Tasmota w HA konfiguracja

W HA postaw standardowy MQTT który będzie zbierał dane z dodatków HA (Zigbee) urządzeń i usług, integracji. Zacznij od nowa konfiguracje MQTT ze standardowymi ustawieniami jakie zostaną nadane przez dodatek MQTT suple zostaw na razie w spokoju

To nie jest żaden “zainstalowany Broker MQTT”, to jest podłączenie do brokera MQTT w chmurze Supli, Ty musisz mieć swój, własny broker MQTT, np. dodatek Home Assistant Add-on: Mosquitto broker (addons/mosquitto at master · home-assistant/addons · GitHub). Wszystko na forum było już poruszone i rozwiązane.

Kolega robi MESH MQTT

może ktoś pomóć przez teamviewera, abym pojął?

Zamiast teamviewera (nie uznaję “pracy cudzymi rękami”) otagowałem Ci wątek - zajrzyj pod tagi, a znajdziesz rozwiązania swoich problemów.

cały czas czytam. stawiam od nowa ha. w konfiguracji mosquito nie nam opcji dodania hasła tak jak w tym wątku: Supla na Home Assistant dwa sposoby.
więc idzie instalka świeża systemu

Bez sensu. Niemal każdą zwaloną konfigurację można poprawić/zmienić (o ile nie położysz systemu na tyle by przestał bootować, a to wersjach z 2022 roku jest naprawdę trudne w porównaniu do HA sprzed zaledwie 3 lat).

Najlepiej poczytaj (najświeższą) dokumentację u źródła.

Na dziś jest kilka różnic w stosunku do opisu z pierwszego posta (zauważ też, że tam są opisane 2 sprzeczne ze sobą metody!).

za późno… dopiero zacząłem zabawę z Ha, więc szybko idzie na ssd

Nie dasz rady w ten sposób, po pierwsze niczego się nie nauczysz, a po drugie już po udanym skonfigurowaniu czegokolwiek reinstalacje zaczynają być strzałem w kolano - do wygodnej pracy trzeba sobie stworzyć środowisko, w którym warto mieć kilka Dodatków ułatwiających życie (chyba, że jesteś linuxowym guru i ogarniesz sobie wszystko w terminalu).

Do ogarniania z poziomu Windowsa też potrzeba co nieco, ale jakby podstawa to Samba i ciekawość co powstało i dlaczego (głównie w katalogu config) oraz edytor z obsługą linuxowych plików.

Nawet ciągłe przywracanie konfiguracji z Backupów nie ma przyszłości (sorry teraz to już jest po polsku - Kopie zapasowe).

Aktualna podstawowa dokumentacja Dodatku Mosquitto (dostępna też w samym dodatku):

Przy dodawaniu integracji MQTT możesz użyć autowygenerowanego użytkownika i hasła (nie musisz tam nic grzebać).
Mając Sambę podkatalog w /share możesz stworzyć nawet z Windowsa, a zamiast notatnika sugeruję notepad++ (nie każda wersja notatnika jest OK).

Po zmianie konfiguracji dowolnego Dodatku należy go zrestartować (jeśli zmiany robisz w jego zakładkach to zrestartuje się sam, ale jeśli to zewnętrzny plik jaki jest potrzebny do konfiguracji mqtt-bridge to musisz restart Dodatku wykonać ręcznie).
Każdy dodatek jest osobnym kontenerem (to tak naprawdę kontenery Dockera, jeśli nie wiesz o co chodzi to potraktuj je w uproszczeniu jako osobne byty czy całkowicie osobne programy wymieniające się danymi po sieci, mimo, że uruchomione na fizycznie jednym komputerze, to każdy odizolowany od pozostałych).

Po zmianie konfiguracji HA (edycja plików YAML) lub dowolnego komponentu niestandardowego trzeba zrestartować serwer HA (inaczej HA core, albo po prostu skrótowo HA, UWAGA nie chodzi o restart całej maszyny, ani systemu operacyjnego, “serwer HA” to po prostu jeden z wielu kontenerów uruchomionych w tym systemie)


w pewnych przypadkach można przeładować tylko fragment konfiguracji (jeśli wiesz jaki - to jest to co już uciąłem na dole screenshota)

PS “sam sos” konfiguracji mostka MQTT (mqtt-bridge) jest tam (nie używam Supli od paru lat, więc nie mam na czym przetestować, a czasu na dodatkową zabawę zawsze za mało)

Mam taki log z ha. Nie wiem jak to ugryźć.

To go wklej, użyj 3 odwrotne apostrofy ```
w linijkach przed i po wklejce

“”" Error handling request
16:48:14 – (BŁĘDY) config_entries.py
Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (7)
16:48:04 – (OSTRZEŻENIA) MQTT"""

Tak nie za wiele w tym logu

Error handling request
16:48:14 – (BŁĘDY) config_entries.py
Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (7)
16:48:04 – (OSTRZEŻENIA) MQTT

Musielibyśmy mieć ultra-zajebiste szklane kule by wyczesać z tego coś sensownego.
Każdy z takich komunikatów z ogólnego loggera HA core można kliknąć by dostać się do właściwego kawałka loga.

Odwrotne apostrofy są pod “klawiszem tyldy” i 3 SZTUKI wyglądają tak ```
gdybyś je użył zobaczylibyśmy taki blok tekstu jak widać u mnie powyżej
Zwykłe apostrofy są takie ', a “angielski” cudzysłów taki " (ale nie chodzi o zwykłe ani o cudzysłowy).

Te odwrotne apostrofy musisz umieścić po 3 sztuki w dodatkowych linkijkach przed i za wklejanym tekstem

‘’’ Logger: homeassistant.components.mqtt.client
Source: components/mqtt/client.py:685
Integration: MQTT (documentation, issues)
First occurred: 22:39:06 (16 occurrences)
Last logged: 22:59:16

Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)’’’

Pod klawiszem tyldy (obojętnie czy na maku, czy pececie, jest w tym samym miejscu w amerykańskim=polskim układzie klawiszy)
klawisz_tyldy_2022-09-28_23-08
trzy sztuki w osobnej linii NIE na końcu, ani na początku, taka linia ma zawierać tylko tyle: ```


Do konkretu - na podstawie tego loga warto zajrzeć do loga Mosquitto… bo nie wiemy dlaczego HA się odłączył od MQTT

Właściwie wcześniej nie napisałem wszystkiego ważnego, ale oprócz loga pochwal się konfiguracją i objawami… przecież szklane kule jednakowo źle działają we wszystkich dziedzinach.

Swieża instalacja, dopiero zaczynam się bawić w ha. Mam przełączniki z przekaźnikiami i dh-22 na nodemcu i supli. jedno odpalone, 3 pozostałe składam. Jednak chcę to zmienić na tasmotę, i nie mieć na zewnętrznym brokerze. Zielony jeszcze w tym jestem. Znajomy skonfigurował mi ha pod suplę… Mam jednego relaya tasmota podpiętego testowo pod Lan. Możesz zdalnie pomóc. Patrząc na to co robisz, też się czegoś nauczę

‘’’
Logger: homeassistant.components.mqtt.client
Source: components/mqtt/client.py:685
Integration: MQTT (documentation, issues)
First occurred: 22:39:06 (16 occurrences)
Last logged: 22:59:16

Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)
‘’’

Nie ma szans, może masz dziwny układ klawiatury (wrzuć foto), ale klawisz zawierający odwrotny apostrof gdzieś musi być.

Nie grzebię nigdy w niczyich systemach zdalnie, nie jestem wsparciem technicznym producenta X czy Y (pod X czy Y możesz podstawić również dowolny projekt open-source, nie ma znaczenia czy płatny, czy darmowy, też ich nie wspieram w ten sposób).

I to jest osoba do której powinieneś się zwrócić o pomoc (idę o zakład, że znajdzie też właściwy klawisz, byś mógł się posługiwać forum w sposób, który umożliwi np. prawidłową publikację YAML).

‘’’
2022-09-28 23:59:26.184 ERROR (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Unable to connect to the MQTT broker: Connection Refused: not authorised.
2022-09-28 23:59:26.188 WARNING (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)
‘’’


moderator edit (znajdź różnice):

2022-09-28 23:59:26.184 ERROR (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Unable to connect to the MQTT broker: Connection Refused: not authorised.
2022-09-28 23:59:26.188 WARNING (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)

To są złe:
ScreenShot_20220928231023

Skopiuj i wklej > ```
Takie powinny być użyte

ScreenShot_20220928231310

Na klawiaturach


/
backtick `

Mamy przyczynę - brak autoryzacji

Unable to connect to the MQTT broker: Connection Refused: not authorised.

to teraz się przyznaj jak to skonfigurowałeś.

Może powinieneś robić konfigurację “po kawałku” najpierw instalacja Dodatku Mosquitto
potem dodanie integracji MQTT - na tym etapie nie grzebiesz w konfiguracji, to działa BEZ konfigurowania (oczywiście są i inne możliwości, ale po co psuć coś co działa?)
i sprawdzenia działania (“z niczym”)
następnie jeśli masz choćby jedno urządzenie Tasmota to połączenie z nim właśnie
(tu już będzie trzeba stworzyć użytkowników - czytaj dokumentację!).

A dopiero później konfiguracja mostka do innego brokera (np. do zdalnej Supli).

Nie od razu Kraków zbudowano, może najpierw powinieneś zacząć czytać dokumentację…