Termometr do oczka wodnego

Potrzebuję mierzyć temperaturę wody w oczku wodnym. Mam dwa pytania:

1/ Czy czujnik temperatury DS18B20 pod względem wodoszczelności nadaję się do zanurzenia na głębokość 50 cm i przebywanie tam przez cały rok ?

2/ Czy znacie coś z powyższym czujnikiem (lub innym), ale działające w sieci Zigbee ?

Ja mam taki wsadzony do akwarium na głębokość 60 cm od kilku lat, Działa świetnie tylko przewód zrobił się sztywny. Akwarium działa tylko w dodatnich temp. ciężko powiedzieć jak się zachowa jak będzie -10.

Dzięki z info. W takim przypadku myślę, że w oczku tez da radę.

Rozejrzyj się za czujnikami radiowymi lub BLE. Są produkty dedykowane do mierzenia temperatury wody w basenach. Można by zintegrować za pomocą rtl_433. Czyli masz gotowe urządzenie, dedykowane dla oczek, basenów. Odpada cała najtrudniejsza część zabezpieczenie urządzenia przed wilgocią i zasilania. Odczyt realizujesz za pomocą USB stick typy dekoder DVB-T z SDR.
Więcej w tym temacie:

Na liście dekoderów kilka pozycji ze słowem pool:

[56]  TFA pool temperature sensor
[109]  WT0124 Pool Thermometer
[182]  TFA Marbella Pool Thermometer
[222]  Rubicson Pool Thermometer 48942
[227]  SRSmith Pool Light Remote Control SRS-2C-TX (-f 915M)

obraz

obraz

https://allegro.pl/oferta/7834j-termometr-basenowy-radiowy-tfa-13396907672

2 polubienia

To zależy na ile uczciwego producenta trafisz, widziałem na jakimś forum narzekania, że hermetyzowana końcówka bywa zrobiona tandetnie tj. nieszczelnie i po prostu końcówki Dallas’a przerdzewiały (więc może lepiej samodzielnie to wykonać?)

  1. Jeśli chodzi o Dallasa, toi chyba tylko DIY
    DIY Zigbee 4x DS18B20 temperature measurement - Share your Projects! - Home Assistant Community
    ale w podobnych hermetyzowanych obudowach widziałem też jakieś Sensiriony (chyba SHT30?)
    a wtedy teoretycznie masz szansę rozebrać jakieś urządzanie fabryczne - parę przykładów
    Best ZigBee temperature sensors - NotEnoughTech
    (na tej podstawie możesz przeszukać internet np. na bazie czego jest zbudowany SNZB-02)
    Ostatecznie z fabrycznego gotowca wywalić fabryczny sensor i się wlutować w obwód zamiast niego (nie licz na pola lutownicze, to smd wielkości koło 1mm, więc będzie trzeba drapać ścieżki), moim zdaniem DIY z punktu 1 ma większe szanse powodzenia.

PS Naprawdę musi być Zigbee? - na bazie ESPHome zbudujesz to samodzielnie w kilka dni, przy pojedynczych urządzeniach WiFi nie powinno stanowić problemu, a jeśli chcesz to istnieją moduły z przewodowym Ethernetem (co daje w zasadzie 100% niezawodności), ba w niektórych z nich możesz wykorzystać zdalne zasilania PoE (jest kilka konstrukcji z takimi możliwościami, oczywiście do pracy na zewnątrz to by trzeba było nad tym popracować nad impregnacją elektroniki, ale np. Olimex ma wypusty z przemysłowym zakresem temperatur, które mogą pracować na umiarkowanym mrozie).

Panowie, dzięki za rady i wskazówki.
Zaryzykuję z DS-em i Sonoffem Basic, który także wykorzystam jako switch.
Z zasilaniem i osłoną przed wilgocią nie ma problemu, bo bezpośrednio przy oczku jest skrzynka elektryczna przeznaczona na urządzenia związane z oczkiem.

A widzisz zająłem się tym Zigbee i zapomniałem o kablu - dobrze by było tak zakombinować, aby nie był w wodzie w strefie zamarzania (jeśli zimą oczko zamarza), bo lód świetnie niszczy kable, ale w sumie w PL to raczej mamy śródziemnomorski klimat ostatnio :stuck_out_tongue:

Kwestia impregnacji elektroniki jest o tyle istotna, że przedłuży trwałość kilkukrotnie (nie chodzi o bezpośrednie zawilgocenie tylko o wodę skroploną z powietrza przy spadku temperatury), w praktyce urządzenia bez impregnacji w nieogrzewanej skrzynce wytrzymują góra kilka sezonów (to też zależy gdzie mieszkasz), a przy “złych wiatrach” jeden sezon.

Muszę faktycznie coś wykombinować, bo oczko zamarza i lód jest, co prawda w tym roku, nie był za gruby, maksymalnie 0,5 cm, ale jak będzie za rok nikt tego nie wie :wink:

Po pierwsze jeśli już… po co mierzyć temperaturę wody, wystarczy zmierzyć czy nie jest “minus” na zewnątrz :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Po drugie to kup sobie dobrany do Twojego oczka kompresor.
https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/aqua-nova-n-aco-70-pompa-napowietrzacz-do-oczka-4200l-h
Poczytaj opis to wszystko się wyjaśni.
Dodatkowo dobrze natleniona woda latem czy też zimą zachowuje równowagę biologiczną i sama się oczyszcza. Brak jest glonów i prawie nie kwitnie. Na wiosnę woda jest czysta i nie “wali” szambem.
Żadne filtry mi się tak nie sprawdziły jak ten napowietrzacz i widać do dna.
Na zimę wylot umieszczasz zaraz pod powierzchnią wody aby nie mieszać całej objętości i nie wychładzać wody.

1 polubienie

Po co mierzyć temperaturę wody ?
Np. po to, aby wiedzieć kiedy można zacząć karmić karpie Koi :smirk:
Woda powinna mieć nie mniej jak 16C.

Robercie, z oczkiem i rybami param się już ze 20 lat, także można powiedzieć, że zjadłem na tym zęby :slight_smile:
Przerobiłem kilka filtrów i stanęło na trzy komorowym bioklarze, który daje radę i jestem z niego zadowolony. Z napowietrzacza też korzystam, ale mniejszej mocy.
Jednak podstawą w oczku jest dobrze dobrany filtr i dla równowagi biologicznej - sporo roślin.

1 polubienie

Wyszło na to, że uczę księdza, pacierza :laughing:

Temp. wody w oczu mierzę Dallasem DS18B20 od ładnych kilku lat. Ale zastosowałem kabelek w osłonie (izolacji) silikonowej i przez te kilka lat nic się z kabelkiem nie dzieje. Czujnik umieszczony na głębokości ok. 60 cm. Trzeba solidnie zaizolować czujnik na połączeniu z kabelkiem, zastosowałem owijkę samowulkanizującą i na to dodatkowo termokurcz.
U mnie Koi żerują już od temp wody powyżej 8oC, delikatnie, ale jednak coś chcą przekąsić :slight_smile:
Rośliny w oczku to podstawa. Mam także pompę Hailea do powietrza (bardzo polecam - 4 lata pracuje) i filtr ciśnieniowy (przereklamowany).
W Altanie przy oczku “systemik” oparty na ESP8266 mierzy temp. wody w oczku, temp. zewn., temp. wewnątrz altany, poziom wilgotności powietrza, ciśnienie atmosferyczne i wszystkie te dane przesyła do HA.

A jak wygląda sprawa z głośnością pompy Hailea ? bardzo głośna ?
Jeżeli oczko blisko okien, w nocy przy otwartym oknie można spać ?

Jakiej mocy jest ten napowietrzacz ?

Poziom głośności to dość indywidualna sprawa. U mnie pompa na zimę zamknięta w obudowie PCV (część rozdzielnicy n/n) i owszem trochę słychać, ale nie mam z tego powodu problemów zdrowotnych :). Ja jak najbardziej polecam. Moc pompy: coś ok 25W.

Moc w zależności od zapotrzebowania 25-110W, głośność 60dB.
Jeśli nie będziesz jej mocował na sztywno ( aby nic nie rezonowało) to mruczy basem i nie jest uciążliwa.

To się skuszę, dzięki za podpowiedź :+1:

Pompka ma własne wibroizolatory, aby tłumiły wibracje. Dźwięk jest faktycznie niski.

a jakby czujnik radiowy umieścić w szczelnie zakręconym i dociążonym słoiku? Polecam czujniki LYWSD03MMC - używam z donglem bluetooth na 50cm przedłużaczu usb i mam pokrycie 2 pięter domku jednorodzinnego ze stropami z żelbetu.

1 polubienie

Brzmi ciekawie, w sumie koszt eksperymentu groszowy, natomiast słoik z dna będzie trzeba odławiać raz na jakiś czas (na wymianę ogniwa).
Sam używam 2 sztuki z zaimpregnowaną elektroniką jako czujniki zewnętrzne.
W kwestii zasięgu, zawsze można się wspomóc ESP32 z EBP.