Telegram - łopatologicznie :)

Cześć
Dłubię w konfiguracji telegrama i chyba się zgubiłem z jego funkcjonalnością.
Może mi ktoś wytłumaczy zależności jakie w nim panują bo na tą chwilę nie mogę wydusić z niego powiadomień na grupę i do konkretnych osób
Mam tak:

  1. Utworzone konto na Telegram - podaję usera i nr telefonu
  2. Uruchamiam boota
  3. Dostaję API Key
  4. Wyciągam ID rozmowy
  5. Robię grupę i wyciągam id grupy

Jak sterować wyborem wysyłania komunikatu?- bo albo uzyskuję na całą grupę albo po zmianie wpisu w config na poszczególną osobę.

Oczywiście działa i wysyła- ale wybór mam tylko w pliku config

@Arti_78 Cześć. Zaczekaj proszę do piątku to postaram się pomóc . Na razie cały czas zero czasu. W piątek będzie więcej to pogadamy i wytłumaczę wszystko.
Rozumiem, że przez to już przebrnąłeś? https://arturhome.pl/chce-wiedziec-wszystko-powiadomienia/

Cześć,
Spokojnie- temat na tyle błahy że nie masz co sobie tym zawracać głowy.
Temat przepracowałem, tak jak pisałem powiadomienie działa- tyle że wysyła na jedną , ustaloną grupę i nie wiem jak w w przypadku telegramu wskazać na konkretną osobę.
Przyszło mi do głowy by dopisać kolejne notify z właściwym ID- ale jeszcze nie testowałem.

Ale serio - nic pilnego :slight_smile:
BTW - świetny materiał o wyświetlaniu na listach, o to pytałem- dziękuję :slight_smile:

Jako ciekawostka info-hangout ma problemy ostatnio sam ze sobą- szwankują mu powiadomienia, pewnie poprawią ale na tą chwilę jest z tym słabo i trzeba wejść w program by zobaczyć że się ma wiadomość.
Czytam że ludzie zgłaszają im problem - ale to google :smiley:

Ja za to zgłaszam się z problemem utworzenia encji "notify… " związanej z Telegramem.
Przebrnąłem przez poradnik Artura: https://arturhome.pl/chce-wiedziec-wszystko-powiadomienia/
Niestety po konfiguracji pliku “configuration.yaml” (wgląd ponizej) i restarcie HA encja się nie pojawia.
Ktoś ma pomysł co zrobiłem nie tak?

image

1 polubienie

Nie widzisz jej w Node Red? Zrestartuj sam dodatek - u mnie zaciągnął do NODa właśnie po takim ręcznym pogonieniu. Jak wstał sam HA to też nie widziałem.

@Arti_78 Niestety, nic to nie dało. Kilkukrotny reset Node-RED oraz HA nic nie pomogły, encji nadal nie widać. Gdzieś coś pochrzaniłem ale nie wiem gdzie :smiley: Sam Telegram mam już dość długo zainstalowany… Może coś w ustawieniach aplikacji?

A błędu z config nie dostajesz? Ja długo walczyłem z tymi odstępami :smiley: :smiley: w yaml.
U mnie jak coś nie działa to właśnie te koszmarne spacje :smiley:

No właśnie konfigurację skopiowałem z tej stronki:
/www.home-assistant.io/integrations/telegram/

Więc ryzyko błędu w config jest niewielkie. Brak tam błędów, kontrola serwera także wskazuje brak błędów.

Dodam, że ponowiłem procedurę wyciągania ID rozmowy z Telegramem. Teraz na stronie którą wskazał Artur widzę taki komunikat:

Jakieś pomysły co się stało i co to oznacza?

U mnie ten sposób ze stroną też nie działa.
Dodaj sobie w telegramie do kontaktów ID bota - on ci z automatu poda właściwy numer rozmowy.
Jak utworzysz grupę i go dodasz do grupy to na tej samej zasadzie będziesz miał kolejne właściwe ID
Później go wywal :slight_smile:

@Arti_78 Wybacz ale nie rozumiem. Jakiego ID bota? W kontaktach mam BotFather, mojego stworzonego bota i mam dodać jeszcze jakiegoś?

Wpisz w pole wyszukiwania @idbot

Później łączysz się z nim i dajesz polecenie /getid lub jeśli dodałeś go do grupy to /getgroupid

No i udało się zdobyć ID:

Okazało się takie samo jak już miałem wpisane do configuration.yaml.
Czyli nadal jestem bez encji notify…

To ja jestem za cienki by Ci dalej coś podpowiedzieć :confused: . Ale spokojnie- są tu lepsi :slight_smile:

@Arti_78 tak na sucho. Jeżeli będziesz miał dalej problem to w piątek pomogę ale na razie mała podpowiedź jeżeli chodzi o zmienianie gdzie chcesz wysyłać notyfikacje. W konfiguracji telegram_bot podajesz id dozwolonych konwersacji. Później natomiast tworzysz encję notify, dowolną ich ilość i tam wybierasz/wiążesz id rozmowy. Wtedy w zależności jakiej encji użyjesz notyfikacja pójdzie na daną rozmowę.

@dan0031 u Ciebie jest trochę gorzej bo nie wiem co zrobiłeś. Generalnie błąd sugeruje że próbujesz uruchomić wiele instancji bota.
Na Twoim miejscu zacząłbym od początku.
Jeżeli nowe podejście nie zadziała to zrobimy sesje na team viewer w piątek bo naprawdę nie wiem co zrobiłeś. Muszę trochę popatrzeć w Twój system aby pomóc. :grinning:

@artur Ok, rozumiem. Myślę że już sobie spokojnie z tym poradzę.

1 polubienie

@artur Ja także myślę że sobie jakoś w końcu poradzę. Nie chcę zabierać Tobie ani chwili czasu. Lepiej żebyś w tym czasie opracował kolejny film na YT :wink:

Dodam, że mimo zainstalowanych aplikacji HA a także Arieli na telefonie moim i żony nie mam żadnej encji “notify”. Ani jednej. Może to kogoś z forumowiczów nakieruje na to co mam nie tak?

@dan0031 jak coś to w piątek mogę poświęcić trochę czasu i pomóc Tobie ogarnąć kilka rzeczy

@artur Ok, a o której godzinie miałbyś chwilę?
Edit: Ja w godzinach 8.00 - 15.00 jakby co. Później nie dam rady.