Szybkie porady - Robimy sobie zegarek - błąd

Nie zainstalowałeś komponentu niestandardowego

custom:clockwork-card

lub po jego instalacji nie uruchomiłeś ponownie HA

Chyba mam:

Konfiguruję zegarek wg. filmiku Artura Konfiguracja Home Assistant - Szybkie porady - Robimy sobie zegarek. Przykładam się, jakby od tego zależało moje życie i zonk :wink: Podczas sprawdzania konfiguracji dostaję błąd:
obraz

Tylko, że line 57 dotyczy integracji z kalendarzem Google:

W linijce 62 masz wcięcie a wpis

sensor:

powinien być bez wcięcia

Zegarek się już pojawił, ale jest błąd w konfiguracji:
duplicated mapping key at line 62, column -92:
sensor:
^

Wklej więcej konfiguracji coś masz zdublowane

Zgaduję, że zdublowany wpis

sensor:
to jest generalnie “nazwa sekcji” więc się nie powinien powtarzać - wszystkie sensory trzeba trzymać w jednej sekcji.

W pozycji 42 masz już sekcję “sensor”, wystarczy, że dopiszesz do tej sekcji wpisy dotyczące - platform: time_date.

Screenshoty owszem są OK, ale jeśli chcesz wkleić sporo tekstu to wykorzystaj linijki zawierające tylko ``` (odwrotny apostrof na polskiej=amerykańskiej klawiaturze jest pod klawiszem z tyldą~) przed i po wklejonym bloku tekstu (oprócz tego jest też narzędzie w menu edycji </>).

OK :slight_smile: Co do błędu, to chyba chodzi o powtórzoną sekcję sensor w 42 i 62 linii? Tylko jak to uporządkować?

linia 62 usuwasz, 63 do 65 przenosisz do lini 48 z uwzględnieniem formatowania

Ok, jest już dobrze :slight_smile:

Odgrzeje starego kotleta…
Mam HA na różnych urządzeniach, a że z HA bawię się dopiero od sierpnia, wyposażyłem się w tablet na ścianie i dopiero dzisiaj przyszedł pomysł na większy zegar. wg filmu zrobiłem na telefonie i bez problemu działa, ale na komputerze i tablecie mam komunikat


więc zrobiłem całą procedure na kompie i na nim działa, ale reszta urządzeń już nie widzi zegara i tak za każdym razem na innym urządzeniu - a mam 5 użytkowników.
czy macie pomysł na ten problem, albo jest już inny projekt zegara…

@stefan1k
Po pierwsze: użyłeś cudzego screenshota, pokaż własnego…

Po drugie: postaw się na miejscu czytającego i dostarcz jasne i jednoznaczne informacje (masz 5 osobnych instalacji HA, czy jedną a próbujesz oglądać ten sam dashboard na 5 różnych urządzeniach, a jeśli tak to na jakich?).

Po trzecie: czy w ogóle czytałeś dokumentację tego niestandardowego komponentu?? (są tam m.in. informacje o niezgodnych przeglądarkach i systemach operacyjnych spod logo z jabłkiem), a pewnie gdybyś się przyjrzał bardziej - ostatnia aktualizacja tego projektu była 4 lata temu (więc ma prawo nie działać, jakkolwiek “u mnie działa”, ale nie jest pora na to abym instalował na świeżo w eksperymentalnej instalacji).

Po czwarte: czy w ogóle użyłeś podstawowych metod radzenia sobie z problemami wyświetlania interfejsu? (odświeżenie okna przeglądarki, wyczyszczenie wszelkich cache która są na drodze między HA a ekranem, na którym chcesz to oglądać)

Po piąte - takich projektów jest od groma - a takie które mają szansę działać znajdziesz np. w HACS wybierając kategorię “Interfejs użytkownika” i używając np. słowa kluczowego “clock”, dlaczego sugeruję HACS? bo nie będziesz miał problemów z aktualizacją takich nietypowych komponentów, a jeśli przestaną być wspierane zostaniesz z dużą dozą prawdopodobieństwa ostrzeżony o tym, że są przestarzałe i niewspierane.

ok, już odpowiadam
po pierwsze to fakt użyłem nie swojego z uwagi na ten sam komunikat. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam. Swoje zdjęcia dołączam.

Po drugie to jest jedna instalacja, początkowo tylko na jednym głównym dashboardzie, po czym dla tabletu stworzyłem oddzielny, ale to nie pomogło co opisuje w pkt 3.

Po trzecie… to jest jednak zawiłe - mam 5 użytkowników i na komputerze w firefoxie w sieci domowej jak widać działa, na komórce działa ale tylko na sieci mobilnej, u córki tak samo (na tym samym dashboardzie, a tablet (domyślnie chce go na ścianie powiesić) nie działa (na żadnym dashboardzie).

A w HACS (od tego zaczynałem) nie znajduje mi “clock” może mam coś skopane…

Nie chodzi o urażanie - często problem jest zupełnie inny, a manifestuje się tylko jakimś szczególikiem, więc nie wrzuca sie cudzych logów, cudzych konfiguracji czy cudzych filmików (a już w szczególności do wideotutoriali bez szczegółowego opisania własnych kroków!), bo to po prostu uniemożliwia jakąkolwiek diagnostykę.

W dodatku metody z wykorzystywaniem cudzych materiałów są chętnie wykorzystywane przez spamerów, którzy tworzą posty na potrzeby zarabiania “na wierszówce” marnując tylko nasz czas.


Jeden HA = jedna instalacja danego rozszerzenia dodatku.

Nie instalujesz nigdy niczego ponownie (w szczególności tego samego komponentu), jeśli po jednokrotnej instalacji działa.

Karta dashboardu (lovelace) może być natomiast zduplikowana wielokrotnie.

Nie rób zdjęć na których nic nie widać, rób screenshoty.

Problem, który masz jest naprawdę trudny do zdiagnozowania.

Po pierwsze sprawdź te inne dashboardy na tym samym komputerze na którym to działa (to umożliwi stwierdzenie czy konfiguracje innych użytkowników są OK, możliwe, że ten komponent jest zwalony konstrukcyjnie, ale tego nie wiemy - u mnie działa)
oraz
wyświetl ten działający na innych urządzeniach logując się tym samym użytkownikiem, którego używasz na komputerze (to umożliwi stwierdzenie czy przeglądarki i systemy operacyjne sobie z tym radzą - np. archaiczne androidy mogą mieć braki w komponentach potrzebnych do wyświetlania czegoś bardziej nietypowego, a sam autor przyznaje, że to rozszerzenie lovelace jest niekompatybilne z jabłkiem).

Diagnostyka musi być wszechstronna skoro dobrnąłeś do takiej komplikacji zagadnienia - trzeba znaleźć przyczynę.

Plus oczywiste kroki wymagane do radzenia sobie z problemami wyświetlania dashboardu, czyli wyczyszczenie cache przeglądarki, jeśli się łączysz przez chmurę to wyczyszczenie cache na chmurze, jeśli w aplikacji to cache aplikacji, możesz użyć testowo alternatywnej przeglądarki, ja sugeruję tą (zgodna z chrome, ale jednak całkowicie osobna)

a na urządzenia mobilne sugeruję aplikację (oficjalną) lub bez lokalizacji z F-droid (warto wypróbować na androidzie jeśli wersja z Google Play działa źle)