Terminal HP T620 - początki

no tak tyle ze ja terminalu mam HA>
żadna z tych komend nie działa
piszcie jak do laika, nie jestem w tym biegły

kiedy przed instalacją HA załadowałem z usb ubuntu live, karta wifi działała

@macek podał ci link jak to zrobić
Zainstaluj terminal

Install the SSH & Web Terminal Addon from the Community Repo (thanks, @frenck! 1.1k)
Turn off protected mode for the addon.
Open a connection to it and use nmcli to connect to your SSID.```

Edit:

@artpc niestety coś mi nie chce działąć ssh, obrazek wyżej

Musisz ustalić swoje hasło w :

zrobiłem to oczywiście w/g instrukcji, za każdym razem jedno i drugie znika i takie logi
i oczywiscie save i restert zrobiłem

Można (prawdopodobnie, bo nie mam jak sprawdzić teraz, ale kiedyś to działało) w CLI
aby “wyjść z HA do systemu” w prompcie ha>
wpisuje się login i loguje bez użytkownika i hasła - tam powinny działać komendy i polecenia systemu (ale czy w obecnych wersjach HAOS można skonfigurować sieć przez nmcli to nie wiem).
Swoją drogą w HA jest możliwość konfiguracji sieci

Komendy do poczytania
(w terminalu ssh)
ha network --help
(w CLI)
network --help

wpisałem login w HA> i poszło po komendzie nmcli device show
niestety roluję i wszędzie są tylko wpisy z ETHERNET, nie ma WIFI

A tak z innej beczki jaką masz tę kartę wbudowaną w HP T620?

Możesz sobie poczytać w notkach do wydań jakie karty są wspierane, np. ostatnio w 10.3 doszła obsługa RTL8723BS SDIO WiFi
poprzednio w 10.2 było dodane BCM943228HMB
w 10.0 jest spora lista
RTL8723BE PCIe Wi-Fi
Realtek RTL8723AU/RTL8188[CR]U/RTL819[12][CE]U
RTL8812AU WiFi
itd.

Zaglądając tam

i kopiąc w historii dowiesz się jakie jeszcze doszły (dla platformy Generic x86-64, bo jak rozumiem taką masz) od czasu gdy komuś się chciało zaktualizować dokumentację parę lat temu.

1 polubienie

Jak masz błędy w konfiguracji to czego się spodziewasz .

authorized_keys: []
password: 12345
apks: []
server:
  tcp_forwarding: false

szopen, macek, dziękuję , niestety jak na screenie wifi jest niewidoczne zatem muszę pomyśleć o wymianie karty na którąś która bedzie hulać w HA


artpc, juz mi działa SSH jak widać, dzieki

myślę nad wifi zew, usb TP-LINK TL-WN725N 150Mbps KARTA MINI Wi-Fi USB

Jeśli ta karta jest obsługiwana w HAOS, to bez problemu będzie działać, jeśli natomiast nie jest, to żadne “linuxowe czary” tu nie pomogą, bo systemu nie można modyfikować w takim stopniu by dodać sterowniki.
Dlatego pisałem jak sprawdzić listę obecnie obsługiwanych chipsetów WiFi, bo nie zostały one dopisane do dokumentacji.

PS Wydaje się, że obsługa rtl8188eu weszła w 8.0
(co nie oznacza, że karta TP-Link’a jest automatycznie obsługiwana - TP-Link mógł zmnienić VIP i PID pod którym się przedstawia, nie mam takiej, to nie sprawdzę).

PPS TL-WN725N wystęuje w 3 różnych wersjach sprzętowych na co najmniej 2 różnych chipsetach!

Ta karta działa, trochę stara ale obsługiwana.
Screenshot - 29.07.2023 , 16_42_50

myślałem że juz odpisałem w tym poscie
chopaki,
bez jakiejkolwiek konfiguracji podpiąłem modem/router Huawei 5577E do serverka i działa
system HA rozpoznał i od razu mam połaczenie , traktuje to jako połączenie ethernet
ta karta którą kupiłem nie jest mi potrzebna.

To w końcu do czego podpiekłeś HA?

Chyba podpiął modem Huawei 5577E do HA

Na moje oko @oscarrascoyou wykorzystuje możliwości dostępne w HUAWEI’ach Hilink USB - tam USB jest widziane jako karta Ethernet, a oprócz tego w tej samej podsieci LAN jest dostępne WiFi tego samego routera hilink.

Karta WiFi zawsze wymaga konfiguracji (powinna być dostępna w GUI - to jest równoznaczne z istnieniem prawidłowych sterowników).
Edit - jeszcze jeden mały, ale istotny dopisek, karta sieciowa na USB (jakakolwiek) powinna być podłączona przed zabootowaniem systemu (w przeciwnym razie może nie być dostępna w GUI).

Nie ma takiego routera, co najwyżej to był E5577.

Tak, jak juz pisalem podpiąłem Huawei E5577 do HA, poszło bez żadnych konfiguracji, jest tak ja napisał szopen, połączenie jest widziane jako ethernet, dodatkowo ładowanie modemu jest teraz z miniPC a nie z zasilacza.
Pozostało mi juz tylko korzystać i bawić się urządzeniami smart home.
W oddzielnym wątku poruszyłem sprawę zaworu nawadniającego firmy Essential. Ostrzegę was, że mimo iż udało mi się zaistalować ten zawór w TUYA to jednak pod HA nie ma możliwości sterowanie otwarciem/zamknięciem zaworów ani harmonogramem podlewania, zawory są widoczne w HA jednak nie ma możliwości ich użycia. Jeśli jednak ktoś zetknął sie z tym tematem, prosze o info.
serdecznie wszystkim też dziękuję za pomoc

1 polubienie