Tasmota rule, problem z napisaniem

Panowie pomocy. Bez was nie dam sobie rady.

Przypadek:
Mam na stolarni kilka maszyn , zasilane są przez Sonoff POW R2. Chodzi mi tylko o odczyt amperów pobieranych przez maszynę. Następnie w HA mam automatyzację, która włącza odciąg trocin po wykryciu, że którekolwiek z urządzeń pobiera więcej niż 1A. Po wyłączeniu maszyny logika czeka 5s po czym wyłącza odciąg trocin. Do tej pory wszystko działało na orginalnym sofcie Sonoffa. Jednak czasami musiałem czekać kilka sekund na włączenie odciągu lub nie włączał się wcale. Winne jest moje połączenie internetowe , które jest radiowe. Wgrałem tasmotę , jednak nie doczytałem, że minimalny teleperiod to 10s.

Grzebiąc w internecie wyczytałem, że muszę utworzyć RULE, które po wykryciu poboru prądu wyśle po MQTT wiadomość do HA. Jeśli dobrze doczytałem zrobi to z pominięciem teleperiod.

Czy jakaś dobra dusza mogła by mi napisać taką regułę , która po wykryciu prądu większego niż 1A wyśle niezwłocznie wiadomość po MQTT? Przy wyłączeniu już nie jest takie ważne. Mogę poczekać te 10s aż teleperiod sam wyśle wiadomość.

Czytam i czytam na stronie tasmoty ale nic nie pojmuję.

Zobacz ten moj post, przykład z czujnikiem bedzie najlepszym punktem wyjścia.

Edit:
@wedlock - proszę…
Sprawdzone przed chwilą u siebie:

Rule1  
    ON ENERGY#Current>0.02 DO Publish tele/mqttTopic/SENSOR %value% ENDON

Powyżej 0,02A raportowana jest każda zmiana, bezzwłocznie.


Edit 2:

Dodany wiersz dla bezzwłocznego wyłączenia wyciągu i zmienione zapisy na 1A:

Rule1  
    ON ENERGY#Current>=1 DO Publish tele/mqttTopic/SENSOR %value% ENDON
    ON ENERGY#Current<1 DO Publish tele/mqttTopic/SENSOR %value% ENDON

Jeśli atrybut sensora energii current będzie większy lub równy 1, to opublikuj w danym temacie mqtt wartość sensora. Drugi wiersz przez analogię ze znakiem mniejszości, dla oczekiwanej wartości prądu.
Pozostaje Ci tylko prawidłowo odczytać temat mqtt dla swojego sensora mqttTopic i włączyć przesłaną w konsoli regułę komendą Rule1 1.

P.S.
Wielkość liter i spacje w regułach Tasmota nie mają znaczenia. Możesz słać wszystko jednym ciągiem.

1 polubienie

Bardzo dziękuję. Łapię wiadomości w HA a resztą zajmuje się logika w Node Red. 3 maszyny + włącznik ręczny działają świetnie.

Edit:

Właśnie doczytałem się, że już jest to w Tasmo.
PowerDelta X raportuje gdy moc wzorsnie o x % ale nie raportuje gdy spadnie,
PowerLow X raportuje gdy moc spadnie poniżej x watów
PowerHigh X analogicznie.

Człowiek uczy się cały czas

1 polubienie