Tasmota Blitzwolf UV Fontanna dla Kota

Czy ktoś znający się na Tasmota albo raczej z wiedzą elektroniczną której nie posiadam pomoże mi rozkminić pierwszy takie projekt?


Na stronie tasmota jest opis urządzenia i schemat polaczenia (Wrzucam screen) zrobiłem tez zdjęcie płytki Strona A i B oraz klucza USB

jaki posiadam. Czy ktoś może mi powiedzieć jak się czyta te oznaczania i jak mam to połączyć z tym kluczem tak by płytkę przeprogramować?

Poleciałeś “z grubej rury” jak na pierwszy eksperyment

Tu dokumentacja modułu użytego w tym urządzeniu
https://tasmota.github.io/docs/devices/TYWE3S/
generalnie łączy się tak
(po lewej UART - twój “klucz USB”, po prawej wyprowadzenia modułu TYWE3S):
RXD → TXD0
TXD → RXD0
GND → GND
3V3 → VCC (to połączenie wykonujesz ostatnie)

oprócz tego a właściwie na wstępie, by wprowadzić moduł w tryb flashowania musisz połączyć
GPIO0 → GND
zanim podłączysz zasilanie 3,3V (oznaczone na donglu notacją elektroników 3V3 - litera oznaczająca jednostkę robi za przecinek).

Niech ręka boska broni przed podpinaniem czegoś do pinu 5V (układy lubią się usmażyć przy zbyt wysokim napięciu).

W tej chwili masz zworkę między TXD i RXD umożliwia ona sprawdzenia układu UART czy jest sprawny - w lokalnej konsoli zobaczysz echo wpisywanych znaków (pod windows możesz do tego użyć np. PuTTY)

Warto prześledzić czy wyprowadzenia modułu TYWE3S nie są połączone z jakimiś punktami, do których łatwiej się podlutować niż bezpośrednio na module.

A na przyszłość jeśli pytasz o jakiś projekt to podrzuć też jakieś linki

Sorki dopiero się uczę jasne

202146910_1163837204130321_2000576233596933476_n

ze lutuje kabelki tak jak tutaj i lacze z dongle tak jak opisane na nim a gp100 daje do gnd? a jakim wgrywam bin ostatni czyli 9.5? a jakim programem to wgrywam? Tazmotizer

nie GP100 tylko gpio0 (napisałem małymi literami by było jasne)
te oznaczenia to skróty od angielskich nazw - to np. General Purpose Input/Output i numerek porządkowy zero (czyli pierwsze wejścio-wyjście tego rodzaju)

Na tym obrazku jest “goły” moduł, jeśli jest w czymś zamontowany, to często jest lepiej lutować w innych miejscach (nie mam tego w ręce by obadać gdzie najlepiej lutować, a gdy pisałem wyżej jeszcze nie zdążyłem poszukać linka, który właśnie wkleiłeś - liczyłem na to, że tam będzie coś więcej, ale nie ma, a ze zdjęć nie podejmuję się znalezienia potencjalnie lepszych miejsc, więc już wiesz gdzie lutować).

Jak masz plik binarny to wgrywasz czym popadnie (tzn. tym co się nadaje :stuck_out_tongue: ) myślę, że tasmotizer będzie OK (można zrobić backup fabrycznego softu, skoro to pierwszy projekt to może się przydać)

Zakładam, że chodzi o windows to pewnie potrzebujesz sterowniki dla UARTa z jakiegoś zaufanego źródła
https://learn.sparkfun.com/tutorials/how-to-install-ch340-drivers/all

PS z Tassmotą nie jestem na bieżąco, ale pewnie ostatni, jeśli jest wymagana jakaś szczególna wersja to zwykle jest o tym informacja

Juz psuje:P Dziekuje za pomoc i odzew:) Dzialam po malu.

tasmotizer-1.2_OMfOEXqh5Q

Co robie zle?

Sprawdziłeś, że UART w ogóle działa (lokalne echo z podłączoną zworką a bez modułu oczywiście)?
Port szeregowy się zgadza? (w przypadku przełączenia do innego gniazda USB numer portu potrafi się zmienić)
Mimo szczerych chęci nie jestem w stanie na podstawie tego zdjęcia stwierdzić czy tam nie ma zwarć i czy w ogóle wyprowadzenia mają kontakt z przewodami. (masz jakiś prosty multimetr?)
Masz jakikolwiek topnik? (np. kalafonia albo coś bardziej odpowiedniego, te luty nie wyglądają “zdrowo”)

Urządzenie w ogóle nadal działa? (mam na myśli sytuację po odłączeniu tych kabli od UARTa tj. zakładam że dałeś sobie opcję odpinania GPIO0 od masy, bo by przetestować działanie te piny nie mogą być połączone oraz oczywiście możliwość odpięcia wszystkiego bez rozlutowywania).

No i nie widać gdzie to wszystko podłączyłeś. (5 przewodów z modułu mają iść w 4 miejsca na donglu, z możliwością łatwego odpinania GPIO0 oraz VCC)

Musisz popracować nad zdjęciami bo nie widać opisu tej drugiej zworki na UART’cie na dole (a tak mi przyszło do głowy, że może być tam ustawiane napięcie pracy!) a pewnie by wystarczył jakiś link do sklepu gdzie to kupiłeś.
Edit: znalazłem identyczny w sieci - psim swędem ta zworka jest ustawiona dobrze (przynajmniej na tym zdjęciu, które wrzuciłeś wyżej).

Detach the Switch from the Relays and use Switchmode 1 with: Backlog SetOption114 1; SwitchMode 1 a to o to znaczy bo take jest w opisie ? Chodi ze jak za malo kalafoniii to lut moze trzymac ale nie ma przewodnosci?

Popraw lutowania, bo wygląda to o zgrozo :slight_smile:

Jakbym miał cały sprzęt w ręce to może bym wiedział - odłącz przełącznik od przekaźnika.
W dokumentacji projektu niewiele widać, a zdjęć poskąpiłeś.

Opcje w Tasmocie sobie ustawisz po sflaszowaniu.

Nie umiem tego ująć w okrągłym zdanku - poczytaj o prawidłowym lutowaniu.
Te połączenia lutowane wyglądają na przegrzane, a to zapewne wynik braku topnika.
Mogą być też tzw. zimne luty. (brak kontaktu - to nie ma nic wspólnego z zimnem :stuck_out_tongue_winking_eye: )
Dodatkowo mam wrażenie, że jest zwarcie między TXD0 i RXD0

Pierwszy raz cos lutuje wiec no nie pewnie tak wyglada ok zaraz zobacze

Hmm dlatego na początek sugeruję jakieś łatwiejsze rzeczy :smiley: tu poziom trudności jest znacznie ponadpodstawowy.

Przylutuj to dobrze z topnikiem potem pokaż całość jak to przylutowałeś.

@artpc Masz zworkę na 5V, ten moduł to wytrzyma?

Ok wersja numer dwa najwazniejsze ze pomagacie a tak nie mialo byc pewnie latwo:)

gp100 jest wetkniety do ground tak ze styka ale mozna go wyjac

nadal connect fail wiec nie mam pomyslu co dalej

Tego modułu już dawno nie używam , wyciągnąłem go gdzieś z szuflady :slight_smile: dla podglądu

Czy widzisz ten moduł w windows i pod jakim portem COM ?
Czy ten sam port COM ustawiasz w tasmotizer ?

Czy widze ten modul jak rozumiem chodzi ci o ten dongle usb tak widows go widzi zmienia porty za kazdym razem jak zmienie usb ale za kazdym razem laczy sie miga na nim lampka i pojawia sie ze nie mogl sie polaczyc z plytka ktora chce przeprogramowac. Tego nie uzywasz ale to powinienem miec jakis inny?