Urządzenia inteligentnego domu - Sonoff TX

Zapraszam do dyskusji w temacie

2 polubienia

Cześć @artur rozpatrywałem jakiś czas temu wybór włączników w moim mieszkaniu. Byłem prawie zdecydowany na wybór Sonoff dotykowych. Ale ktoś z grupowiczów napisał, że trzeba dość celnie dotykać pól na włączniku i dlatego pozostaję przy włącznikach klawiszowych, (jaka jest twoja opinia w tej kwestii). Na tę chwilę kupuję taki model Włącznik Światła 1 Klik. ZigBee TUYA #działa bez N. Dział świetnie i nie słychać przekaźnika a klawisz jest sporych rozmiarów.

1 polubienie

Miałem, podobny ale nie jestem pewien czy dokładnie ten model (wifi).
Działał około 5 lat, niedawno został wyrzucony ponieważ zaczął charczeć i światło mrugało
(prawdopodobnie styki w przekaźniku zaśniedziały).
Były kiedyś problemy z połączeniem do serwera, podejrzę przenosili je do Europy.
Moje pierwszy inteligentny włącznik światła :grinning:
/
Można dodaj Sonoff do HA przez konto Smartthings wystarczy autoryzacja.

Ja też używam tych włączników od roku,działają ok.Sa też takie bez neutral, mam taki jeden założony różnica taką że nie ma tego kliku przekaźnika przy włączaniuPodswietlenie można wy łączyć ale na stałe.Integracja przez chmurę, działają też z google home.

Ktoś może tutaj pomoże w temacie ?

@artur ?

Spróbuj tego tan na szybko posklejane :slight_smile:
flows (13).json (6,9 KB)
Zastanów się czy z czujników ruchu nie stworzyć grupy. Spowoduje to że będziesz miał jeden “Events:State” i nie będzie powielał włączenie światła przez czujki. Definicja grupy dla ciebie:

KorytarzRuch:
  name: KorytarzRuch
  entities:
    - binary_sensor.czujka_wejscie
    - binary_sensor.czujka_korytarz

Rozumiem, że grupy w configuration.yaml definiuję? Wtedy ta grupa w node-red jest widoczna jak jedna encja?

Jeśli w configuration.yaml masz wpis “group: !include groups.yaml” to wpis robisz w pliku “groups.yaml”. Wpis utworzy encję dostępną w HA i node-red.

Edit: @Tiser w nodzie inject zaznacz “Inject once after” bo nie doklikałem w udostępnionym flow.

Super! o to chodziło, dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:
Dodałem jeszcze resetowanie timera, jak na razie działa OK.

Próbowałem w podobny sposób sprawdzać czy światło włączone, ale coś mi nie działało. Chciało by Ci się wytłumaczyć ten flow? :wink:

Ja pozbył bym się timera i zrobił to tak
flows (13).json (5,4 KB)
Jak pisałem ruch wykrywał bym na podstawie grupy, a nie poszczególnych czujników. Wtedy:

Jeśli ruch = ON:

  1. Jeśli słońce poniżej horyzontu
  2. Tylko jeśli światło wyłączone (włącznik stan OFF)
  3. Ustaw zmienną na 1 (światło włączone z NR)
  4. Włącz światło

Jeśli ruch = OFF:

  1. Jeśli zmienna ustawiona na 1 (światło włączone z NR)
  2. Wyłącz światło

Nod “światło wyłączone” jest zabezpieczeniem. Ustawia zmienną na 0 bez względu czy światło zostało wyłączone z ręki (z dashboard lub ręcznie) czy przez NR.

ja mam poprzednia wersję Sonoff touch od 5 lat i działa bez zarzutu, jakoś nie mam problemu z trafianiem, mam potrójny więc zawsze coś włączę :slight_smile:

Zakupiłem na próbę jedną sztukę z myślą o wgraniu do niego Tasmoty. Ale okazuje się, że mam nowszą wersję TX T3EU1C. Znalazłem w necie film jak do niego wgrać nowe oprogramowanie, jak wejść w tryb flashowania, ale okazuje się, że moja płytka jest nowsza niż to co znalazłem i ma inny układ rezystorów. Może ktoś z was miał już styczność z taką płytką i wie jak na niej wejść w tryb “flashowania”.

Ten układ to ESP8266?

Więc zwierasz GPIO0 do masy (czyli pin15) aby wprowadzić MCU w tryb flaszowania

źródło

Dziękuję. Jutro z rana powalczę.

Nieco uzdatniłem twoją fotkę, ale modelu układu nie widać (więc radośnie założyłem, że to ESP8266EX, jeśli tak, to strzała pokazuje ten pin).

Zrobiłem powiększenie modułu i wychodzi na ESP8285 ?, nie wiem czy dobrze widzę, ale pin będzie chyba ten sam.

Oczywiście

Jakkolwiek zazwyczaj dokumentację techniczną najlepiej sprawdzić u źródła

czyli zaczynając np. tu

Dziękuję @szopen wszystko działa jak należy.

Wybaczcie, że trochę odgrzewam temat, ale dotyczy on podłączenia konkretnie Sonoff TX. Słabo elektrycznie na razie wychodzi mi rozpoznanie tematu, ale podłączyłem w/w włącznik (dokładnie Sonoff TX T0 1C) https://allegro.pl/oferta/wlacznik-swiatla-sonoff-t0-eu-tx-im190314009-12551493267 do instalacji i mam miganie żarówki. Podobno kiedyś Sonoff dodawał kondensator, który podłączało się przy żarówce w instalacjach bez N, ale u mnie… No właśnie! :slight_smile:

Moja instalacja jest 3 - żyłowa (przewody N, L i PE). Stary/ standardowy włącznik był podłączony tylko przez N i L i tak próbowałem podłączyć Sonoff. Wynik jak powyżej - migotanie żarówki, włącznik zapala się i można włączać i wyłączać oświetlenie (cały czas migotanie tylko z różną jasnością).

Podłącz normalną żarówkę, a nie LEDa.

PS z tą ilością żył to nie chodzi o instalację z PE (on się nie liczy jako przewód użytkowy), chodzi o to ile masz przewodów wprowadzonych do każdej z puszek czy przyłączy.

W “3-żyłowej” instalacji w puszcze włącznika musisz mieć dostępne L i N oraz przewód L’ (ten do żarówki), starego typu instalacje mają w puszcze włącznika tylko 2 użytkowe przewody jest to L i L’.

Wracając do twojej instalacji skoro masz tam też PE to w puszcze włącznika muszą być 4 przewody PE, N, L i L’
N wpinasz do N in modułu
L wpinasz do L in modułu
L' wpinasz do Out modułu
PE zostaje wiszący w powietrzu

teraz strona żyrandola
L' podpinasz do stopki żarówki
N podpinasz do gwintu żarówki
L nie jest wykorzystywany (więc pewnie go nie ma)
PE podpinasz do GND żyrandola (jeśli jest z materiału izolacyjnego to zostaje nie podłączony)