Tradfri LED Ikea

@Raddii przytoczę tutaj naszą rozmowę z innego wątku, wtedy pewnie nie wiedziałeś o co chodzi z moim wpisem. Ale powoli Ci się rozjaśnia.

Usunąłem Zigbee2MQTT, zrestartowałem HA, przez sambę usunąłem wszystkie pliki w folderze Zigbee2MQTT znowu zrestartowałem HA, zainstalowałem ponownie i teraz śmiga tzn. udało mi się zintegrować jedną żarówkę :slight_smile:

Znacie jakąś kartę do dashborda do światła tak żeby można było jeszcze zmieniać jasność i kolory jak ma się żarówkę RGB?

W praktycznie każdej można (szczegóły=more-info dostępne są zwykle po przytrzymaniu), dedykowane do żarówek są standardowe karty typu light oraz grid, ale jeśli się upierasz mieć wszystko na wierzchu

more-info-card_off_Screenshot_2021-02-19 Przegląd - Home Assistant

Wyczuwam Twoją delikatną “wrogość” w stosunku do CC2531 :stuck_out_tongue:. Nie ma co skreślać tego modułu bo każdy orze jak może :grin:.

Ja tu bardziej odczuwam delikatną “wrogość” do sprzedawcy :sweat_smile:

No ja myślę, że nie bezpodstawną, (jeśli się na czymś nie znam, to nie próbuję udawać eksperta, a już tym bardziej robić na tym kasy)…

Szanuję działalność popularyzatorską tego sprzedawcy (i autora bloga na bliskie nam tematy, czasem go czytuję, więc widzę słabostki merytoryczne), ale jego działalność gospodarcza “przy okazji” chyba woła o pomstę do nieba, skoro jego klienci szukają wsparcia wszędzie, tylko nie u źródła.

A wracając do tematu sam używam takiego dongle CC2531 w eksperymentalnej instalacji, z tym, że sobie go osobiście sflaszowałem :stuck_out_tongue_winking_eye: i co ciekawsze nie używam Z2M tylko zwykłej integracji ZHA i działa.

@szopen czy w takiej konfiguracji jaka Ty masz z cc2531 można podłączyć więcej uzadzen niż 30?

Z tego narosły jakiś mity, dokładnie przeczytaj | Zigbee2MQTT i to | Zigbee2MQTT.

@Raddii nie byłem w stanie przetestować takiej ilości z braku “luźnego” sprzętu (zdecydowaną większość osprzętu Zigbee używam w instalacji “produkcyjnej” która bazuje na mostku Hue i nie mam tyle wolnego czasu by przewalać sprzęt z jednej instalacji do innej, bo to jest naprawdę upierdliwe), ale wszystkiego można się dowiedzieć na stronie projektu - wiele zależy od rodzaju i wersji firmware

Panowie jakie “groźno” brzmiące słowa. Uwierzcie mi nie jestem wrogo do nikogo i niczego nastawiony :wink:.

1 polubienie

Majac HA i zigbee usb skonfigurowane, czy można skonfigurować wgrać soft na esp32 aby sprawdzic czy zigbee wykrywa urządzenia i czy naprawdę działa ? Jestem przed zakupem żarówki i przycisku w ikea

Że niby co? przy pomocy ESP32 chcesz emulować urządzenie Zigbee?
Tak się nie da (pomijam już ewentualny ogromny nakład pracy gdybyś miał sprzęt zdatny do zbudowania jakiegoś urządzenia DIY Zigbee).

Kup co uważasz za stosowne i już (staraj się wybierać modele, które są już przynajmniej parę miesięcy na rynku, to nie spotkasz się z sytuację, że coś jeszcze nie jest obsługiwane “out of the box”).
Urządzenia z Ikea są akurat stosunkowo popularne, więc bezproblemowo wspierane przez praktycznie każdą integrację Zigbee jaka jest dostępna w HA i dowolny koordynator.
Coś na bis - w Ikei można zwrócić kupiony sprzęt do bodajże roku (nigdy z tego nie skorzystałem, ale kojarzę, że jest taka możliwość), jakkolwiek trzeba poczytać warunki.
i w szczególności regulamin

Najnowszy ESP32-H2 ma wprawdzie już na pokładzie sprzęt (inne starsze modele ESP32 go nie mają), ale nie sądzisz chyba, że wykorzystasz do budowy DIY sprzęt, który miał premierę “parę dni temu”, pomijam już fakt, że to wyjdzie prawdopodobnie sporo drożej od gotowego sprzętu w postaci żarówki czy pilota.

Ok, rozumie ze esp32 nie przyda mi się do niczego ? Zigbee bedzie działać wykrywać urządzenia z ikea bez problemu jeśli jest poprawnie skonfigurowane ?

Czy zrozumiałeś to co napisałem?

Wspierane urządzenia “działają od strzała” (o ile konfigurację masz OK i sparujesz poprawnie oraz w zależności od używanej integracji poradzisz sobie z ich wykorzystaniem, żarówki nie wymagają za wiele - po prostu będziesz miał encje typu light, a piloty są konfigurowane już zależnie od danej integracji - czytaj dokumentację).

Nowości zazwyczaj nie działają (i ich brand nie ma znaczenia), ale możliwości wtedy są 2:

  1. cierpliwość (jeśli coś jest popularne, to prędzej czy później ktoś się za to weźmie)
  2. samodzielnie dodać obsługę w danej integracji (to są projekty open-source i to właśnie głównie użytkownicy je rozwijają), skoro chciałeś iść z motyką na Słońce, to pewnie czujesz się na silach dodać wsparcie dla nowości…

Źle odczytałem przekaz z YT. Wyświetlacz xiaomi z temperaturą na Bluetooth wraz z Esp 32 aby zesparowac z HA.

Zrobił się OFF TOPIC, ale pal to 6

  1. To co widać na tym obrazku (a gdzie link do wideo?) to NIE jest wyświetlacz, tylko termohigrometr (i w związku z tym raczej nie można na nim wyświetlać dowolnych danych z HA).

  2. Termohigrometry BLE (Xiaomi ale nie tylko) można sparować z HA również bez użycia pośredniczącej bramki BLE-WiFi w postaci ESP32 z odpowiednim oprogramowaniem - wystarczy mieć maszynę z HA wyposażoną w BT>=4.0 (akurat używam obu rozwiązań).

    Oto przykłady:

  1. Na poziomie HA można integrować ze sobą w zasadzie dowolne rozwiązania, więc możesz np. zbudować sobie pilota (przycisk/przełącznik czy co się komu zamarzy, oczywiście na miarę możliwości sprzętu) na bazie np. ESP pracującego po WIFi i sterować za jego pomocą żarówką Zigbee (oczywiście o ile masz zintegrowaną w HA bramkę Zigbee lub koordynator Zigbee w postaci dongla), Można też odwrotnie tzn. używając pilota Zigbee sterować oświetleniem bazującym na dowolnym systemie (choćby WLED czyli DIY bazującym właśnie na ESP).
    Obróbką poleceń zajmie się właśnie HA, ale zdecydowanie lepiej mieć jakiś homogeniczny i autonomiczny system oświetlenia spięty z HA co zapewni zwykle większą niezawodność no i niezależność od HA (u siebie mam to np. w instalacji w mieszkaniu na bazie mostka Philips Hue

    ale możliwe są setki innych rozwiązań, w tym integracja z wykorzystaniem bramki Zigbee Ikea, choć nie znam możliwości takiej integracji, to chyba namówię jednego ze znajomych używającego akurat systemu Ikei na HA).

  2. Najnowsze chipsety przeznaczone do budowy IoT miewają równoczesną obsługę i BLE i Zigbee często w ramach jednego scalaczka i korzystają ze wspólnej anteny (również z WiFi), ale by budować na ich bazie jakieś własne DIY trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę, bo projekty z opisami krok po kroku jeszcze raczej nie istnieją.

Dodałem przełączniki oraz sensor ruchu Ikea mam 3 żarówki, mam dongla zigbee cc2531, będę próbował podpiąć żarówki aby się włanczaly, narazie mam tak, gdy działają żarówki z pilota to pilot znika z HA, rozumie że nie jest mi potrzebna bramka Ikea jeśli mam usb CC2531 ?

Nie jest, ale jeśli ją masz to wykorzystaj do ogarnięcia systemu oświetlenia Zigbee.

Chyba nie rozumiesz jak to działa…

W trybie stand-alone piloty Ikei są samodzielnymi koordynatorami sieci.

Pilota też musisz sparować z koordynatorem, ale w zależności od tego z jakiej integracji korzystasz, to wygląda różnie - np. w ZHA pilot ma jedynie encję baterii, ale to w niczym nie przeszkadza…

W przypadku Z2M opisy jak ogarnąć poszczególne modele pilotów znajdziesz np. tam