TTS powiadomienia - inne głosy

Cześć, temat jest taki. Kupiłem gniazdko pracujace na zigbee żeby moja pralka przemówiła, ale od dłuższego czasu męczy mnie fakt mechanicznego dźwięku TTS googla. Inteligenty system powinien informować w przyjemny sposób, żeby wszyscy chcieli usłyszeć co mówi a nie na odwrót. Więc wykombinowałem tak. Stałe informacje, których nie zmieniam mogą być w postaci mp3, znalazłem ładny, przyjemny głos (płatny - 3zł za około 200 znaków). nie są to zbyt duże koszka wg mnie a lepszego rozwiązania nie znalazłem.
Pytanie - jak zaimplementować plik mp3 korzystając powiadomień wg typu, żeby szło na wybrane głośniki, a nie tylko na jeden

Druga sprawa, czy macie inne pomysły na ładny / przyjemny głos, poniżej moje rozwiązanie

A jak byś wykorzystał skrypt i włączał go w automatyzacji nodeRED, ja tak mam zrobione skrypt dog i doorbell

dog:
  alias: Dog
  sequence:
  - service: media_player.volume_set
    data:
      entity_id: media_player.volumio_mpd
      volume_level: 0.8
  - service: media_player.play_media
    data:
      entity_id: media_player.volumio_mpd
      media_content_id: '/local/audio/doberman.mp3'
      media_content_type: 'audio/mp4'
  - delay: '00:00:30'
  - service: media_player.volume_set
    data:
      entity_id: media_player.volumio_mpd
      volume_level: 0.5

Raczej nie o to mi chodziło, bo mp3 można załadować bezpośrednio przez call cervice w sekcji data:

{
"entity_id": "media_player.kuchnia_2",
"media_content_id": "https://xxxxxxxxx.duckdns.org/local/audio/pralka/Pralka uruchomiona.mp3",
"media_content_type": "music"
}    

tylko pasuje mi ten scrypt zaimplementować do funcji z powiadomieniami od Artura, gdzie już mogę spokojnie zarządzać powiadomieniami

Założyłem nowy temat, bo chciałem podnieść pomysł innych głosów / rozwiązań

Tak tak właśnie mniej więcej o to mi chodzilo że automatyzacja powiadomień nie wywołuje tts a gotowy skrypt

Podasz link do strony z głosami ?
Może za jakiś czas będzie ładniejszy polski głos w google, widać że pracują nad naszym językiem :slight_smile: Jakiś czas temu zauważyłem że tts akcentuje już znaki zapytania

@luki25 proszę podziel się informacją co to za gniazdko tworząc nowy post w kategorii Urządzenia, napewno wielu ułatwisz podjęcie decyzji przy zakupie smart gniazdka :slight_smile:.

Zainspirowałem się Twoim rozwiązaniem i ze swojej strony mogę podać inny serwis za pomocą którego można przygotować sobie taki plik mp3. Wydaje mi się, że polskie głosy są takie same.

1 polubienie

Jeśli ktoś jest zainteresowany bardzo naturalnym głosem polecam REVERSO TTS z repozytorium HASC. Instalacja jest bardzo prosta. Instalujemy dodatek, dodajemy wpis w naszym configuration.yaml:

tts:

Możemy używać dwóch TTS, oczywiście w NR wybieramy sobie, który nas interesuje google_translate_say lub reversotts_say.

Minusy tego TTSa, to ma ograniczenia do jakiejś większej ilości słów (więc musiałem ograniczyć status porany) i drugi tylko głosy kobiet - ale bardzo naturalne.

1 polubienie

Dziś pojawiła się poprawka 0.118.5 która ma poprawić błędy TTS.

Już jest i poprawiła

@pawelwaz, o to mi chodziło, głos działa pięknie

Szkoda tylko, że są limity i nie ma męskich głosów PL. Ale fakt głosy są mega naturalne jak na TTS

limity, znaczy się, określona ilość znaków, czy jeszcze coś? Bo ta ilość znaków jest wystarczająca dla mnie, prawie wszystko mi obsługuje

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki jest limit, tyczy się to ilości słów, bo mi nie cały status poranny poszedł.

Tylko ja mam wrażenie, że “Ania-Polish” mocno rosyjski akcent ? :wink:

Czepiasz się, grunt że w miarę naturalnie to brzmi.

Też macie od jakiegoś czasu dwa różne męskie głosy w tts googlowym ? Trochę mnie to irytuje. W status porannym leci każda cześć leci innym głosem, prawie na zmianę.

Ja ostatnio zainstalowałem dodatkowy głos Google_cloud dla dłuższych powiadomień i rewerso TTS używam do standardowych powiadomień.

Ale to jest fakt, że czasem status poranny był wypowiadany w dwóch różnych głosach.

I jak ten głoś ? Lepszy niż domyślny ? Dasz jakiś namiar ? Też sobie zainstaluję.

P.S.
Czy to ten ?

Jest płatny ?