Telegram - łopatologicznie :)

W piątek w tym czasie godzinkę znajdę. Jutro dam znać o której dokładnie.

Panowie mam pytanie dotyczące Telegrama - nie wiem czy macie taki “problem” mam zainstalowanego telegrama w HA (wg. instrukcji Artura), w nodeRED dodałem server telegram do wysyłania snaphotów i niestety w logach pojawia mi się “confict” (przeczytałem gdzieś na community, że to za sprawą powielenia), próbowałem utworzyć drugiego bota, ale problem ERROR w logach dalej się pojawia.
Macie może jakieś obejście tego - jeśli ktoś używa jak ja w dwóch miejscach?

Witam,
chciałbym zapytać czy miał ktoś problem z integracją HA z Telegramem ale w drugą stronę. Obecnie mogę wysyłać powiadomienia z HA do Telegrama ale mam problem z komunkacją w drugą stronę.
Próbuję zrobić przykład ‘PING PONG’ ze strony Telegram bot - Home Assistant ale mam tylko błąd w pliku
Component error: action - Integration ‘action’ not found.
Component error: trigger - Integration ‘trigger’ not found.

hej, jaki jest myk na powiadomienia z 2 różnych Telegramów? Pierwsze konto “mobopx_bot” działało bez zarzutu, a jak dodałem “masza_bot”, to wszystkie wiadomości idą na “masza bot”, nawet wiadomości, które wcześniej miałem w NR ustawione na “mobopx_bot”. Wydaje mi się, że skopałem coś w yamlu. Zerkniecie?
image

Robię jak w poradnikuYouTube
w configuguration.yaml dopisuję linijki:


robię odstęp, dopisuję:
notify: !include notify.yaml

w filmie dochodzę do momentu 8:55 min

jako, że nie mam pliku notify.yaml, tworzę go

wyskakuje onienko file craked, ale plik się tworzy


wpisuę w niego:

… Póki co “zielona kropka”
obraz_2023-03-12_113225557
ale gdy chcę zrobić reset, wyskakuje:

ale gdy wywalę linijkę z wiersza 32:
notify: !include notify.yaml

wyskakuje: Konfiguracja prawidłowa, ponowne uruchomienie Home Assistanta jest możliwe!

w czym problem?
a może w ogóle nie tworzyć pliku notify.yaml a coś jeszcze dopisać w configuration.yaml ? Jak tak to co ?

Przede wszystkim dla większej higieny, a w przyszłości zdecydowanie lepszej czytelności i przejrzystości konfiguracji, utwórz sobie w katalogu cofig Home Assistanta, katalog packages.

Do pliku configuration.yaml dodaj wpis:

homeassistant:
  packages: !include_dir_named packages

Do katalogu packages od tej pory wrzucasz dowolne pliki yaml, w których będziesz miał konfigurację dla określonych zagadnień.
I tak np. możesz tam wrzucić plik który będzie miał nazwę telegram.yaml, z poniższą zawartością:

telegram_bot:
  - platform: polling
    api_key: !secret telegram_api_key
    allowed_chat_ids:
      - 11111111111
      
notify:
  - platform: telegram
    name: Twoja nazwa
    chat_id: 11111111111

Oczywiście w miejsce chat_id i api_key wpisujesz swoje dane.

o 5 wcięć za dużo

# Example configuration.yaml entry for the Telegram Bot
telegram_bot:
  - platform: polling


# Example configuration.yaml entry for the notifier
notify: !include notify.yaml

Dzięki wielkie za pomoc.
Wpisałem tak:


utworzyłem katalog:

w nim plik:

a w nim wpis:

Niestety, nie działa

A nie powinienem ten nr chat_id wpisać tu - fioletowa strzałka


a może problem, że w configuration.yaml wpisałem dosłownie:
homeassistant:
packages: !include_dir_named packages
a nie wpisałem !include ( i tu nazwę pliku ?)

Problemów jest więcej, bo nie rozumiesz jak działa załączania (include).
Po pierwsze zdublowałeś sobie konfigurację w 2 różnych plikach.
Po drugie jeśli używasz packages: !include_dir_named to ma tu wystąpić nazwa katalogu zawierającego pliki.
Po trzecie na ostatnim obrazku jest użyta lista (może być jednoelementowa), więc nie musisz przenosić tego do jednej linii.

PS nie używam Telegrama, a nie chce mi się kopać po dokumentacji czy nie ma innych błędów.

BTW;
Skąd WY to wszystko wiecie ?! :wink:
Szacunek !!!

Mam już swoje lata, ZX Spectrum Plus … Win 98 … :wink:

… ale nie zniechęcam się i do póki mnie nie “pogonicie” będę dopytywał:
więc:
homeassistant:
packages: !include_dir_named packages

muszę zmienić na:

homeassistant:
packages: (co tu wpisać)

jak mam taką ścieżkę do pliku:
/config/Packages/telegram.yaml

zacznę od tej zmiany, może pomoże :thinking:


zmieniłem tak:


niestety, to źle.

Najprościej dla początkujących jest olać wszelkie include i wszystko zrobić w configuration.yaml - dla porządku swoje rzeczy dopisuj pod fabryczną konfiguracją a nie w jej środku (tzn. oczywiście trzymaj się jakiegoś porządku sekcji).

Najlepiej zacznij od przeczytania dokumentacji
https://www.home-assistant.io/integrations/#search/telegram

To zobacz jak nazwałeś plik w konfiguracji a jak utworzony
pac

Poczytaj Package w Home Assistant.

Zrobiłem tak:
configuration.yaml


w utworzonym folderze “Packages” utworzyłem plik telegram.yaml i w nim taki wpis:

Teraz mogę już zresetować bez błedów, ale dalej przy próbie wysyłania wiadomości nie ma efektu.
Logi pokazują to:

Już mi ręce opadają. Z jednej strony to takie “zawiłe” a z drugiej jest coś w tym fascynującego i powodującego wyzwania, a to lubię…
… dlatego tak męczę. Sorry :wink:

Wciąż nie używam telegrama (więc nie będę weryfikował czy konfiguracja jest zgodna z dokumentacją, mogłeś zrobić prościej, byłoby łatwiej sprawdzić), ale widziałem dokumentację i może zacznijmy od tego czy aktywowałeś w telegramie tego bota?

Co masz na myśli aktywowałeś ?
Robiłem wszystko w/g w/w tutoriala z YT.
Uzyskałem api key, id, mam swoją nazwę.
Mam go w swoich kontaktach.
Pisałem już coś z niego na próbę.
dziekuję za wszelaką pomoc :+1:

Przede wszystkim usuń z pliku configuration.yaml wpisy dotyczące telegrama. Jeżeli aktywowałeś obsługę packages i wrzuciłeś do tego katalogu plik z konfiguracją dla telegrama to po co dublujesz wpisy. Po drugie konfiguracja która Ci podałem jest na pewno prawidłowa. Jeżeli ktoś nie wierzy to polecam lekturę:
Telegram - Home Assistant

Znaleźć tam można także odnośnik do opisu jak poprawnie utworzyć i aktywować bota na telegramie.
A tak w ogóle to zachęcam do czytania, znacznie więcej można z tego wynieść niż z filmów na YouTube, które niejednokrotnie są tworzone przez osoby mające nikłe pojęcie o temacie który poruszają.

1 polubienie

W systemie linux katalog Packages to nie to samo co packages, wielkość liter ma znaczenie, aby uniknąć takich problemów zalecam używanie tylko małych liter, popraw wszędzie Packages na packages, już o tym wspominał Telegram - łopatologicznie :) - #32 przez MariuszAK

image

image

image

PROBLEM ROZWIĄZANY !
Krzyczę duzymi literami bo przepraszam, moja wina, wiem gdzie popełniłem błąd…
Wróciłem do początku:
całkowicie wywaliłem folder packages z plikiem telegram.yaml
Zmieniłem wpis w configuration.yaml na:


Utworzyłem plik notify.yaml i wnim dodałem wpisy:


Konfiguracja prawidłowa, ponowne uruchomienie Home Assistanta jest możliwe! - Restart

a błąd to to, że wpisywałem złe “id”
https://api.telegram.org/bot(mojAPI)/getUpdates
spisałem
{“update_id”:00000
zamiast
{“id”:00000
1

Teraz wszystko chodzi jak trzeba !
Dziekuję za pomoc.

Witam wszystkich. Mam pytanie co do telegramu. Czy mogę odczytać w node red z mojego telegramu z czatu dane czy muszę mieć jakieś dane tego czatu ?? Token itd.
Czy token tylko mojego konta.
W poniedziałek będę próbować sie to ugryźć.
Pozdrawiam.