Szybkie porady - Robimy sobie zegarek - błąd

spróbuj usunąć ’ ’ w data_time_iso

ja mam tak : - “date_time_iso”

a ja tam podpatrzyłem growatta… :grin:, pozdrawiam kolegę od prunda

1 polubienie

Dokładnie @Bartek - to literówka - nie data tylko date

Dzięki wszystkim za zainteresowanie, niebawem sprawdze wszystkie Wasze uwagi i dam znać :slight_smile:

Faktycznie była to literówka :open_mouth:

Po poprawnym wpisaniu działa normalnie :slight_smile:

Witaj, Jak dokładnie powinien wyglądać cały kod po uwzględnieniu tej poprawki

Czy możesz dodać ten kod do filmu z instrukcją ? próbowałem dokleić w różne miejsca i niestety nie działa. Chciałbym osiągnąć efekt zegarka bez dodatkowych krajów ale niestety po usunięciu other_time: - karta lovelace przestaje być aktywna.

@Marcin_Złotek sorry nie doczytałem pytania, więc poniższa odpowiedź nie na temat… (a szkoda kasować tego co napisałem poniżej, więc chciałem przewalić to do poprzedniego posta, ale forum nie umożliwia edycji tak starych postów…) niestety nie mogę pomóc, nie widziałem poradnika Artura na ten temat, ale faktycznie trzeba zmodyfikować kod (pochodzący od oryginalnego autora nie ma takiej opcji).

Aby się pobawić zegarami i czasem w HA to w configuration.yaml dodajesz

  - platform: time_date
    display_options:
      - 'time'
      - 'date'
      - 'date_time'
      - 'date_time_utc'
      - 'date_time_iso'
      - 'time_date'
      - 'time_utc'
      - 'beat'

A jeśli mówimy o takiej karcie

to instalacja zgodnie z zaleceniami autora - wrzucasz plik clockwork-card.js do katalogu
/local/custom-lovelace/
czyli np. spod windows w udziale samby to:
\\TWOJ-HA\config\www\custom-lovelace
(ale można użyć dowolnej metody umieszczenia tam pliku, np. ftp)

i dodajesz resource (zasób) typu js w konfiguracja->dashboardy->zasoby
zawierający ścieżkę do pliku, czyli /local/custom-lovelace/clockwork-card.js

A w edytorze kart

type: 'custom:clockwork-card'
locale: pl-PL
entity: sensor.date_time_iso
other_time:
  - America/Toronto
  - Europe/London
  - Europe/Paris
  - Asia/Shanghai
  - Asia/Tokyo
  - Australia/Sydney

i wtedy uzyskasz coś takiego
clockwork_custom_Screenshot_2021-02-08 Przegląd - Home Assistant
PS dla tej karty w konfiguracji HA wystarczy tyle (reszta oczywiście bez zmian):

  - platform: time_date
    display_options:
      - 'date_time_iso'

Kontynuując OFFTOPIC- w eksperymentalnej instalacji mam też coś takiego:

karta bazuje na

i jest to pionowy stos 4 kart (zastanawiałem się nad wykorzystaniem w “produkcyjnej” instalacji jakiegoś z wariantów…)
kod dla edytora kart

type: vertical-stack
cards:
  - type: 'custom:bignumber-card'
    entity: sensor.date
    scale: 45px
  - type: 'custom:bignumber-card'
    entity: sensor.time
    scale: 90px
  - type: 'custom:bignumber-card'
    entity: sensor.date_time
    title: Najpierw data
    scale: 35px
  - type: 'custom:bignumber-card'
    entity: sensor.time_date
    title: Najpierw czas
    scale: 35px

Natomiast jeśli ktoś woli analogowy zegar, to istnieje zinternacjonalizowana przez @breti wersja zegara napisanego pierwotnie przez nieżyjącego już naszego amerykańskiego kolegę znanego jako Villhellm

a może on wyglądać np. tak:
breti_Villhellm_clock_dark_Screenshot_2021-02-08 Przegląd - Home Assistant
breti_Villhellm_clock_light_Screenshot_2021-02-08 Poziomo - Home Assistant
kod dla edytora kart:

type: 'custom:intl-clock-card'
time_zone: Europe/Warsaw
show_continent: true
show_city: true
size: 250
disable_seconds: false
display_date: 'DDD DD MMM YYYY H:mm:ss'
locale: pl-PL
theme:
  background: black
  hands: lightblue
  numbers: white
  border: blue

@szopen dziękuję jestem przekonany że to co opisałeś będzie przydatne dla potomnych. Ja skorzystam z części, a moje pytanie pozostaje nadal aktualne.
Jak powinien wyglądać cały kod po uwzględnieniu poprawki z Issues o której napisał @artur - próbowałem na wiele sposobów wklejania w środku, na końcu, ale niestety nie znam się aż na tyle na .js aby zrobić z tego głównego kod-u + poprawki jeden wspólnie działający.

Witam,
idzie zrobić instalację zegara bez programu Visual Studio Code? Nie mam tego programu a jak bym chciał zainstalować to wyskakuje mi że “ten dodatek nie jest kompatybilny z procesorem twojego urządzenia lub systemem operacyjnym zainstalowanym na twoim urządzeniu”. Jakie macie na to rozwiązanie?

@Raddii
VSC nie jest do niczego potrzebne (tzn. jest to użyteczny dodatek, ale to nie rzutuje, bo to tylko zaawansowany edytor tekstu) zamiast niego zainstaluj sobie File Editor (bo edytor fajnie mieć).

Zgaduję, że masz 32-bitowy system na RPi (jeśli to RPI “czwórka” z minimum 2GB RAM to zmigrowałbym od razu do 64-bitowego).

@szopen mam File Edition ale tak jak na zrzucie widać nie mogę nic dalej zrobić

Mam RPi4 4 GB 64 bitowego.

A u mnie działa… i to na każdej instalacji na dowolnym sprzęcie…
niestety nie używam nabucasa, więc nie podpowiem gdzie szukać problemu.
Próbowałeś dostać się do HA lokalnie?

PS a kliknąłeś w wyszarzonym obszarze?

Ten sprzęt w zupełności jest wystarczający na 64-bitowy system (więc zanim zabrniesz za daleko sugeruję przesiadkę, oczywiście aby nie utracić tego co już zdążyłeś osiągnąć najpierw snapshot i kopia w bezpieczne miejsce, a najlepiej świeża instalacja na INNYM nośniku i na niego import ustawień ze snapshota - w razie W masz wtedy nienaruszony system ten co masz teraz, oczywiście w takim wypadku należy “ładnie” zamknąć system (shutdown host) i swoje odczekać przed odłączeniem zasilania; RPi4 sygnalizuje bezpieczny moment charakterystycznym miganiem LED - jest to 10 mignięć bodajże z częstotliwością około 2Hz oraz bodajże wyłączenie zasilania na portach USB).

@szopen ale z tego co kojarzę to ja juz instalowałem HA na 64 biowym systemie.

@Raddii Na aarch64 (arm64) VSC jest dostępne, a na arm32/armhf nie jest - stąd mój wniosek (przynajmniej tak jest w przypadku HassOS, bo jeśli to inny rodzaj instalacji to z pewnością wiesz co i jak instalowałeś i dlaczego masz nieobsługiwany system).
Jeśli jesteś przekonany, że masz 64-bitowy system to sugeruję restart HA i ewentualnie całej maszyny.

Swoją drogą sprawdzenie jaki masz system jest dość banalne:
Konfiguracja->informacje i wiesz wszystko

Kluczowy wydaje się być przyrostek -v8 za wersją systemu
to jest właśnie 64-bitowy HassOS na RPi4:

System Health

version: core-2021.2.1
installation_type: Home Assistant OS
dev: false
hassio: true
docker: true
virtualenv: false
python_version: 3.8.7
os_name: Linux
os_version: 5.4.83-v8
arch: aarch64

dla porównania - tak wygląda 32-bitowy (jakkolwiek to RPi0 więc pewnie wygląda nieco inaczej niż 32-bitowy system na RPi4)

System Health

version: core-2021.2.1
installation_type: Home Assistant OS
dev: false
hassio: true
docker: true
virtualenv: false
python_version: 3.8.7
os_name: Linux
os_version: 5.4.83
arch: armv6l

@szopen u mnie jest tak:

armv7l jest 32-bitowy, to jest w twoim przypadku skutek instalacji 32-bitowego systemu na 64-bitowym hardware.
Nie wiem kiedy instalowałeś system, ale jeszcze niedawno (w 2020r) wersja 32-bitowa była zalecana, ale to odeszło do przeszłości, teraz dla sprzętu takiego jak wspomniałem wyżej, czyli >= 2GB RAMu większy sens ma system 64-bitowy (o ile oczywiście sprzęt jest na 64-bitowym procku, ale RPi4 jest) i o ile nie marzysz o wykorzystaniu GPIO maliny (jak dotąd obsługiwane jedynie w wersji systemu 32-bit).

Dopatrzyłem się jeszcze jednej ciekawostki na tym screenshocie
u Ciebie (nie wiem z jakiej paki) clockwork-card.js jest katalogiem (zamiast plikiem) więc raczej nie jest to dziwne, że się nie daje potraktować edytorem tekstu.

tak to powinno wyglądać

@szopen temat zegarka udało mi się ogarnąć ale idąc za Twoją radą chciał bym przeinstalować system jak najmniej boleśnie. Jest może jakiś filmik który pokazuje jak to zrobić albo dokładna instrukcja?

Podpowiedzcie co może być nie tak?