Termostat - jak zacząć?

Witam,
to mój pierwszy post na forum, gdzie dowiedziałem się dużo fajnych rzeczy. Powiadomienia zrobione, a że za oknem coraz chłodniej to przyszła kolej na budowę termostatu. Nie ukrywam, że najłatwiej idzie mi przerabiając gotowca :smile:
Pewnie macie termostaty już gotowe na NR. Możecie się podzielić? W poprzedniej ziemie miałem w HA generic thermostat na każdy z pokoi (zawory on/off na każdy kaloryfer). Z automatyzacji o konkretnych godzinach przestawiałem temperatury w poszczególnych pokojach w zależności w jakich godzinach ktoś w nich był (szkoła, przedszkole, praca) + jeżeli przynajmniej 1 grzejnik ma otwarty zawór to załącz pompę CO i wyłącz pompę CO dopiero gdy wszystkie zawory na grzejnikach są zamknięte . Automatyzacji miałem kilkadziesiąt, a jak wyjechałem i wyłączyłem termostat to zmiana temperatury na wyłączonym i tak działała, więc grzało się dalej.
Żeby w tym roku dopracować ogrzewanie uwzględniając jak wyżej + dni robocze/wolne i obecność w domu to chyba należy już zacząć :slight_smile:
@artur może kolejny odcinek na YU byś zrobił już o termostacie??

W pierwszych dwóch tygodniach października pojawi się materiał pokazujący i omawiający mój proces sterowania ogrzewaniem. Wcześniej już nie dam rady :slight_smile:

@artur a możesz zamieścić tu swój termostat, czy nie chcesz robić falstartu dla odcinka?

u mnie proces jest w fazie modyfikacji aby wyszedł z fazy “działa u mnie” i przeszedł do fazy “nadaje się na film” więc jeśli wybaczysz to wolałbym zrobić to razem z zamieszczeniem materiału :slight_smile:

Jasna sprawa, czekam z niecierpliwością na odcinek, ale jak ktoś ma ochotę pochwalić się swoim rozwiązaniem na ogrzewanie to zapraszam do zamieszczania i komentowania.

A macie podłączone piece do HA?

@ozzinse - masz na myśli kocioł gazowy/kocioł węglowy/pompę ciepła do podgrzewania wody użytkowej tzw. CWU i CO czyli wody w obiegu “kaloryferów”/ogrzewania podłogowego

czy

piec potocznie zwany kuchenką gazową do obróbki termicznej różnego rodzaju potraw.

:stuck_out_tongue_winking_eye: - z przymrożeniem oka, ale dla ścisłości.

2 Likes

Mam piec gazowy który ogrzewa mi mieszkanie i daje ciepła wodę ;))
De Dieteich wiem ze mogę do niego podłączyć to:
PROGRAMATOR DE DIETRICH SMART TC AD 324 https://allegro.pl/oferta/programator-de-dietrich-smart-tc-ad-324-9605165890?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Tylko takie rozwiązanie nie łączy się z HA

Aktualnie testuje na kaloryferach netatmo ale mam mieszane odczucie …

Piec ma pewnie wejście na termostat pokojowy. Podłączasz pod to wejście np zwykły sonoff beznapięciowy (ma zwierać tylko przewody wychodzące z pieca), w pokojach wstawiasz czujniki temperatury np na zigbee aqara od xiaomi, lub zwykłe DS18B20 pod fonoff basic + zwykły siłownik termo-elektryczny np. SALUS zamiast głowicy termostatycznej i masz za kilka stówek inteligentne sterowanie ogrzewaniem.

Ja mam mcr3 oraz isense ad289 a pomiędzy to wpiąłem opentherm getaway i w ha dostałem takie encje

2 Likes

@on6222 - czy możesz coś więcej napisać o tym jak wpiąłeś opentherm getaway oraz skąd zdobyłeś moduł? Czy oryginalne sterowanie pozostaje niezależne od integracji z HA?

Pewnie pewnie, kupilem w nodoshop a wpięte jest w kabel który szedł do sterownika isense, isense działa nie zależnie poza małym szkopułem w momencie kiedy bramka z nodo straci napięcie to isense traci połączenie z piecem (przez to że kabel jest rozcięty) ale tak poza tym to nie ma różnicy poza tym że można sterować temperatura pieca i odzytywac różne parametry

1 Like

Zobacz na opis rozwiązania zabezpieczenia ze strony Tasmota. Można się zainspirować i dołożyć przekaźnik dwubiegunowy…
https://tasmota.github.io/docs/OpenTherm/

1 Like

Muszę zgłębic temat dzięki za podsuniecie pomysłu

Jak masz zrobioną sprzętowo integrację HA z OTGW?
Po wi-fi z NodeMCU czy może Ethernet? Pewnie wybrałeś protokół MQTT?

Mam nodemcu ale teraz brałbym na ethernet, co do integracji to jest gotowa opentherm gateway albo otmonitor, wydaje mi się że przy integracji opentherm gateway jest więcej danych odczytywanych

1 Like

Mam również piec mcr3 oraz isense ad289.
Kupiłem w nodo-shop.nl OpenTherm Gateway nodo + NodeMCU.
Na NodeMCU wgrałem oprogramowanie
http://otgw.tclcode.com/download.html#otgwmcu
Ale po podłączeniu się po wifi mam tylko komunikat No OTGW connected!

Czy mogę prosić co zrobiłeś że u ciebie zadziałało może jeszcze coś muszę wgrać?

Sprawdź czy zworki na opentherm masz dobrze ustawione

A i jeszcze ja na nodemcu wgrywałem espeasy

Według tego jak dobrze pamiętam