Tradfri LED Ikea

Tak, jest tak jak piszesz, mało rozumie, analizuje, czytam zadaje głupie pytania, ale efekt uzyskuje po długim czasie. Np node-red oddzielenie temperatury od wilgotności aby wyświetlało się osobno zajęło mi to okooo 10 godzin, dzisiaj to jest praca na 20 sekund.

W weekend rozczytam podane informacje od Ciebie, i będę walczył uzyskać sterowanie pilotami HA oraz świecenie żarówkami.

Widzę ze masz Philips Hue jaki co możesz polecić fajnego z hue? Należy zestaw zakupić z bramka aby było łatwiej czy bramka jest zbędna ?

Nic nie mogę polecić :stuck_out_tongue: (sorry skłamałem, ale nie do końca podoba mi się kierunek w którym podąża Signify, czyli dawniejszy Philips Lighting, mam wrażenie, że po prostu nie wyciągnęli wniosków z głupich ruchów sprzed paru lat, gdy zwroty tego sprzętu w okresie przedświątecznym osiągnęły apogeum :smiley:) to po prostu jeden z najstarszych moich systemów związanych z ID (używałem go znacznie wcześniej niż usłyszałem o istnieniu HA), nawet w 2015 usiłowałem się go pozbyć (tj. właśnie zwróciłem do sklepu - wtedy jeszcze v1, po tym jak Philips wycofał się z kompatybilności z innymi producentami, ale jak się okazało tylko na kilkanaście dni - fala zwrotów zadziałała, za to dzięki temu ich fatalnemu ruchowi wtedy przetestowałem praktycznie wszystkie konkurencyjne systemy bezprzewodowego sterowania oświetleniem i… wróciłem do Philipsa, a niektóre z tych konkurencyjnych nadal zalegają szuflady…).

Jeśli chcesz traktować Hue jako w pełni niezależny system oświetlenia, który integruje się w pełni plug&play z HA to jak najbardziej konieczny jest zestaw z bramką (a CC2531 zostawisz sobie do współpracy ze sprzętem nie pracującym w sieci Zigbee przeznaczonej dla oświetlenia), a jeśli chodzi o sprzęt to poza kolorowymi żarówkami (nieprzyzwoicie drogimi) i wybranymi lampami sensowne w tym systemie są piloty (obecnie wszystkie ikeowskie zastąpiłem tymi systemowymi od Hue, jakkolwiek mają one największy sens właśnie w instalacji z użyciem mostka). Największa wada tego systemu to brak możliwości wykonania backupu mostka, więc w razie jego awarii będzie trzeba zbudować całą sieć od nowa (ponoć ten sprzęt się nie psuje, ale jak wiadomo nic nie jest wieczne).

Tak naprawdę wszystko zależy od oczekiwań - śmiało mogę polecić ten system właścicielom tv Philips z Ambilight’em (sam nie mam), myślę, że również użytkownikom Hyperion NG (czyli takiego odpowiednika DIY, tylko, że on daje się uruchomić również z użyciem innych systemów kolorowego oświetlenia w tym np. tak znanego DIY jak WLED).
No i komuś , kto pragnie mieć niezależny od HA system oświetlenia, a nie ma możliwości modyfikacji instalacji elektrycznej (ta droga jest idealna dla osób mieszkających w cudzych mieszkaniach - rekonfiguracja systemu z użyciem oficjalnej lub alternatywnej aplikacji jest po prostu banalna, a w pełni bezprzewodowy charakter Zigbee umożliwia łatwy montaż i demontaż systemu).

PS W eksperymentalnej instalacji (obecnie wyłączonej) mam sieć Zigbee opartą na CC2531 i integracji ZHA.