System smart home do mieszkania

Polecam sieć mesh, masz caly czas jedną siec, mam tenda MW6, 4 kostki stoją na komodzie, biurku, szafie
dom 180m w poziomie, 115% zasiegu :slight_smile: i prawie hektar dokoła domu gdzie nie pojde tam zasieg :slight_smile:

1 polubienie

Używam rozwiązania Ubiquiti UniFi, mam UAP-AC-LR i nic i nikt nie przekona mnie do innego rozwiązania :smile:. Możliwości rozbudowy tego systemu są ogromne: firewall, kontroler sieci, switche z/bez PoE, kamery, nawet światła. Polecam, nie znalazłem niczego innego klasy enterprise w normalnej cenie, a zarządzanie bardzo proste.

1 polubienie

Ja żałuję, że nie mam instalacji głośnikowej z prawdziwego zdarzenia, a audiofilem się jakoś nie czuję i wiem że istnieją świetne bezprzewodowe systemy (choćby MusicCast, bo niestety najbardziej usieciowany Sonos jakoś mnie na kolana nie rzucił), ale nigdy w życiu nie zdecyduję się na “plastikowe pierdziawki” zamiast realnego nagłośnienia (choćby tylko w salonie), owszem te głośniczki są coraz lepsze, ale prawa fizyki sa trudne do przeskoczenia… w pozostałych kwestiach - owszem tradycyjna tv jest w odwrocie, więc instalacja antenowa traci na znaczeniu (ale to chyba raczej kwestia wieku użytkownika - im starszy tym bardziej wraca do tradycji :stuck_out_tongue: czyli oglądania tv po robocie)

Jeden rabin powie “tak”, drugi rabin powie “nie”
(moim skromnym zdaniem fast roaming jest lepszy od mesh, więc kabelki się jednak przydają).

Przymierzam się do wymiany routera na Asuswrt-Merlin w połączeniu z UAP-AC-LR @macek czy to będzie dobra para?

Nie zaprzeczam, potwierdzam, w tym wieku już się tak ma ale do Netflixa też się przekonałem ale tylko na tv :grin:

O to właśnie chodzi, mesh tylko tam gdzie zabrakło kabla.

Mogę się tylko w tej kwestii wypowiedzieć - gorąco polecam, stosunek cena/jakość wręcz idealna, pierwotnie kupiłem UAP-AC-LITE (oszczędności) ale oddałem, mój egzemplarz faktycznie piszczał co było uciążliwe szczególnie w nocy jak dom się wyciszał wiec kupiłem model wyższy - UAP-AC-LR, od tego czasu zero problemów z WiFi. Do tego mam router Mikrotika hEX S, z AP para jak dla mnie idealna. Może kiedyś skusze się na UniFi Security Gateway, czas pokaże.
Z ciekawości sprawdziłem uptime Mikrotika i AP: 95 dni czyli od ostatniego zaniku zasilania, w przypadku problemów z dostępem do internetu restartuje tylko GPON ONT dostawcy ISP, zdarzają się zwiechy tego urządzenia.

1 polubienie

Czy odwiedzałeś budowę i robiłeś sobie dokumentację zdjęciową z przebiegu instalacji elektrycznej? Jeśli nie to w polskich warunkach deweloperskich jest to wolna amerykanka i przed wbiciem gwoździa w ścianę sprawdź czy czasem nie idzie tamtędy jakiś przewód. Deweloperka w większości budów jakie odwiedzałem to budowa po taniości. Przewody szły albo rzucone po podłodze, albo od punktu do punktu po najkrótszym odcinku (bez trzymania się standardu pionowych i poziomych linii). Kłopotem dla właściciela mogą być też przewody w konstrukcji zadaszenia / dachu bez peszla.
Wtrąciłem to tylko tak, bo z tego co doczytałem, to zamierzasz rozbudować swoją sieć elektryczną o sieć komunikacyjną. Bo preferujesz sterowanie przewodowe. Dla takich rozwiązań ma również znaczenie jakie puszki elektryczne zostaną osadzone. W deweloperów najczęściej są to płytkie, a dla rozwiązań Smart lepiej mieć głębokie.

1 polubienie

Nie odwiedzałem, ja sam akurat nie próbowałem, ale od innych wiem, że deweloper nie zgadza się na wejście na teren budowy. Tak, wydaje mi się, że preferowanie sterowania przewodowego będzie lepsze, więc będę próbował tak to robić, a tam gdzie się nie uda najwyżej dokładać coś bezprzewodowo.

Takie niechlujstwo umożliwia właśnie “technologia bezpuszkowa”, natomiast słyszałem, że domówienie do instalacji puszek łącznikowych podwaja jej cenę(!?).
Natomiast faktycznie zapomniałem zasugerować wymianę puszek na głębokie lub z kieszenią (ich wymiana w już istniejącej instalacji należy do bardziej upierdliwych czynności równocześnie nie stanowiąc żadnego problemu na etapie pierwotnego montażu instalacji.

Jeszcze jedno spostrzeżenie - na podstawie planu znajomego wspomnianego nieco wcześniej - pierwsze co mu zasugerowałem to podwojenie liczby gniazdek względem tego co sugerował projektant, za wyjątkiem gniazdek dedykowanych do dużego AGD, bo (jak mam nadzieję) teraz już chyba zawsze się projektuje dedykowane gniazdka: lodówki/zmywarki/pralki/suszarki i ewentualnie kuchenki jeśli nie jest elektryczna, (bo elektryczna to oczywiście odpowiednie przyłącze będzie miała w standardzie).

Z pewnością kwestia puszek będzie do sprawdzenia, w podpisanych dokumentach nie jest określone jakie to będą puszki. Gniazdka wg planu dewelopera wyglądają ok do takiego domyślnego układu jaki przewidział deweloper, nie wiem jak tam na obwodach podzielą, no ale samo ułożenie ma sens, choć to jeszcze będzie do dokładnego zaplanowania i tak. W kuchni będzie pewnie płyta indukcyjna, w dokumentach jest także że musi być doprowadzone 400V puszka/kostka.

To nie jest kwestia do sprawdzenia - wszyscy kładą płytkie , jeśli tego odpowiednio wcześniej nie ustalisz (a wspomniane puszki łącznikowe to “zupełnie inna para kaloszy” - tych nie ma wcale w instalacjach “bezpuszkowych” - tu w razie życzenia wykonania w |technologii puszkowej" pewnie padnie argument - “ale tak się tera już nie robi” :stuck_out_tongue: ), a do kuchenki elektrycznej MUSI być przyłącze (i oczywiście zabezpieczenie), zasadniczo to wspomniane wyżej AGD powinno tez mieć oddzielne zabezpieczenia (nie jestem na bieżąco z normami, ale pewne podstawowe rzeczy są już znormalizowane od ładnych paru lat, tylko np. suszarki kilka lat temu nie były jeszcze tak modne, więc na 99% ich żadna norma nie przewiduje).

Gniazdek zawsze będzie za mało - przemyśl ten temat na spokojnie (no OK bywają wyjątki, ale chyba tylko w przypadku kogoś, kto nie używa żadnego sprzętu elektrycznego :stuck_out_tongue:)

1 polubienie

Nie spotkałem się z sytuacją w której deweloper nie zgodził by się na wejście klienta na budowę, jeśli nie miał nic do ukrycia. Warunkiem wejścia na budowę było spełnienie zazwyczaj warunków posiadania kasku oraz odblaskowej koszulki - po uprzednim ustaleniu terminu.
Wejście na budowę klienta, pomijając zaangażowanie kierownika budowy, nie wiąże się z żadnymi niedogodnościami dla dewelopera przy budowie małych osiedli, szeregowców czy domów jednorodzinnych. Kierownik budowy zazwyczaj koordynuje wszystkie ekipy budowlane, oraz rozwiązuje bieżące konflikty czy niespodzianki na placu budowy i jest obecny na budowie zazwyczaj przez 7 godzin w ciągu dnia.
No może w tej chwili zmieniła coś sytuacja epidemiologiczna, ale z praktyki wiem że covid-19 tak jak marketów, budów nie dotyczy :slight_smile:

Takie podejście developera zapaliło by mi żółtą lampkę ostrzegawczą i przed podpisaniem odbioru lokalu dokonał bym szczegółowej inspekcji zgodności z warunkami umowy oraz normami budowlanymi. Najlepiej zatrudnić do tego osobę która się na tym zna, posiada odpowiednie uprawnienia i sprzęt - ale nie z okolic, by się nie okazało że mają jakieś koneksje. Zaoszczędzi to kupę czasu inwestorowi na użeraniu się później z deweloperem w kwestiach poprawek itd. Jeden z klientów opowiadał mi że podczas takiego odbioru spisano protokół z rozbieżności który zawierał kilkaset pozycji.
Kiedy mam kontakt z ludźmi świeżo po wprowadzeniu do swojego nowego domu/lokalu (czasem nawet po roku użytkowania), często słyszę historię typu że wszystko było dobrze do momentu podpisania odbioru - potem wszelkie poprawki, zgłaszane usterki czy uwagi były traktowane bardzo opieszale.

Skąd to wiem? Kiedyś pracowałem jako doradca techniczny i jeździłem po budowach szkoląc instalatorów w budowie instalacji SCO - na etapie stanu surowego. Obecnie najczęściej ze świeżo upieczonymi lokatorami mam do czynienia montując im gazomierze.

Wiem że to dość mocny OFF-TOPIC, ale zostawiam dla potomnych, bo temat mocno związany z uzbrojeniem i dopilnowaniem nowej inwestycji pod Smart home. @macek proszę nie denerwuj się :wink:

2 polubienia

Tak, oczywiście nie podejmę się odbioru samemu i na pewno wszystko będę chciał z kimś sprawdzić, sam się po prostu na tyle nie znam i nie mam sprzętu. Dlaczego padały informacje, że się nie zgadza to nie wiem, jak mówiłem sam nie próbowałem, do tej pory nie czułem jakiejś wielkiej potrzeby, bo deweloper dostarcza sam co miesiąc ogólne informacje o postępie, z zewnątrz generalnie widać, że co tam się dzieje i postępuje też, a jak mówiłem na budowlance się nie znam, więc sam wiele nie zweryfikuję poza tym, że coś się po prostu dzieje :stuck_out_tongue: To jeden z większych ogólnopolskich graczy, jak do tej pory wszystko szło ok, więc powiedzmy, że mam w miarę zaufanie czy raczej po prostu nie mam powodu do podejrzeń, że coś tam źle idzie, więc nie sprawdzałem dokładnie. Wejście przydałoby mi się chyba nawet bardziej bliżej terminu oddania, aby zrobić jakieś pomiary pod urządzanie.

@Marcin_Domański jesteś moderatorem tego forum więc cicho siedzę i się uśmiecham :wink:

Witam forumowiczów, też pozwolę sobie zadać pytanie laika skoro już temat podobny jest założony. Jestem przed wykończeniem piętra 120m2 w domu dwurodzinnym(dwu lokalowym). Dół już dawno zrobiony, zostało to jedno piętro. Elektrykę będę kładł od zera ze swoją rozdzielnicą. Wizję na smart home miałem taką, że postawię sobie HA, zrobię głębokie puszki oświetleniowe, tam powsadzam shelly lub shelly dimmery w zależności od potrzeb, ogrzewanie grzejnikowe, narazie nie ma sensu sterować bo kocioł zasypowy, po wymianie docelowo siłowniki z tech sterowniki + czujniki temperatury w pokojach (też myślałem o tych z shelly, podpinam sobie adapter do zasilacza i kładę w jakimś miejscu bezbateryjnie ), integracja z piecem to inna sprawa, ale też już mam ogarnięte jak to zrobić bezprzewodowo bo kotłownia 2 piętra niżej, a tam kucie już nie wchodzi w grę. (docelowo piec na pellet i sterownik tech st-555).
Ewentualne spięcie klimatyzacji również bezprzewodowo i dogrzewanie w razie potrzeb. Rekuperację przez modbus też już myślę, że wiem jak zrobić ;). Tak więc po tym przydługim wstępie przechodzę do sedna: całość jak widać chcę/chciałem oprzeć na wifi. Sądząc po wypowiedziach kolegów wyżej mam coraz więcej wątpliwości. Chciałbym się zapytać o kwestię np oświetlenia i czujników temperatury/wilgotności oraz czujników ruchu w jaki sposób spiąć to przewodowo z HA?
EDIT: znalazłem temat Bramka MySensors :slight_smile:
EDIT2: jak oceniacie mój pomysł opisany powyżej?

A jak chcesz rozwiązać domofon, zamierzasz z góry schodzić do każdego gościa?

Na początku myślałem o takim rozwiązaniu, ostatecznie, jak pisałem wyżej, mam zamiar zastosować mini-PLC - przekaźnik programowalny.

Nie widzę z tym problemu, znajomi najczęściej i tak dzwonią na telefon wcześniej, że już są :slight_smile: Mieszkam bez domofonu całe życie.

A co cię skłoniło do mini-PLC ? Oraz jaki sterownik planujesz wybrać jeżeli można wiedzieć?
Ciekawy jest ten projekt GetWired, który podlinkowałeś w temacie o MySensors.

Tu opisałem dlaczego Oświetlenie - Instalacja - Przekaźniki - Integracja - HA - #12 przez macek, warto przeczytać cały wątek, dodatkowe informacje są także w Sterowniki w inteligentnym domu.

Wacham się między easyE4 firmy EATON a programowalnych sterownikiem logicznych FLC firmy F&F. Jeżeli nie będę korzystał z elementów wykonawczych sterowanych po ModBus to wybiorę easyE4.

2 polubienia

Gdybyś pominął:

https://www.relpol.pl/Produkty/Przekazniki-Programowalne

A może sterownie przewodowe oprzeć na Satel Integra?

Widziałem, analizowałem, w mojej opinii przegrywają z konkurencją.

Można, jest integracja z HA (Satel Integra - Home Assistant), sporo informacji jest już na forum, skorzystaj z opcji Szukaj i wpisz: Satel. Przeczytaj Po co montować czujniki ruchu w toalecie?, to jest robione na Satelu. Niedługo będę miał sprzęt na testy, zobaczymy czy uda mi się to ogarnąć wszystko razem (programowanie centrali, moduł ETHM-1 Plus, expandery itd. ogólnie sporo nowych rzeczy i “rzeźba”).

1 polubienie

@Łukasz_Jancarz
Nie znalazłem czegoś takiego jak st-555 - może masz na myśli st-505?

No i tu przy okazji pytanie raczej do wszystkich - czy ktokolwiek integrował to już z HA?
(bo o tym, że producent jakoś się nie garnie do takiej integracji to już wiem)