie zaskoczyles bo każde urządzenie Zwave jest certyfikowane czyli musi działać z każdą centralką Zwave (nie to co Zigbee) a lagi na przewodowej instalacji mogą wynikac tylko z problemów elementów wykonawczych. Cała automatyka przemysłowa działa po kablu i nie ma tam mowy o opóźnieniach.

Będzie to tak długo wersja deweloperska jak długo HA nie osiągnie wersji “produkcyjnej”, AIS to zmodyfikowana wersja HA.

1 polubienie