Termohigrometr TS201 (_TZ3000_i8jfiezr)

Witam serdecznie mam kilka termometrów w domu tego typu podłączone do z2m nie raportują mi stanu baterii. To normalne ?

battery: null
device:
  applicationVersion: 66
  dateCode: ''
  friendlyName: Temperatura Kamilek
  hardwareVersion: 1
  ieeeAddr: '0xa4c13881af077c59'
  manufacturerID: 4417
  manufacturerName: _TZ3000_i8jfiezr
  model: TS0201
  networkAddress: 23545
  powerSource: Battery
  stackVersion: 0
  type: EndDevice
  zclVersion: 3
humidity: 36.68
linkquality: 60
temperature: 22.99

Zobacz czy dany termometr w Z2M raportuje stan baterii

https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/

Ponieważ nie wiem dlaczego nie mogę wgrać obrazka bo występuję błąd…
Wejdź do danego termometru w zakładce Urządzenia w HA.
Dostaniesz dwa ekrany : Sensory i Diagnostyka.
I w Diagnostyce masz pod spodem napis : wyłączone encje i tam jest to zawarte co Cię interesuje ( powinno być ).
Wg Tego co pokazałeś masz termometr Aqara - mam taki sam i mi to raportuje.

Wydaje mi się ze jednak to nie aquara bo mogę to sparować z bramka tuya. W HA pokazuje mi status NA, wg strony
Remaining battery in %. Value can be found in the published state on the battery property. It’s not possible to read (/get) or write (/set) this value. The minimal value is 0 and the maximum value is 100. The unit of this value is %.

Niby nie da się pobrać komenda Get a powinien raportować

No zaraz mnie coś trafi - ciągle błąd że nie mogę wstawiać obrazków.

{
    "battery": 30,
    "humidity": 44.9,
    "linkquality": 129,
    "temperature": 21.6,
    "voltage": 2500
}

Tak mi pokazuje Z2M - fakt , masz inne oznaczenie termometru bo mój ma _TZ2000_a476raq2

Taki też mam jak Twój i też nie raportuje jaką masz wersję z2m? U mnie te termometry dodały się same tak nic nie kopałem

Ponieważ NIE MOGĘ dodać obrazka bo coś jest z FORUM. Mi mój Aqara raportuje te wszystkie parametry.
Wersja Z2M 1.22.1
Edit:

Sorry że w drugim poście ale nie mogę tam wkleić bo to loteria. Tak to wygląda u mnie. I jak sobie te encje włączysz to będzie to widać. Ale to Aqara.

Ja mam je włączone raportują NA, wrócę z roboty wrzucę konfig z2m może mam co pomieszane

TS201 (_TZ3000_i8jfiezr) to nie Aquara (no na 99,9% :stuck_out_tongue: ) generalnie na twoim obrazku wygląda to tak, że nazwałeś AQARA sprzęt wypuszczony przez (tzn.oparty na technologii) Tuya (z tego co wiem Xiaomi i marki zależne mają licencję wyłączną na brandowanie sprzętu, nawet jeśli jest oparty na technologii Tuya, więc nawet śladu po Tuya tam być nie powinno jesli to prawdziwa Aqara).
Na bis identyfikator sprzętu jest po prostu w “klasycznym formacie Tuya” (czyli z założeniem olania standardu Zigbee, bo pole, gdzie jest faktyczna identyfikacja modelu w/g standardu jest przeznaczone na nazwę producenta).

A to co to jest XD ( Ok - tak se nazwałem ale to jednak Tuya )

W bazie Blakadera są błędy - to jest w końcu open-source i wystarczy, że ktoś źle zaraportował sprzęt, a ktoś inny to zatwierdził.

Wikipedia też nie jest bezwzględnie miarodajnym źródłem wiedzy (choć jest bardzo wysokiej jakości, to znam przypadek kiedy pewna stacja tv przegrała z graczem teleturnieju, gdy “prawidłowa” odpowiedź bazowała na Wikipedii, a faktycznie była błędna).

Tak się przedstawia typowa Aqara.

1 polubienie

Dokładnie, i tu jest prawidłowy kod producenta - LUMI (skrót od Lumi United Technology Co. właściciela marki Aqara).
Ta marka jest na tyle dobrze wypromowana, że chińscy sprzedawcy (a być może i za nimi inni) sprzedają wprowadzając kupujących w błąd, masz na obudowie tego okrągłego termohigrometru cokolwiek łączącego sprzęt z tą marką?

A wracając do meritum moje urządzenia przestawiają się tak

Konfiguracja z2m

data_path: /config/zigbee2mqtt
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  include_device_information: true
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-Silicon_Labs_CP2102N_USB_to_UART_Bridge_Controller_3240a3b5fe93eb118bdfa75b3d98b6d1-if00-port0
advanced:
  log_level: debug
  pan_id: 6754
  channel: 25
  network_key:
    - 11
    - 34
    - 53
    - 72
    - 9
    - 113
    - 131
    - 15
    - 0
    - 22
    - 43
    - 64
    - 81
    - 10
    - 122
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
  ikea_ota_use_test_url: true
  baudrate: 115200
  rtscts: false
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
availability: false
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: '-d -d'
  log: false

Jak widać nie raportują - musisz poczekać na kogoś kto ma ten sprzęt w wersji _TZ3000_i8jfiezr wtedy będziesz miał potwierdzenie.

Niektóre urządzenia raportują stan baterii ekstremalnie rzadko (trzeba poczekać parę godzin bez restartu - od jak dawna masz ten sprzęt?), niektóre wcale.
Czasem są podobne efekty przy nieudanym wywiadzie (gdy wystąpił timeout podczas parowania).

Parowałem kilka razy testowo mam też _TZ2000_a476raq2 , dokładnie tę samą sytuację brak raportowania o stanie baterii

Jak widać @Krzyszof_K ma tamtą wersję i raportują, jak długo pracowały zanim to zauważyłeś?
Może problem dotyczy aktualizacji? Musicie porównać swoje konfiguracje - tak będzie chyba najprościej. (Przy okazji może @Krzyszof_K jest w stanie sprawdzić jak często ten model raportuje stan baterii)

@Darth_Vader jaką masz wersję Z2M?, co prawda wpis w konfiguracji

pojawił się dopiero w wersji 1.20 ale możesz korzystać z gotowca.

Te encje mam wyłączone ( tj napięcie baterii ) , właśnie włączyłem wiec podzielę się wynikiem prawdopodobnie dopiero jutro

Korzystałem z poradnika jak kupowałem koordynator [CC2652P]